Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na kostarické hráče platí hlavně presink

29 2006
Praha - Fotbalové národní mužstvo Kostariky tradičně disponuje technicky vyspělými hráči, ale zároveň bývá na štíru s taktikou. "Všechno je u Kostaričanů trochu nedotažené, navíc nikdy nehrají naplno devadesát minut, ve hře jsou patrné velké výpadky," říká fotbalový internacionál Ivan Mráz, který v Kostarice žije už téměř dvacet let.

Čeští fotbalisté se s Kostarikou utkají v úterý večer v Jablonci v rámci přípravy na nadcházející mistrovství světa v Německu.

Mráz za největší slabinu Kostaričanů považuje střed obrany, který prý působí poněkud těžkopádně. Také brankáři prý nesplňují světové parametry.

"Mají sice zázračné zákroky, ale také pouštějí snadné góly," řekl Mráz. A na otázku, co na tohoto soupeře nejvíc platí, bez váhání odpověděl: "Presink. Ten opravdu nemají rádi."

S Mrázem souhlasil i Michal Bílek, od neděle trenér plzeňského mužstva. Ten před čtyřmi lety v kostarickém klubu Cartaginés načal svoji trenérskou kariéru, když zde vystřídal Josefa Pešiceho.

Také podle Bílka jsou hráči ze Střední Ameriky technicky na výši a umějí improvizovat, ale největší nedostatky mají právě v taktice.

"Reprezentaci ale mají podle mého názoru docela silnou, i když náš výběr je kvalitativně samozřejmě výš. Co jsem poznal už přímo v Kostarice, pokaždé tam měli mezery v taktice a velké problémy byly i s disciplínou. V kostarické lize jsou možná tak tři týmy, které by mohly hrát první ligu v Česku," míní Bílek.

Upozornil ale, že v kostarické reprezentaci je řada výrazných individualit. Poukázal hlavně na útočníka Paula Wanchopeho - bývalý hráč Manchesteru City a Málagy si v reprezentaci udržuje výtečnou bilanci, když v 68 zápasech vstřelil 43 branek.

"To je opravdu famózní hráč. Má skvělou postavu, je vysoký a urostlý. Dost těžko se brání," zdůraznil Bílek.

Josef Pešice má také zkušenosti z koučování v Cartagu. Zde vedl i Dannyho Fonseku, který je dodnes největší hvězdou tamního klubu. "Může hrát podhrotového útočníka, ale stejně tak dobře i na hrotu," upozornil Pešice.

Prim v kostarické reprezentaci prý stále hrají zkušení starší hráči. Útočník Wanchope, stoper Marín a záložník Solis.

"Když postupovali na minulý šampionát, měli velmi silný tým. Dokázali hrát vzácně kolektivně a v kvalifikaci sehráli řadu výborných zápasů," zavzpomínal Pešice, podle něhož kostarický fotbal tíhne k jihoamerickému pojetí.

"Technicky a individuálně bývají výborně připraveni. Ale poslouchat taktické pokyny se jim moc nechce, rádi upozorňují sami na sebe," dodal Pešice.

Kostaričtí fotbalisté

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze