Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Brazílii by se Rosický moc těšil

19 2006
Praha - Vyprodaný Vestfálský stadion v Dortmundu, úterý 27. června, krátce před sedmnáctou hodinou. Na hrací plochu nastupují k osmifinále mistrovství světa fotbalisté Česka a Brazílie. "Tak tohle by byla opravdu paráda, na to bych se strašně moc těšil," pronese režisér českého mužstva Tomáš Rosický nesmělým hlasem.

Ale o utopii nejde. Na blížícím se šampionátu se právě takový zápas odehrát může.
To je sice pravda, ale zatím v tom osmifinále nejsme.

Co byste na mistrovství světa považoval za úspěch?
Máme těžkou skupinu, takže my musíme nejdřív udělat všechno, abychom z ní postoupili. Když se nám to povede, tak potom se uvidí, co budeme moci považovat za úspěch. Kdybychom tak zopakovali mistrovství Evropy v Portugalsku...

Takže byste byl spokojený, kdybyste prohráli v semifinále?
Takhle jsem to samozřejmě nemyslel. Ale když jsme o tom s klukama debatovali, tak v Evropě jsme už porazili skoro každého. Proto by ta konfrontace s Brazílií, tedy s jihoamerickým stylem, byla moc a moc zajímavá.

Co soudíte o soupeřích českého mužstva v základní skupině?
Ghanu, abych řekl pravdu, skoro neznám. Ale na mistrovství se probojovala, takže žádná slabota to nebude. Američani, se kterými začínáme, jsou výborní. Viděl jsem je v březnu v Dortmundu v přípravném zápase s Německem. Sice čtyři jedna prohráli, ale v prvním poločase, který skončil nula nula, byli lepší. A nejvíc mě překvapilo, jak byli fotbaloví. Ukázali se jako výborní technici se smyslem pro kombinaci, žádný silový hurá styl. A to jim chybělo asi šest hráčů základní sestavy. No a Italové patří ke spolufavoritům mistrovství.

V jaké pohodě jste na sraz národního mužstva přijel?
Cítím se moc dobře. Doma jsem od pondělka a abych se udržel v kondici, chodil jsem si zaběhat. Jsem prostě připravený.

A co byste řekl o českém mužstvu?
Jsme hodně zkušený tým. A to nejen po fotbalové stránce. Jsem přesvědčený, že jsme odolní i psychicky a na šampionátu by nás nic nemělo rozházet. Všichni se už moc těšíme, protože zahrát si na mistrovství světa, to se většině fotbalistů nepoštěstí. Teď jen musíme držet palce těm, kteří mají zdravotní problém. Hlavně Vláďovi Šmicrovi, který je na tom nejhůř.

Co podle vás bude na mistrovství pro český tým nejdůležitější?
Na tohle bych mohl odpovídat hodinu, důležitého toho bude strašně moc. Ale každopádně bude hodně důležité zvládnout první zápas. To se ostatně potvrdilo už na Euru v Portugalsku, kde jsme se odpíchli vydřeným vítězstvím nad Lotyšskem.

Loni během podzimu se trenér Brückner nechal několikrát slyšet, že jste pro jeho tým takřka nepostradatelný. Jak tuto svou roli vnímáte?
Že se na mě hodně spoléhá, to si samozřejmě uvědomuju. Snažím se tu roli plnit a snad jsem už párkrát dokázal, že se na mě spolehnout dá. Ale zároveň moc dobře vím, že národní mužstvo není jen o Rosickém. Takže si nemůžu odpustit poznámku, jak jsem nejen já ale i ostatní kluci strašně rádi, že se vrátil Pavel Nedvěd.

Je národní mužstvo s Pavlem Nedvědem skutečně silnější?
Samozřejmě. Co všechno s ním do mužstva přišlo, o tom se snad vůbec nemusíme bavit.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze