Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na hřišti byl Ujfaluši šéf, mimo něj ztratil glanc

Tomáš Ujfaluši | foto: Petrášek RadekČTK

9 2009
Místo toho, aby se přihlásil k odpovědnosti, předvedl fotbalista Tomáš Ujfaluši fotbalovou srabárnu. V úterý před půlnocí prostřednictvím svého manažera Dalibora Laciny přes ČTK vzkázal, že v reprezentaci končí.

Jako zbabělost se tento Ujfalušiho krok jeví i proto, že tak učinil ve chvíli, kdy se dozvěděl, že z reprezentace bude stejně vyřazen. 

Tým, který se topí v problémech a vzdaluje se mu účast na mistrovství světa, opustil kapitán.

"Je to pro mě zklamání, kapitán by měl loď opouštět jako poslední," řekl šéf svazu Pavel Mokrý. "Asi se neměl jak obhájit."

Ujfaluši byl po zpackaném zápase kvalifikace se Slovenskem zachycen bulvárními deníky, jak s pěti spoluhráči popíjí v jedné pražské restauraci. Psalo se i o účasti prostitutek.

To ho naštvalo. Proto jedenatřicetiletý stoper Atlétika Madrid poslal prohlášení o konci. "Nám ale od něj nic nepřišlo. Nedostali jsme ani mail, ani fax, ani nezavolal," řekl Mokrý. "Asi chtěl předejít potrestání," reagoval Jaroslav Vacek, místopředseda svazu.

Ujfalušiho krok málokdo chápe. "Mě to šokovalo. Je to hodně nepovedený tah," řekl Karel Poborský, bývalý vůdce reprezentace.

Zdá se, že se Ujfaluši zapletl do vlastních vysvětlivek, které v kontextu vyznívají jako lži.

Respektovaný stoper, jehož ve Španělsku díky elegantnímu stylu hry přirovnávají k legendárnímu Beckenbauerovi, ztratil mimo hřiště glanc.

Před dvěma lety se účastnil aféry v hotelu Praha, kde fotbalisté po prohře s Německem slavili jeho narozeniny.

I tam údajně byly placené společnice a Ujfaluši prý platil útratu 41 tisíc korun. Jeho reakce zlidověla: "Nic jsem neplatil. A ta částka absolutně nesouhlasí."

Tenkrát se hráči složili na pokutu milion korun. Tahle aféra podle všeho pomohla i rozpadu jeho manželství, které se zdálo být idylické. Přesto se nepoučil. A teď se ukřivděně vzdal reprezentace.

"Položit pásku v takové chvíli je naprosto nepochopitelné. Jak ho mám rád, tohle mi přijde nenormální – zavolat před půlnocí a odevzdat pásku v rozehrané kvalifikaci," říká Jiří Kubíček, místopředseda svazu a šéf Olomouce, kde Ujfaluši začínal.

Přitom Ujfaluši vždy platil za přemýšlivého a odpovědného fotbalistu. Dostal se na vysokou školu, ale kvůli fotbalu ji nestudoval. Zatímco ostatní chtěli za podpis smlouvy auta a různé finanční bonusy, on si řekl v Olomouci o byt. Logicky se mu to zdálo jako lepší investice.

Měl charizma, kapitána dělal od mládí, pásku mu svěřili i v Hamburku či Fiorentině. Ale také platil za playboye, který si liboval v extravagantním oblečení a nebál se s bývalou manželkou Kateřinou nafotit sérii erotických snímků.

I díky tomu byl oblíbený, navíc uměl poutavě mluvit.

Do národního týmu bezesporu patřil, odehrál v něm 78 zápasů.

Ale teď si jméno pošpinil.

V anketě iDNES.cz hlasovalo ve středu přes jedenáct tisíc čtenářů, že jim Ujfaluši nebude chybět. Jen o něco víc než čtvrtina lidí je přesvědčeno o opaku.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze