Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mourinho nařkl FIFA a vyvolal aféru, Del Bosque to označil za dětinské

José Mourinho, trenér fotbalistů Realu Madrid. | foto: Reuters

22 2013
Volba nejlepšího trenéra roku nebyla regulérní, tvrdí kontroverzní kouč José Mourinho. A má zastánce. Pořadatelská FIFA jeho nařčení odmítá, vítěz Vicente Del Bosque se aférou vůbec nechce zabývat. "Je to dětinské," kroutí hlavou trenér španělské reprezentace.

Mourinho, jenž skončil druhý, má za to, že Mezinárodní fotbalová federace manipulovala s hlasy. Nejlepšího hráče i trenéra roku volí vždy tři osoby ze členských zemí: kouč a kapitán národního týmu plus žurnalista.

Pořadí

FIFA nejlepší trenér roku 2012

1. Del Bosque (Španělsko) 34,51% hlasů

2. Mourinho (Real Madrid) 20,49%

3. Guardiola (Barcelona) 12,91%

4. Di Matteo (Chelsea) 12,02%

5. Ferguson (Manchester United) 5,82%

6. Klopp (Dortmund) 4,78%

7. Prandelli (Itálie) 3,34%

8. Mancini (Manchester City) 3,1%

9. Löw (Německo) 1,15%

10. Heynckes (Bayern Mnichov) 1%

Zdroj: FIFA.com

A Mourinho údajně ví o několika lidech, kteří volili jinak, než jak nakonec FIFA zveřejnila. "Volali mi a říkali, že mi dali hlas, ale poté ho od nich dostal někdo jiný. Proto jsem se rozhodl, že nepřijdu," vysvětlil kouč Realu Madrid svou absenci na lednovém ceremoniálu.

"Obviňuji FIFA z nesrovnalostí v tomto hlasování, které nebylo dostatečně transparentní. FIFA si jich byla vědoma, ale nic s tím neudělala," řekl Mourinho v rozhovoru pro portugalskou televizi RTP.

FIFA se tomuto nařčení brání v prohlášení: "Potvrzujeme, že seznam hlasujících, uvedený na webu FIFA.com, je pravdivý."

Mourinha však podpořil kapitán makedonské reprezentace Goran Panděv, oba spolu dříve působili v Interu Milán. "Děje se tu něco hodně zvláštního. Hlasoval jsem pro Mourinha, jen pro něj. Pak jsem mu to taky řekl. Nevím, co se stalo, ale Mourinho z toho byl smutný. Už na tom ale nic nezměníme," podotkl Panděv.

Na stranu portugalského trenéra se veřejně přidali i dva jeho krajané - Paulo Duarte, jenž vede fotbalisty Gabonu, a Carlos Manuel, kouč Guiney-Bissau.

Vicente del Bosque

Vicente del Bosque

"Hlasovací lístky jsem obdržel až dva dny před ukončením hlasování," řekl Duarte. "FIFA jsem na to upozornil, ale nakonec jsem vůbec nemohl hlasovat, protože už bylo pozdě. Hlasoval jsem pro Mourinha, ale z nějakého podivného důvodu jsem vůbec hlasovat nemohl. Volal jsem mu, abych ho o tom chaosu informoval. Nemohl hlasovat ani náš kapitán."

Kouč španělských mistrů světa i Evropy Del Bosque, který vyhrál díky 34,5 procentům oproti Mourinhově 20,5, však nehodlá stížnosti svého kolegy řešit. "Vůbec mě to nezajímá," uvedl pro španělskou televizi Onda Cero.

"Je to věc, od které si chci držet odstup. Je to dětinské, opravdu. Pousmál bych se nad tím, ale obávám se, že by si to někdo mohl špatně vyložit. Nehodlám plýtvat ani troškou své energie tím, že bych o tom přemýšlel. Je to celé nesmysl," myslí si Del Bosque.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze