Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mohlo to být lepší, říká Ivan Hašek

Ivan Hašek - Ivan Hašek. | foto: Michal SváčekMF DNES

27 2006
Praha - Minulý rok prožil Ivan Hašek vánoční svátky sám v exotické Dubaji, kam zmizel na angažmá po třech marných pokusech stát se šéfem českého fotbalu. Ač podporován drtivou většinou fanoušků i bývalých reprezentantů, neprolomil tehdy Hašek dvojblok Mokrý–Košťál a zůstal neúspěšným kandidátem.

Letos je vše jinak. Vánoce si třiačtyřicetiletý trenér užívá s rodinou v Česku, neboť francouzská liga, kde trénuje St. Etienne, má zimní pauzu.

A neúspěch nemůže být s jeho jménem ani náznakem spojován: St. Etienne, jež mělo podle prognóz patřit v lepším případě mezi průměr, je po polovině soutěže čtvrté.

Nasbíralo navíc 31 bodů, což je nejlepším klubovým počinem za posledních 20 let.

"Byl to pro mě dobrý rok," souhlasí Hašek. Vzápětí však potvrdí pověst muže, který nesnáší porážky: "Ale úplně spokojen nejsem, mohlo to být lepší."

Mluvíte tak i proto, že jste večer před Štědrým dnem prohráli 1:2 v Marseille? Nepokazila vám ta porážka trošku svátky?
Trošku? Řekl bych, že trošku víc. Každá porážka mě mrzí a tahle o to víc, že se vůbec prohrát nemuselo. Začali jsme sice hodně špatně, prvních deset minut jsme byli pod tlakem a dostali z něj gól. I když jsme věděli že Cissé (útočník Marseille) není silný při standardce hlavou, ale naopak při dorážkách a přesně jsme si to ukazovali na videu, on byl při odraženém balonu volný a skóroval.

Marek Heinz ale těsně před přestávkou srovnal, což byl pro nás ideální stav. Pak jsme měli převahu, jenže ve chvíli, kdy domácí diváci začali být nervózní a z tribun se ozýval pískot, jsme dostali zbytečný gól po chybách v defenzivě. Třikrát jsme nedokázali vyvézt balon.

Motivoval jste hráče i tím, aby vám nezkazili Vánoce?
Něco takového proběhlo. Ale nešlo o mě. Chtěli jsme si všichni dát dárek pod stromeček a také dát dárek všem, co nám fandí. Nevyšlo to. I když je tenhle bodový zisk pro St. Etienne v první lize největší za posledních dvacet let, chtěli jsme víc.

Vážně vám ta porážka zkazí dovolenou?
Právě o to je to horší, že v nejbližších dnech není žádný zápas. Porážka vždycky mrzí do dalšího zápasu a my ten příští hrajeme až ve francouzském poháru 6. ledna se Sochaux. Do té doby to všichni musíme nějak skousnout.

I tak ale musíte být s účinkováním St. Etienne pod svým vedením spokojen.
Je to bohužel jen polovina soutěže. A je statisticky podloženo, že druhá polovina bývá pro St. Etienne hrůzou. Vážně to byla v minulosti katastrofa. Hráči měli špatnou zimní přípravu, od toho se to odvíjelo. Takže teď zkusíme jet do tepla na jih Francie, což dřív nebylo, a zkusíme se připravit líp.

Čili máte z jarní části ligy obavy?
Je tu ještě další důvod. Spousta ostatních týmů s námi na přední příčky nepočítala, ale teď si na nás už dá každý pozor. Kvůli tomu přicházejí i tlaky zvenčí.

Jaké tlaky?
Třeba na naše klíčové hráče, aby odešli. Ustát tohle všechno bude hlavně po psychické stránce obtížné. Hráči kolem sebe tyhle negativní jevy cítí.

Ostatní vás mají zájem psychicky rozložit?
Samozřejmě. Lepší týmy nám zajíždějí do hráčů. Říkají, abychom je pustili, když ne na přestup, tak aspoň na hostování.

Co s tím jako trenér můžete udělat?
Je to složitý. Neustále musíte s hráči mluvit, přesvědčovat je, aby se pro St. Etienne udrželi v bojovné náladě. Ale třeba o Piquionna, což je náš útočník z Guadelupu, má velký zájem Lyon. Dává mu třikrát až čtyřikrát lepší podmínky, než má tady, to je problém.

Ivan Hašek

Fotbalový trenér, narozen 6. září 1963 v Městci Králové.

Má právnické vzdělání. V letech 1987 a 1988 byl Nejlepším fotbalistou Československa. Hrál mimo jiné za Spartu, Štrasburk a dva roky v Japonsku. Za reprezentaci odehrál 56 zápasů, dal 5 gólů a v 21 zápasech ji vedl jako kapitán.

Jako trenér vedl Spartu, Štrasburk, japonské Kóbe, působil v Dubaji a nyní koučuje St. Etienne. Minulý rok neúspěšně kandidoval na předsedu fotbalového svazu.

Je ženatý, s manželkou Kateřinou má syny Pavla a Ivana. Mluví francouzsky, německy, rusky, japonsky a anglicky.

Lyon nemá v lize konkurenci, navíc je se St. Etienne soused. Jaká je mezi oběma kluby rivalita?
Strašná. Větší než mezi Spartou a Slavií. Region žije vzájemným soubojem čtrnáct dní dopředu. Tady v nadsázce říkají: Můžete prohrát všechno, ale Lyon musíte porazit.

Což se vám, pokud se nepletu, na podzim nepodařilo.
Prohráli jsme tam dva jedna gólem v závěru, když nám rozhodčí pět minut před koncem nespravedlivě vyloučil hráče. Fanoušci ale nebyli příliš zklamaní. Pro nás je ocenění, když Lyon říká, že nejsložitější zápas v lize hrál právě s námi.

Zmiňujete nespravedlivé vyloučení. Vidí v tom i ve Francii spousta lidí úmysl, jak by tomu bylo v Česku?
Všude na světě rozhodčí silnější kluby tlačí. Nebo nevím, jestli úplně tlačí, ale neviděl jsem, že by někdy poškodili Lyon. Stejně jako nepoškodí Real nebo Barcelonu. To je skutečnost, ale neznamená to, že se s tím smíříte a že nebudete bojovat.

Lyon nemá v lize konkurenci, ale za ním je skupina týmů včetně St. Etienne.
Kromě Lyonu je francouzská liga strašně vyrovnaná a rozhodují v ní maličkosti. Musím přiznat, že jsme na podzim měli i štěstí, že se nám vyhnula zranění, ta nás bohužel potkala až teď v závěru.

Takže je i pro vás překvapení, jak je váš tým vysoko?
Podle toho, co jsme v zápasech předváděli, to pro mě překvapení není. Nehráli jsme špatně.

Jste tedy jako trenér v St. Etienne král?
Ne. Všichni tam vědí, co se může na jaře stát. A také, že třeba někteří hráči váhají nad nabídkami odjinud, což mužstvo může rozhodit.

Snaží se někdo rozhodit přímo vás? Předhazují vám například, že jste cizinec?
Ani ne. Náznaky jsou občas v novinách, které někdy dloubají.

Jak dloubají?
To jsou spíš takové špíčky než věci, které se týkají hry. Ani je nechci rozebírat, člověk se nad ně musí povznést. Tím spíš, že noviny jsou k nám jinak objektivní.

Ani vedení klubu nemyslí po povedeném podzimu na víc než na 10. místo, což byl cíl před sezonou? Vždyť nejste daleko od Ligy mistrů.
Znovu říkám: Je půlka sezony. Ale budeme se samozřejmě snažit vytřískat z našeho postavení co nejvíc.

Řeknete, že za sebou máte povedený rok?
Co se týká fotbalu, tak celkem jo. Určitě jsem spokojen. Letošek jsem začal v Dubaji, a to byla nejen z fotbalové stránky velmi cenná zkušenost. Ale úspěch je rychle pryč, stačí prohrát tři čtyři zápasy.

Po trpkém loňském roce, kdy jste marně usiloval o post předsedy svazu, musí být letošek balzám, ne?
Já jsem ale vděčný i za to, že jsem si vyzkoušel volby. Objížděl jsem v rámci kampaně různá místa a díky tomu jsem poznal skvělé lidi, kterým jde o fotbal. Takže v žádném případě nelituji.

