Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mohlo to být lepší, říká Ivan Hašek

Ivan Hašek - Ivan Hašek. | foto: Michal SváčekMF DNES

27 2006
Praha - Minulý rok prožil Ivan Hašek vánoční svátky sám v exotické Dubaji, kam zmizel na angažmá po třech marných pokusech stát se šéfem českého fotbalu. Ač podporován drtivou většinou fanoušků i bývalých reprezentantů, neprolomil tehdy Hašek dvojblok Mokrý–Košťál a zůstal neúspěšným kandidátem.

Letos je vše jinak. Vánoce si třiačtyřicetiletý trenér užívá s rodinou v Česku, neboť francouzská liga, kde trénuje St. Etienne, má zimní pauzu.

A neúspěch nemůže být s jeho jménem ani náznakem spojován: St. Etienne, jež mělo podle prognóz patřit v lepším případě mezi průměr, je po polovině soutěže čtvrté.

Nasbíralo navíc 31 bodů, což je nejlepším klubovým počinem za posledních 20 let.

"Byl to pro mě dobrý rok," souhlasí Hašek. Vzápětí však potvrdí pověst muže, který nesnáší porážky: "Ale úplně spokojen nejsem, mohlo to být lepší."

Mluvíte tak i proto, že jste večer před Štědrým dnem prohráli 1:2 v Marseille? Nepokazila vám ta porážka trošku svátky?
Trošku? Řekl bych, že trošku víc. Každá porážka mě mrzí a tahle o to víc, že se vůbec prohrát nemuselo. Začali jsme sice hodně špatně, prvních deset minut jsme byli pod tlakem a dostali z něj gól. I když jsme věděli že Cissé (útočník Marseille) není silný při standardce hlavou, ale naopak při dorážkách a přesně jsme si to ukazovali na videu, on byl při odraženém balonu volný a skóroval.

Marek Heinz ale těsně před přestávkou srovnal, což byl pro nás ideální stav. Pak jsme měli převahu, jenže ve chvíli, kdy domácí diváci začali být nervózní a z tribun se ozýval pískot, jsme dostali zbytečný gól po chybách v defenzivě. Třikrát jsme nedokázali vyvézt balon.

Motivoval jste hráče i tím, aby vám nezkazili Vánoce?
Něco takového proběhlo. Ale nešlo o mě. Chtěli jsme si všichni dát dárek pod stromeček a také dát dárek všem, co nám fandí. Nevyšlo to. I když je tenhle bodový zisk pro St. Etienne v první lize největší za posledních dvacet let, chtěli jsme víc.

Vážně vám ta porážka zkazí dovolenou?
Právě o to je to horší, že v nejbližších dnech není žádný zápas. Porážka vždycky mrzí do dalšího zápasu a my ten příští hrajeme až ve francouzském poháru 6. ledna se Sochaux. Do té doby to všichni musíme nějak skousnout.

I tak ale musíte být s účinkováním St. Etienne pod svým vedením spokojen.
Je to bohužel jen polovina soutěže. A je statisticky podloženo, že druhá polovina bývá pro St. Etienne hrůzou. Vážně to byla v minulosti katastrofa. Hráči měli špatnou zimní přípravu, od toho se to odvíjelo. Takže teď zkusíme jet do tepla na jih Francie, což dřív nebylo, a zkusíme se připravit líp.

Čili máte z jarní části ligy obavy?
Je tu ještě další důvod. Spousta ostatních týmů s námi na přední příčky nepočítala, ale teď si na nás už dá každý pozor. Kvůli tomu přicházejí i tlaky zvenčí.

Jaké tlaky?
Třeba na naše klíčové hráče, aby odešli. Ustát tohle všechno bude hlavně po psychické stránce obtížné. Hráči kolem sebe tyhle negativní jevy cítí.

Ostatní vás mají zájem psychicky rozložit?
Samozřejmě. Lepší týmy nám zajíždějí do hráčů. Říkají, abychom je pustili, když ne na přestup, tak aspoň na hostování.

Co s tím jako trenér můžete udělat?
Je to složitý. Neustále musíte s hráči mluvit, přesvědčovat je, aby se pro St. Etienne udrželi v bojovné náladě. Ale třeba o Piquionna, což je náš útočník z Guadelupu, má velký zájem Lyon. Dává mu třikrát až čtyřikrát lepší podmínky, než má tady, to je problém.

Ivan Hašek

Fotbalový trenér, narozen 6. září 1963 v Městci Králové.

Má právnické vzdělání. V letech 1987 a 1988 byl Nejlepším fotbalistou Československa. Hrál mimo jiné za Spartu, Štrasburk a dva roky v Japonsku. Za reprezentaci odehrál 56 zápasů, dal 5 gólů a v 21 zápasech ji vedl jako kapitán.

Jako trenér vedl Spartu, Štrasburk, japonské Kóbe, působil v Dubaji a nyní koučuje St. Etienne. Minulý rok neúspěšně kandidoval na předsedu fotbalového svazu.

Je ženatý, s manželkou Kateřinou má syny Pavla a Ivana. Mluví francouzsky, německy, rusky, japonsky a anglicky.

Lyon nemá v lize konkurenci, navíc je se St. Etienne soused. Jaká je mezi oběma kluby rivalita?
Strašná. Větší než mezi Spartou a Slavií. Region žije vzájemným soubojem čtrnáct dní dopředu. Tady v nadsázce říkají: Můžete prohrát všechno, ale Lyon musíte porazit.

Což se vám, pokud se nepletu, na podzim nepodařilo.
Prohráli jsme tam dva jedna gólem v závěru, když nám rozhodčí pět minut před koncem nespravedlivě vyloučil hráče. Fanoušci ale nebyli příliš zklamaní. Pro nás je ocenění, když Lyon říká, že nejsložitější zápas v lize hrál právě s námi.

Zmiňujete nespravedlivé vyloučení. Vidí v tom i ve Francii spousta lidí úmysl, jak by tomu bylo v Česku?
Všude na světě rozhodčí silnější kluby tlačí. Nebo nevím, jestli úplně tlačí, ale neviděl jsem, že by někdy poškodili Lyon. Stejně jako nepoškodí Real nebo Barcelonu. To je skutečnost, ale neznamená to, že se s tím smíříte a že nebudete bojovat.

Lyon nemá v lize konkurenci, ale za ním je skupina týmů včetně St. Etienne.
Kromě Lyonu je francouzská liga strašně vyrovnaná a rozhodují v ní maličkosti. Musím přiznat, že jsme na podzim měli i štěstí, že se nám vyhnula zranění, ta nás bohužel potkala až teď v závěru.

Takže je i pro vás překvapení, jak je váš tým vysoko?
Podle toho, co jsme v zápasech předváděli, to pro mě překvapení není. Nehráli jsme špatně.

Jste tedy jako trenér v St. Etienne král?
Ne. Všichni tam vědí, co se může na jaře stát. A také, že třeba někteří hráči váhají nad nabídkami odjinud, což mužstvo může rozhodit.

Snaží se někdo rozhodit přímo vás? Předhazují vám například, že jste cizinec?
Ani ne. Náznaky jsou občas v novinách, které někdy dloubají.

Jak dloubají?
To jsou spíš takové špíčky než věci, které se týkají hry. Ani je nechci rozebírat, člověk se nad ně musí povznést. Tím spíš, že noviny jsou k nám jinak objektivní.

Ani vedení klubu nemyslí po povedeném podzimu na víc než na 10. místo, což byl cíl před sezonou? Vždyť nejste daleko od Ligy mistrů.
Znovu říkám: Je půlka sezony. Ale budeme se samozřejmě snažit vytřískat z našeho postavení co nejvíc.

