Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Huška byl kouč hodně naštvaný, ale už mu dávno odpustil

Sparťanský záložník Luboš Hušek byl se Spartou na podzim dole. Jaro pro něj začíná příjemně, byl pozván do reprezentace. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

5 2009
Jeho jméno se v nominaci fotbalové reprezentace nečekalo. "Ani já jsem s tím nepočítal, jsem překvapený," přiznal Luboš Hušek. Sparťanského záložníka pozval trenér národního mužstva Petr Rada na přípravný zápas v Maroku.

Pětadvacetiletý defenzivní fotbalista byl v minulých letech oporou reprezentační jedenadvacítky, hrál s ní i na mistrovství Evropy, ve Spartě patří ke stabilním hráčům.

Jenže je také svéráznou osobností. Před lety mu Rada nemohl přijít na jméno. Na podzim 2006, kdy současný reprezentační trenér vedl Jablonec, totiž Hušek bez omluvy nepřišel na ligový zápas proti Liberci a vynechal i několik tréninků. Nikdo nevěděl, kde se toulá.

Když se po pár dnech objevil, v Jablonci si už nezahrál, z kádru byl vyřazen, protože "nezmizel" poprvé. Ale nakonec zamířil do Sparty. "Byl pro mě velkým zklamáním.  Nezachoval se fér vůči klubu, hráčům i mně," řekl Rada tenkrát.

Po dvou a půl letech ho však nečekaně povolal do národního mužstva. "Nejsem z těch, který by si takovou věc pamatoval celý život a kvůli tomu se mstil," poznamenal Rada dnes.

Hušek v říjnu 2006 přišel o důležité zápasy baráže o postup na mistrovství Evropy do 21 let proti Bosně, na závěrečném turnaji v Nizozemsku však nakonec nechyběl. "Nechci se k tomu období vracet," řekl jednou.

Novináře totiž nevyhledává, spíš je odmítá. Moc rozhovorů s ním si nepřečtete. V těch málo neprozradil, co s ním tenkrát bylo. "Ale vím, že u spousty lidí jsem si to pokazil. I spoluhráči v Jablonci na mě byli naštvaní," přiznal během evropského šampionátu do 21 let v červnu 2007.

U Rady si to pokazil také, ale kouč na něj nezanevřel. "Samozřejmě vím, že problémy s ním byly. Ale už je to pryč. Chci věřit, že se změnil. Ve Spartě hraje dobře, tak proč bych mu šanci nedal," řekl Rada.

Radovo odpuštění zastihlo Huška v Malaze, kde se se Spartou připravuje na jaro. "Jsem samozřejmě strašně rád, ale ještě jsem s ním nemluvil," vzkázal Hušek ze Španělska.

Nominace mu však také přidělala starosti. Hušek se totiž musí v pondělí 9. února hlásit v Praze na srazu reprezentace a Sparta se do Česka vrací až za další dva dny. "Možná by šlo, že bych se do Maroka přesunul rovnou z Malagy," přemítal Hušek. To by mu zabralo hodinu letu.

"Ne, chci ho mít v Praze. Bude fasovat všechno potřebné," zdůraznil reprezentační kouč. Hušek tak nejdřív poletí přes půl Evropy do Prahy a další den s národním týmem vyrazí zase opačným směrem do Casablanky.

"Vím, že sparťanský podzim nebylo nic slavného. Z toho se chci poučit. A reprezentace je pro mě motivací k tomu, že se musím makat dál," dodal Hušek.Najdete na iDNES.czmobilní verze