Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


My nejsme Kypr, volali čeští fanoušci

Český fanoušek na utkání v Bratislavě. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

6 2006
Bratislava - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jako v domácím prostředí si mohli čeští fotbalisté připadat na bratislavském stadionu Tehelné pole. Ochozy byly vyzdobeny barvami červenou, modrou a bílou, kterou při kvalifikačním utkání Slovensko - Česko ctily oba týmy. Když pak Sionko za 21 minut dvěma góly umlčel domácí hlasivky, byla česká i zvuková kulisa. "Vysoký jááálovec," zpívali rozjaření fanoušci a užívali si vysokou výhru.

Už první poločas vyhrála česká reprezentace 2:0, a když se kouč Karel Brückner pomalým krokem přes celou šířku hřiště dostal pod hlavní tribunu, lidé mu zatleskali. A ten potlesk šel z velké části od Slováků.

V Bratislavě se odehrával korektní souboj, obavy z nacionalistických vášní se nepotvrdily. Nic na tom nezměnil ani vývoj hry, který byl pro domácí hodně krutý.

Dobrý signál daly už státní hymny. Při minulém bratislavském vystoupení české reprezentace se tady na hosty nenávistně pískalo, ale tentokrát proběhlo vše důstojně. Jen při několika prvních tónech české hymny domácí pískali a v úvodu slovenské Češi skandovali.

Obě písně však nakonec odezněly jako bouřlivé chorály, při nichž za sborového zpěvu šel mráz po zádech.

Zajímavou choreografii připravili pořadatelé už předtím, když oznamovali divákům sestavy. S přečtením každého jména vystartoval na hřiště jeden fotbalový žáček a postavil se na značku vyznačující postavení hráče v utkání.

Stadion burácel především při čtení domácích jmen, ale bylo to vlastně poprvé, co Slováci své protivníky překřičeli. Před zápasem je musel probouzet hlasatel, který předkřikoval: "Slovensko, Slovensko!" Ale lidé se nepřidávali. Naopak česká menšina v hledišti nahuštěná vesměs v jednom sektoru dokázala sborovým "Češi, Češi!" domácí lehce překřičet.

Kromě třítisícového sektoru, který byl fanoušky v červených dresech plně našlapaný, byly po celém stadionu početné české ostrůvky. Na první pohled to nebylo vidět, protože tento večer všichni vyznávali stejné barvy, ale vývoj zápasu rychle fandy obou táborů jednoznačně demaskoval.

Po prvním gólu, který padl už v desáté minutě, ještě domácí nezlomeně volali "Slovensko! Slovensko!", ale druhá Sionkova trefa jim už vzala dech.

Pak už jen stačilo, aby hlavní český tábor začal skandovat "Kdo neskáče není Čech!" a krajané mezi povadlými Slováky začali hopsat kolem celého hřiště.

Fanoušci si zápas užívali, oslavovali hrdiny zápasu a občas si trochu rýpli do domácích. Třeba skandováním "My nejsme Kypr!", kterým glosovali velký optimismus Slováků po výhře nad outsiderem 6:1.

Jak mohutný chorál zněl zpěv lidové písničky "Vysoký jalovec."

Ve středu zkrátka v Bratislavě kraloval český fotbal. Na hřišti i v hledišti.Najdete na iDNES.czmobilní verze