Řeknete, že za sebou máte povedený rok?
Co se týká fotbalu, tak celkem jo. Určitě jsem spokojen. Letošek jsem začal v Dubaji, a to byla nejen z fotbalové stránky velmi cenná zkušenost. Ale úspěch je rychle pryč, stačí prohrát tři čtyři zápasy.

Po trpkém loňském roce, kdy jste marně usiloval o post předsedy svazu, musí být letošek balzám, ne?
Já jsem ale vděčný i za to, že jsem si vyzkoušel volby. Objížděl jsem v rámci kampaně různá místa a díky tomu jsem poznal skvělé lidi, kterým jde o fotbal. Takže v žádném případě nelituji.

A jak byste komentoval období pod vládou pana Mokrého a jeho místopředsedy Košťála, kteří vás ve volbách porazili?
Přijde mi to jako před valnou hromadou, na níž byli zvoleni. Tedy, že se nic v našem fotbale nezměnilo.

Myslíte to tak, že lidé, kteří mu vládnou, nemají na změnách zájem?
Třeba i zájem mají, ale žádné změny se svým kreditem dělat nemohou.

Je pro vás důkazem i to, že stále nejsou připraveny stanovy, jež by vylučovaly při volbě předsedy další pat?
To mě nepřekvapuje. Oni sice ti pánové změny stanov po svém zvolení slibovali, ale proč by to dělali.

Upřímně: Nejste vlastně rád, že místo funkcionaření trénujete? Není to větší zábava než sedět na svazu?
Já nikdy netvrdil, že tam budu sedět deset patnáct let. Byl jsem připraven na čtyři roky, tedy na jedno volební období. Jsem rád, že jsem to zkusil, a vím, že ve fotbale je spousta lidí, kteří mají zájem na změnách. A ono se to jednou změní.

Myslíte, že lidé, co vás před volbami otevřeně podporovali, mají nyní problémy? Naznačuje to například Slavia.
Některým lidem se to určitě teď vrací, někteří lidé museli úplně odejít z fotbalu. Všech je mi líto, ale zase na druhou stranu: když jsme do toho šli, tak s vědomím, že se to nemusí povést a že pak poneseme následky.

Kteří lidé museli z fotbalu odejít?
To nejsou známí lidi. Byli třeba na okresech, mysleli to s fotbalem poctivě a teď si ani nikde nestěžují. Ale je hodně lidí, kteří změnu chtějí a není možné, aby nepřišla. Nemůžeme se ubírat jiným směrem než vyspělá Evropa.

Budete v čele té změny stát opět vy? Přemýšlíte, že budete kandidovat na předsedu ve volbách 2009?
Já teď přemýšlím pouze nad tím, koho 6. ledna postavím proti Sochaux. To je teď můj největší problém.

Dobře, tak pojďme zpět k St. Etienne. Hraje tam i český reprezentant Marek Heinz, který se trápil v Turecku. Chtěl jste zachránit pohozený poklad?
Věděl jsem především, že je to hráč, kterého do mužstva potřebuji. Marek umí přidržet míč, je důležitý za útokem. Věděl jsem, že se do našeho systému ideálně hodí.

Dokazuje vám to Heinz na hřišti?
Ještě má rezervy. Některé věci mu vyčítám, protože vím, že má ještě na víc a může se zlepšovat. Podává ale dobré výkony a ihned si ho oblíbili fanoušci.

Je pro vás důležité mít v mužstvu českého hráče?
Nekoukám v první řadě na to, jestli je někdo Čech, ale jak prospěje týmu. Když ale vím o někom, kdo se hodí, že je z Česka, tak ho vezmu raději než někoho třeba ze severní Evropy. Už jen proto, že odpadá jazyková bariéra.

Přibude do St. Etienne další Čech? Je aspoň píď pravdy na zprávě, že se zajímáte o Milana Baroše?
Zatím není žádné přestupové období. Milan má navíc smlouvu v Aston Ville, odkud nemůže odejít. Tím je řečeno vše.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54
8. Everton FC 38 13 11 14 44:57 50
9. Leicester City 38 12 11 15 56:60 47
10. Newcastle United 38 12 8 18 39:47 44
11. Crystal Palace 38 11 11 16 45:55 44
12. Bournemouth 38 11 11 16 45:61 44
13. West Ham United 38 10 12 16 48:68 42
14. Brighton 38 9 13 16 34:54 40
15. Watford 38 10 9 19 43:64 39
16. Huddersfield Town F.C. 38 9 10 19 28:58 37
17. Southampton FC 38 7 15 16 37:56 36
18. Swansea 38 8 9 21 28:56 33
19. Stoke City 38 7 12 19 35:68 33
20. West Bromwich Albion 38 6 13 19 31:56 31
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 34 27 3 4 92:28 84
2. FC Schalke 04 34 18 9 7 53:37 63
3. Hoffenheim 34 15 10 9 66:48 55
4. Borussia Dortmund 34 15 10 9 64:47 55
5. Bayer Leverkusen 34 15 10 9 58:44 55
6. RB Lipsko 34 15 8 11 57:53 53
7. VfB Stuttgart 34 15 6 13 36:36 51
8. Eintracht Frankfurt 34 14 7 13 45:45 49
9. Borussia Mönchengladbach 34 13 8 13 47:52 47
10. Hertha Berlín 34 10 13 11 43:46 43
11. Werder Brémy 34 10 12 12 37:40 42
12. FC Augsburg 34 10 11 13 43:46 41
13. Hannover 34 10 9 15 44:54 39
14. FSV Mohuč 05 34 9 9 16 38:52 36
15. SC Freiburg 34 8 12 14 32:56 36
16. VfL Wolfsburg 34 6 15 13 36:48 33
17. Hamburk SV 34 8 7 19 29:53 31
18. 1. FC Köln 34 5 7 22 35:70 22
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 38 28 9 1 99:29 93
2. Atlético Madrid 38 23 10 5 57:21 79
3. Real Madrid 38 22 10 6 93:43 76
4. FC Valencie 38 22 7 9 65:38 73
5. FC Villarreal 38 18 7 13 57:50 61
6. Betis Sevilla 38 18 6 14 60:61 60
7. FC Sevilla 38 17 7 14 49:58 58
8. Getafe 38 15 10 13 42:33 55
9. Sociedad Deportiva Eibar 38 14 9 15 44:50 51
10. FC Girona 38 14 9 15 50:59 51
11. San Sebastian 38 14 7 17 66:59 49
12. Celta Vigo 38 13 10 15 59:60 49
13. Espaňol Barcelona 38 12 13 13 36:42 49
14. Alavés 38 15 2 21 40:50 47
15. UD Levante 38 11 13 14 44:58 46
16. Athletic Club Bilbao 38 10 13 15 41:49 43
17. CD Leganes 38 12 7 19 34:51 43
18. Deportivo La Coruňa 38 6 11 21 38:76 29
19. Las Palmas 38 5 7 26 24:74 22
20. Málaga 38 5 5 28 24:61 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Juventus Turín 38 30 5 3 86:24 95
2. SSC Neapol 38 28 7 3 77:29 91
3. AS Řím 38 23 8 7 61:28 77
4. Lazio Řím 38 21 9 8 89:49 72
5. Inter Milán 38 20 12 6 66:30 72
6. AC Milán 38 18 10 10 56:42 64
7. Atalanta Bergamo 38 16 12 10 57:39 60
8. FC Turín 38 13 16 9 54:45 55
9. ACF Fiorentina 38 15 10 13 53:46 55
10. Sampdoria Janov 38 16 6 16 56:60 54
11. Sassuolo Calcio 38 11 10 17 29:59 43
12. CFC Janov 1893 38 11 8 19 33:43 41
13. Udinese Calcio 38 12 4 22 48:63 40
14. AC Chievo Verona 38 10 10 18 36:59 40
15. FC Boloňa 38 11 6 21 40:52 39
16. US Cagliari 38 11 6 21 33:61 39
17. SPAL Ferrara 38 8 14 16 39:59 38
18. Crotone 38 9 8 21 40:66 35
19. Hellas Verona 38 7 4 27 30:78 25
20. Benevento 38 6 3 29 33:84 21
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 38 29 6 3 108:29 93
2. AS Monako 38 24 8 6 85:45 80
3. Olympique Lyon 38 23 9 6 87:43 78
4. Olympique de Marseille 38 22 11 5 80:47 77
5. Stade Rennes 38 16 10 12 50:44 58
6. Girondins Bordeaux 38 16 7 15 53:48 55
7. St Etienne 38 15 10 13 47:50 55
8. O.G.C. Nice 38 15 9 14 53:52 54
9. Montpellier 38 12 17 9 36:32 53
10. FC Nantes 38 14 10 14 36:41 52
11. FCO Dijon 38 13 9 16 55:73 48
12. Guingamp 38 12 11 15 48:59 47
13. Amiens 38 12 9 17 37:42 45
14. Angers SCO 38 9 14 15 42:52 41
15. Racing Štrasburk 38 9 11 18 44:67 38
16. SM Caen 38 10 8 20 27:52 38
17. OSC Lille Métropole 38 10 8 20 41:67 38
18. FC Toulouse 38 9 10 19 38:54 37
19. Troyes 38 9 5 24 31:59 32
20. Méty 38 6 8 24 34:76 26

Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Jak se mění fotbalová liga. Formát, pohárové příčky, video

Ondřej Kolář a Michael Ngadeu Ngadjui (oba Slavia) brání Michealu Krmenčíkovi...

Dlouhá, náročná, s největším počtem zápasů v historii. Průlomová, revoluční, televizní, prostě...

Cristiano Ronaldo. Obchod, který mění fotbalové zvyklosti

Cristiano Ronaldo zdraví fanoušky Juventusu.

VIDEO Juventus Turín nezískal jen famózní jméno, ale taky příznivce po celém světě. A miliardy eur!Spartu čeká ve druhém předkole Evropské ligy srbská Subotica

Trofej pro vítěze Evropské ligy.

Soupeřem fotbalistů pražské Sparty ve 2. předkole Evropské ligy bude srbský tým Spartak Subotica,...

Fotbal, který neskončí. Deset důvodů, proč sledovat českou ligu

Fotbalisté Plzně slaví zisk mistrovského titulu.

V pátek začíná nový ročník české fotbalové ligy. Tady je deset důvodů, proč stojí za to ji...

Mohl bych být spokojenější, říká o posilách sparťanský trenér Hapal

Trenér Sparty Pavel Hapal na tiskové konferenci.

Od vedení dostal tradičně náročné úkoly. Spartu má dovést do základní skupiny Evropské ligy, má...

Další z rubriky

Čelůstka prodloužil smlouvu v Antalyasporu o další dva roky

Český obránce Ondřej Čelůstka během přípravného duelu proti Islandu na turné v...

Fotbalový reprezentant Ondřej Čelůstka bude pokračovat v Antalyasporu. V tureckém celku prodloužil...

Sprinterskou legendu Bolta čeká fotbalová zkouška v Austrálii

Usain Bolt na tréninku fotbalistů bundesligového Dortmundu

Někdejší hvězda světového sprintu Usain Bolt se pokusí nastartovat fotbalovou kariéru v Austrálii....

Díky Juventusu za skvělou příležitost, miluju výzvy, řekl Ronaldo

Cristiano Ronaldo přichází na zdravotní prohlídku před přestupem do Juventusu...

VIDEO Velký den Cristiana Ronalda je u konce – portugalský fotbalista předstoupil před novináře na...Najdete na iDNES.cz