Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Musíme dát do hry srdce, burcuje Rosický

5 2006
Bratislava - Po třináct let od rozdělení federace platilo: český fotbal je pořád o krok před tím slovenským. Platí to i před středečním zápasem v Bratislavě, kde se obě země srazí v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2008? "Určitě," reagoval jednoznačně kapitán českých fotbalistů Tomáš Rosický.

"Ale Slováci mají za sebou obrovský vzestup a doma jsou nepříjemní pro kohokoli," varoval.

Když se ve fotbale naposled utkalo Česko se Slovenskem, dal Rosický dva góly.

"Ale teď to bude úplně jiný zápas. Slováci šli nahoru, to se s tím mužstvem nedá srovnávat," říká.

Bylo to v přípravném utkání v Olomouci před čtyřmi lety, Rosický ve druhém poločase zvyšoval na 3:1 a 4:1, což byl i konečný výsledek.

"Nejdřív jsem se ke gólu přimotal po rohu a pak se mi povedlo dobře trefit trestňák," vzpomíná.

"Ale ani tenkrát do lehké nebylo, prohrávali jsme a museli to otáčet. Je ale pravda, že teď nás čeká mnohem větší dřina."

Pro obě země to bude druhé vystoupení v kvalifikaci o ME 2008, Česko i Slovensko ji začaly vítězně. Teď oba kandidáti na postup narazí na sebe.

"Každá ztráta bolí, ale ztratit na Slovensku by mrzelo dvojnásob," poznamenává Rosický.

Slováci začala famózně, v sobotu rozdrtili Kypr 6:1, Česko vybojovalo vítězství 2:1 s Walesem až v samém závěru.

"Že bychom se měli bát? To ne, to není na místě," tvrdí Rosický. "Ale Slováci ukázali, že jsou hodně produktivní. Jak se dostali před branku, dali gól."

Čeští reprezentanti si sestřih z jejich zápasu prohlédli v pondělí večer v Praze, v úterý dopoledne odletěli do Bratislavy. Co je tam čeká?

"Jsou pohybliví, nepříjemní, snaží se hodně napadat. Navíc to jejich hřiště není dvakrát dobré," vypozoroval český kapitán.

"V té jejich hře jim může pomáhat, na druhou stranu bude pro oba stejné. Kdyby se to mělo mydlit, tak do toho musíme jít taky po hlavě, ubojovat to, urvat to silou."

Na Kypr do hlediště Tehelného pole přišlo necelých pět tisíc fanoušků, na Čechy by mělo být vyprodáno, tedy třicet tisíc.

Fanatické publikum už několikrát soupeři znepříjemnilo život, například před čtyřmi lety to pocítili Angličané, jejichž hráči tmavé pleti poslouchali rasistické urážky. Slováci pak jeden zápas v kvalifikaci o Euro 2004 museli hrát bez diváků.

V bouřícím kotli v zápase s Českem zase mohou propuknout národnostní vášně.

"Zaslechl jsem, že z jejich strany to bude vyhecované. Ale jsme natolik zkušení, abychom to v klidu přešli a povznesli se nad to," ujišťuje Rosický.

"Budeme pokračovat v tom, co jsme hráli s Walesem. Musíme vystupovat kompaktně, držet při sobě, pomáhat si a dát do toho srdce," burcuje kapitán.

Česko - Wales, souboj kapitánů: Giggse (vlevo) stíhá Rosický.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze