Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na kouče národního mužstva je u mě favoritem Jarolím, říká Hašek

Ivan Hašek | foto: Michal Šula, MF DNES

5 2009
Ivanu Haškovi, kandidátovi na post předsedy Českomoravského fotbalového svazu, jde podle jeho vlastních slov o fotbal především. "Ve svém volebním programu mám fotbal na prvním místě, tedy jeho sportovní aspekt. Teprve potom beru v úvahu byznys a další faktory," řek pětačtyřicetiletý Hašek na páteční tiskové konferenci.

Na ní svou kandidaturu oficiálně vyhlásil. "Ale žádnou řeč jsem si nepřipravil. Spíš budu odpovídat na vaše otázky," řekl na úvod.

Kdy jste se definitivně rozhodl kandidovat?
Až po svém návratu z Emirátů. Musel jsem to probrat hlavně s rodinou. A ta s mou kandidaturou souhlasí a podporuje mě. A pak jsem se také musel sejít s lidmi z klubů, okresů a krajů. To setkání proběhlo ve čtvrtek a potěšilo mě, jaké podpory se mi dostalo. Proto do volebního boje jdu.

Jak tedy vypadá váš volební program?
V těchto dnech ho dopracovávám a nejdřív s ním seznámím delegáty valné hromady. Teprve potom ho sdělím Veřejnosti. Ale jak už jsem naznačil, ze všeho nejvíc mi jde o fotbal. Rád bych náš fotbal nastavil tak, aby veřejnost vnímala, že je tu pro všechny lidi a ne pro určitou zájmovou skupinu, která si z něj dělá kšeft.

Co soudíte o zatím jediném svém protikandidátovi Luďku Vinšovi?
Sešel jsem se s panem Vinšem několikrát a uznávám každého, kdo může a chce přinést do fotbalu pozitivní věci. Ale pan Vinš svou kandidaturu vyhlásil mnohem dřív a v tom vidím svůj velký handicap. koho budou považovat za vhodnějšího kandidáta, to musím nechat na delegátech valné hromady.

Co hodláte pro český fotbal udělat v první řadě?
Rád bych mu vrátil důvěru. Lidi musí fotbalu a ve fotbal věřit. A jestli mu začnou věřit, to ukáže už průběh valné hromady. Měla by proběhnout bez bodyguardů, bez přílišných emocí, v ovzduší, ve kterém se nikdo nebude bát volit podle svého přesvědčení.

Považujete uplynulé čtyři roky pro český fotbal za ztracený čas?
Takhle bych to neřekl, určitě by se i pozitiva našla. Jen se mi prostě nelíbí, že naše veřejnost poslední dobou vnímá fotbal dost negativně.

Ivan Hašek

Fotbal je tu pro všechny a ne pro určitou zájmovou skupinu, která si z něj dělá kšeft.

Pokud se svazovým šéfem stanete, co pro vás v této funkci bude nejdůležitější?
Abych na naplnění svých představ nebyl sám. V žádném případě nehodlám být figurkou, kterou budou ovládat jiní. Sám bych prostě nic nedokázal. Musel bych mít ve svazovém vedení spolupracovníky se stejnou fotbalovou filozofií, jako je ta moje. A společně s nimi bychom se mohli pohnout o kus dopředu.

Takové spolupracovníky jistě ve svém volebním týmu máte. Můžete říci, o koho jde?
Zatím můžu zmínit jen dvě jména. Potěšilo mě, že do výkonného výboru bude kandidovat Karel Poborský, pomoc mi nabídl i Luboš Kubík. V téhle chvíli přesně nevím, jaké kandidátky na svaz dorazily. Se jmény dalších lidí mého týmu ale nejdřív seznámím delegáty valné hromady a teprve potom novináře.

Hodně se mluví o někdejším svazovém generálním sekretáři Petru Fouskovi, který stál v minulých volbách na vaší straně a po nástupu současné fotbalové garnitury byl ze svazu odejit.
Právě tohle jméno souvisí s mou další představou, jaký signál by měl náš fotbal vyslat do zahraničí. Musíme se znovu ucházet o funkce v orgánech UEFA a FIFA. A právě Petr Fousek je jedním z našich nejschopnějších funkcionářů vhodných na tyto posty. Já věřím, že si tyhle pozice, které musel opustit, znovu vydobude. Samozřejmě s pomocí svazu.

Co kdybyste se stal svazovým předsedou a zároveň se do vedení fotbalu dostaly staré známé zprofanované a profláknuté figury, pro něž se fotbal stal jen výhodným byznysem?
Rád bych věřil. že tohle se tentokrát nestane.

A kdyby přece jen?
Potom by moje předsednictví nemělo žádnou cenu. Museli bychom se rozejít.

Cítíte velkou podporu své kandidatury?
Až jsem se začervenal, když jsem poslední dobou v novinách četl, jak velkou podporu u veřejnosti mám, a kdo o všechno za mnou stojí. Říkám si, že kdo tu není, o tom se píše dobře, takže čekám, že bude hůř. Ale za tu podporu lidem i médiím děkuju. Vím, že lidí, kteří mi věří, je hodně.

Máte tu podporu i u delegátů, kteří budou 27. června na valné hromadě svazového šéfa volit?
Na čtvrteční schůzku za mnou většina delegátů do Prahy přijela a většina mě podpořila. Všechno se ukáže až na té valné hromadě. Ale mám z té schůzky pocit, že i lidi, kteří mě před čtyřmi roky nevolili. mě teď volit budou.

Rozebírali jste spolu, proč tehdy byli proti vám?
O tom, kdo koho minule volil, jsme se nebavili. Řeč byla spíš o tom, co bude. Nikomu jsem nesliboval tři body nebo umělý trávník, ale hlavně tvrdou práci. A oni to brali pozitivně, protože všichni vědí, že jiné cesty prostě není.

Ivan Hašek

Nikomu neslibuju body, ani umělé trávníky, Jenom tvrdou práci. O to víc mě podpora těší

Co vám říká globální ekonomická krize a český fotbal?
Nejde jen o fotbal. Já se někde dočetl, že jsme třetí nejhorší zemí v Evropě podle toho, kolik peněz stát vydává na podporu sportu. To je opravdu alarmující. Jsem přesvědčený, že právě fotbal by na tom měl být mnohem líp, protože je u nás sportem číslo jedna a má největší členskou základnu. Mám signály, že v malých obcích a vesnicích kluků, kteří se věnují fotbalu, ubývá. Takže peníze od státu by měly jít do regionů a na mládež, profesionální fotbal od státu financovat nechceme.

Koho byste považoval za ideálního trenéra českého národního mužstva?
Ideální je ten trenér, který vyhrává. Ale když promluvím se vší vážností, tak nejvhodnějším koučem pro reprezentaci je podle mě Karel Jarolím. Ale nejsem svazovým předsedou, abych už teď mohl rozdávat funkce. Jenže představu, že v budoucnu by měl k národnímu mužstvu nastoupit Jarolím, tu prostě mám.

Jaký časový úsek znamená vámi zmíněné budoucno?
To všechno záleží na jednáních se Slavií a s Karlem. Každopádně jsem přesvědčen, že by u českého týmu odvedl kvalitní práci.

Spekuluje se, že Vladimír Šmicer by měl být reprezentačním manažerem. Co o tom víte?
K tomu může jen říct, že Šmicer je jedním z těch, na které bych se mohl stoprocentně spolehnout.

Co soudíte o českých šancích na postup na mistrovství světa 2010?
Ztracené to není, přestože postup už nemáme ve svých rukách. Řekl bych, že se to bude odvíjet od klíčového kvalifikačního zápasu, kterým bude hned ten první začátkem září na Slovensku.

Jak bude vypadat váš víkendový program? Nepůjdete si náhodou v sobotu zahrát za vaše oblíbené Černolice, které jsou na sestup ze středočeského přeboru?
To tedy nepůjdu. Moc bych klukům nepomohl, jen se podívejte, jak jsem v Emirátech přibral. A navíc, určitě bych se nedostal do základní sestavy.

Co tedy budete dělat?
Hlavně musím konečně vybalit kufry, což jsem po návratu z Dubaje ještě nestihl. A každopádně se musím podívat do Nymburka za tátou, který minulý týden slavil osmdesátiny.Najdete na iDNES.czmobilní verze