A jak byste komentoval období pod vládou pana Mokrého a jeho místopředsedy Košťála, kteří vás ve volbách porazili?
Přijde mi to jako před valnou hromadou, na níž byli zvoleni. Tedy, že se nic v našem fotbale nezměnilo.

Myslíte to tak, že lidé, kteří mu vládnou, nemají na změnách zájem?
Třeba i zájem mají, ale žádné změny se svým kreditem dělat nemohou.

Je pro vás důkazem i to, že stále nejsou připraveny stanovy, jež by vylučovaly při volbě předsedy další pat?
To mě nepřekvapuje. Oni sice ti pánové změny stanov po svém zvolení slibovali, ale proč by to dělali.

Upřímně: Nejste vlastně rád, že místo funkcionaření trénujete? Není to větší zábava než sedět na svazu?
Já nikdy netvrdil, že tam budu sedět deset patnáct let. Byl jsem připraven na čtyři roky, tedy na jedno volební období. Jsem rád, že jsem to zkusil, a vím, že ve fotbale je spousta lidí, kteří mají zájem na změnách. A ono se to jednou změní.

Myslíte, že lidé, co vás před volbami otevřeně podporovali, mají nyní problémy? Naznačuje to například Slavia.
Některým lidem se to určitě teď vrací, někteří lidé museli úplně odejít z fotbalu. Všech je mi líto, ale zase na druhou stranu: když jsme do toho šli, tak s vědomím, že se to nemusí povést a že pak poneseme následky.

Kteří lidé museli z fotbalu odejít?
To nejsou známí lidi. Byli třeba na okresech, mysleli to s fotbalem poctivě a teď si ani nikde nestěžují. Ale je hodně lidí, kteří změnu chtějí a není možné, aby nepřišla. Nemůžeme se ubírat jiným směrem než vyspělá Evropa.

Budete v čele té změny stát opět vy? Přemýšlíte, že budete kandidovat na předsedu ve volbách 2009?
Já teď přemýšlím pouze nad tím, koho 6. ledna postavím proti Sochaux. To je teď můj největší problém.

Dobře, tak pojďme zpět k St. Etienne. Hraje tam i český reprezentant Marek Heinz, který se trápil v Turecku. Chtěl jste zachránit pohozený poklad?
Věděl jsem především, že je to hráč, kterého do mužstva potřebuji. Marek umí přidržet míč, je důležitý za útokem. Věděl jsem, že se do našeho systému ideálně hodí.

Dokazuje vám to Heinz na hřišti?
Ještě má rezervy. Některé věci mu vyčítám, protože vím, že má ještě na víc a může se zlepšovat. Podává ale dobré výkony a ihned si ho oblíbili fanoušci.

Je pro vás důležité mít v mužstvu českého hráče?
Nekoukám v první řadě na to, jestli je někdo Čech, ale jak prospěje týmu. Když ale vím o někom, kdo se hodí, že je z Česka, tak ho vezmu raději než někoho třeba ze severní Evropy. Už jen proto, že odpadá jazyková bariéra.

Přibude do St. Etienne další Čech? Je aspoň píď pravdy na zprávě, že se zajímáte o Milana Baroše?
Zatím není žádné přestupové období. Milan má navíc smlouvu v Aston Ville, odkud nemůže odejít. Tím je řečeno vše.

Autor:


