Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mohou Češi za rok vyhrát Euro?

13 2003
Vídeň - Na vrcholu gejzírů radosti a národní pýchy se nese hlas: "Tenhle tým může vyhrát mistrovství Evropy!" Fotbalisté prošli neohroženě kvalifikací, v "přátelských" duelech pokořili i obhájce titulu z Francie, vždy pyšné Italy, nebo Turky, bronzové z posledního světového šampionátu. Herní tvář milují fanoušci a uznale o ní hovoří experti.

Dokáže, na co si vzpomenete: ubránit ofenzivní smršť Nizozemců a v otevřeném boji ji doma zničit. Přemoci outsidera se zakopanou obranou v Moldavsku. Zvrátit nepříznivě se vyvíjející zápas v Bělorusku i Rakousku.

Analýza MF DNES

Nahradit potrestané nebo zraněné součástky týmu. Jacques Santini, trenér Francouzů, dokonce řekl: "Češi hrají nejlepší fotbal v Evropě. Podle výsledků i kvality hry." To zní úžasně.

Nemůže však přehnaná euforie vítěznému podvědomí týmu spíše uškodit? Zkusme věřit, že ne. Je o co se opřít.

Vybalancované sebevědomí

"Buďte realisty," mírní všechny okolo kapitán Pavel Nedvěd. "Nejsme přece Francie nebo Nizozemsko." Ale vždyť jste oba porazili! "Dobrá, povedlo se to, ale za půl roku to nemusí nic znamenat." Zkušený Tomáš Galásek se však už teď nebojí prohlásit: "Naše cíle budou vysoké."

Jak najít balanc na úzké hraně zdravé sebedůvěry a přecenění vlastních schopností? Obojí většina hráčů poznala. K favoritům se řadili při minulém Euru 2000. "Hráči dospěli, jsme silnější než ve stříbrné Anglii před čtyřmi lety," prohlašovali mnozí.

Chovancův výběr vyhrál v kvalifikaci deset z deseti zápasů. Ale mimořádně silní protivníci, domácí Nizozemsko a mistři světa z Francie, přebili i tato čísla a víru. Možná scházel kousek pokory, proto přišly fatální chyby.

Prohlédnětě si fotografie z Vídně

Nelze se však skrývat za falešnou skromnost. Osmnáct zápasů a téměř dva roky bez porážky vysílají do Evropy echo hrozivých obav. "Tahle bilance musí strašit," říká obránce Marek Jankulovski.

V historii domácího fotbalu neprohrál víckrát (22x) jen Václav Ježek. Pod jeho vedením v letech 1974-76 došel tým k evropskému titulu. Tenkrát ho všichni podcenili. Dnes zná sílu Nedvěda, Kollera, Rosického a spol. celý fotbalový svět.

Síla týmové záře

Hvězdy však dobrovolně podřídily svůj lesk síle týmové záře, a tím ji násobí. Trenér Karel Brückner nikdy nemluví o hráčích základní sestavy a náhradnících, ale o týmu. Třiadvaceti mužích. Byť dle svých zažitých obyčejů pevně spoléhá na užší kádr. Nepřizpůsobuje hru protivníkovi, ač sebeobávanějšímu.

"Věříme tomu, co hrajeme my a s čím vítězíme," říká Galásek. Tým má zažitý herní styl, do něhož jsou dosazováni hráči podle potřeby.

Další příklad Brücknerovy disciplíny? Mužstvo prošlo kvalifikací bez červené karty. To se národnímu výběru podařilo naposledy v neúspěšném boji o Euro 1992. Ukázal to Nedvěd, ve Vídni vírem boje opět rozpálený na maximální teplotu. Ještě před dvěma lety by možná dostal červenou a tým by zlomil. Teď se ovládl a všechny posunul za vítězstvím.

LOS TABULKY
AKTUÁLNÍ KOLO PŘÍŠTÍ KOLO
HRÁČSKÉ STATISTIKY DIVÁCKÉ STATISTIKY

 

MINUTY HRÁČ MUŽSTVO
720 Alexander Kulčij Bělorusko
René Bolf Česko
Petr Čech Česko
Eugen Hmaruc Moldavsko
»kompletní výpis«


Česká fotbalova reprezentace před utkáním s Rakouskem.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze