Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Můj nejlepší zápas za nároďák, říká Štajner

Turecko - Česko: Necati a Štajner - Český záložník Jiří Štajner (na zemi) zastavuje Atese Necatiho z Turecka v mezistátním utkání v Izmiru. | foto: Fatih SaribasReuters

2 2006
Izmir - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Když procházel bezpečnostní rámem, detektor kovů zapípal. Jiří Štajner si musel sundat pásek a projít ještě jednou. Jen v Izmiru na letišti fotbalového reprezentanta Turci zastavili. Chvíli před tím na hřišti byl ofenzivní záložník k neudržení.

"Nejpovedenější zápas? No, moc jsem jich za národní mužstvo neodehrál. Takže asi jo," prohodil se svou typickou bezstarostností.

Devětadvacetiletý fotbalista je nejpříjemnějším překvapením středečních přípravných zápasů českých výběrů v Turecku.

Štajner nastoupil v základní sestavě elitního mužstva, které remizovalo s tureckým áčkem 2:2. Dal nádherný gól, kličkoval, střílel, vymýšlel šance.

"Hrál jsem přesně to, co poslední dobou v Hannoveru. Jde nám to a i já jsem v pohodě," poznamenal.

V Turecku nastoupil před čtyřmi záložníky a za útočníkem Barošem, kterého měl doplňovat. Úkol splnil.

"Zlepšil se kondičně. Vracel se dozadu až k Polákovi a hned byl zase na hrotu," všiml si kouč Karel Brückner.

"Věřím si, víc si dovolím. Ale taky jsem hodně zkazil, nebylo to úplně ono. Škoda, že jsme nehráli v první půli víc po zemi. Ani Rosa neměl tolik míčů."

Parádní Štajnerova chvíle přišla po hodině hry. Na levé straně zakombinovali Plašil s Jankulovským, který poslal centr na vzdálenější tyč. Tam číhal Štajner.

"Věděl jsem, že to obránce přeletí, tak jsem si počkal za ním. Pak mi míč krásně spadl na špičku nohu, pokryl jsem si to a vystřelil přes celou bránu. Přesně jak jsme chtěl," líčil Štajner.

Přízemní střela z ostrého úhlu zapadl k druhé tyči. Gól! "Ani jsem se nedíval, jestli bych to ještě někomu mohl přihrát. Všechno se to seběhlo rychle, byl jsem na rohu malého vápna, tak jsem to tam pustil."

Středeční zápas v Turecku mu přišel vhod. Než kouč v květnu oznámí nominaci na mistrovství světa, čeští fotbalisté už žádné přípravné utkání neodehrají. Štajner si tak o šampionát řekl důrazně.

Navíc i Brückner leccos naznačil, když ho zařadil do mužstva složeného z elitních českých fotbalistů a ne do týmu náhradníků.

"Tak takhle jsem to nebral, někteří kluci tady ani nebyli. Do nominace jsou ještě dvě měsíce, takže nejdůležitější bude, jak mi to půjde v klubu," zdůraznil.

"Pravda, může to být pro mě první a taky poslední velká akce s národním mužstvem a já budu dělat všechno, abych se na ni dostal. Jestli jsem z toho nervózní? Ne, vždyť mě přece znáte."

Štajner, to je flegmatik, bohém, nekonfliktní člověk. Ale také fotbalista, který si nikdy nelámal hlavu se životosprávou. "To bylo dřív," upozorňuje. "Jestli se hlídám? Právě že vůbec ne, dva roky totiž žiju úplně jinak. Otočil jsem to."

Loni se oženil, v těchto dnech se manželce Lence narodí dítě.

Pro Jiřího Štajnera to může být báječné jaro, vyšperkované mistrovstvím světa.

"Jeden zápas se povedl, stát se může ještě spousta věcí. Když se tam dostanu, budu šťastný."Najdete na iDNES.czmobilní verze