Kurzy

AnglieNěmeckoŠpanělskoItálieFrancie
1. 3.Arsenal-Manchester C.4.533.881.78
3. 3.Tottenham-Huddersfield1.197.0816.90
3. 3.Liverpool-Newcastle1.246.8311.90
4. 3.Brighton-Arsenal4.213.761.86
3. 3.Leicester-Bournemouth1.873.664.29
3. 3.Watford-W. B. A.2.203.273.53
5. 3.Crystal P.-Manchester U.6.584.111.55
3. 3.Southampton-Stoke1.773.744.83
3. 3.Swansea-West Ham2.473.203.07
3. 3.Burnley-Everton2.613.072.98
3. 3.Augsburg-Hoffenheim2.593.312.81
2. 3.M´gladbach-Bremen1.963.524.05
3. 3.Wolfsburg-Leverkusen3.443.462.16
26. 2.Dortmund-Augsburg1.494.627.13
3. 3.Frankfurt-Hannover1.903.544.31
3. 3.Hamburg-Mainz2.213.213.58
4. 3.Freiburg-Bayern8.825.301.35
3. 3.Schalke-Hertha1.693.805.41
4. 3.1. FC Köln-Stuttgart2.483.302.96
3. 3.RB Leipzig-Dortmund2.533.472.77
1. 3.Alaves-Levante1.793.525.03
26. 2.Levante-Betis Sevilla2.483.552.94
28. 2.Getafe-La Coruňa1.923.504.30
28. 2.Atl. Madrid-Leganes1.245.6718.20
28. 2.Bilbao-Valencia2.633.292.78
27. 2.Girona-Vigo2.333.353.18
1. 3.Las Palmas-FC Barcelona17.308.341.16
27. 2.Espanyol-Real Madrid6.824.801.46
28. 2.Eibar-Villarreal2.363.303.16
1. 3.Betis Sevilla-S. Sebastian2.643.572.60
4. 3.Benevento-Verona2.063.533.66
4. 3.AC Milan-Inter Milano2.433.223.12
3. 3.Lazio Roma-Juventus3.283.312.30
3. 3.Napoli-AS Roma1.673.945.39
4. 3.Bergamo-Sampdoria1.793.734.71
4. 3.FC Torino-Crotone1.454.607.59
4. 3.Udinese-Fiorentina3.113.242.42
4. 3.Chievo-Sassuolo2.443.203.12
26. 2.Cagliari-Napoli9.795.251.36
4. 3.FC Genoa-Cagliari1.923.374.52
3. 3.St. Etienne-Dijon1.873.564.47
3. 3.Troyes-Paris SG13.106.891.22
2. 3.Monaco-Bordeaux1.604.185.66
3. 3.Metz-Toulouse2.743.132.78
4. 3.Montpellier-Lyon3.263.332.29
2. 3.Nice-Lille1.813.524.93
4. 3.Caen-Strasbourg2.173.263.66
3. 3.Angers-Guingamp2.233.313.42
3. 3.Amiens-Rennes2.993.172.54
4. 3.Marseille-Nantes1.514.276.89
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 27 23 3 1 79:20 72
2. Manchester United 28 18 5 5 53:20 59
3. Liverpool FC 28 16 9 3 65:32 57
4. Tottenham Hotspur 28 16 7 5 53:24 55
5. Chelsea FC 28 16 5 7 50:25 53
6. Arsenal FC 27 13 6 8 51:36 45
7. Burnley 28 9 10 9 22:25 37
8. Leicester City 28 9 9 10 40:41 36
9. Everton FC 28 9 8 11 32:46 35
10. Bournemouth 28 8 8 12 33:43 32
11. Watford 28 8 7 13 37:47 31
12. Brighton 28 7 10 11 26:37 31
13. West Ham United 28 7 9 12 35:50 30
14. Huddersfield Town F.C. 28 8 6 14 25:48 30
15. Newcastle United 28 7 8 13 27:38 29
16. Southampton FC 28 5 12 11 29:41 27
17. Crystal Palace 28 6 9 13 25:43 27
18. Swansea 28 7 6 15 21:41 27
19. Stoke City 28 6 8 14 28:54 26
20. West Bromwich Albion 28 3 11 14 22:42 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 24 19 3 2 55:18 60
2. Borussia Dortmund 23 11 7 5 48:29 40
3. FC Schalke 04 24 11 7 6 38:30 40
4. Eintracht Frankfurt 24 11 6 7 32:27 39
5. Bayer Leverkusen 24 10 8 6 43:32 38
6. RB Lipsko 24 11 5 8 37:33 38
7. Borussia Mönchengladbach 24 10 4 10 31:35 34
8. Hoffenheim 24 8 8 8 38:38 32
9. Hannover 24 8 8 8 32:34 32
10. FC Augsburg 23 8 7 8 32:29 31
11. Hertha Berlín 24 7 10 7 30:30 31
12. VfB Stuttgart 24 9 3 12 20:27 30
13. SC Freiburg 24 6 11 7 25:38 29
14. Werder Brémy 24 6 8 10 22:28 26
15. VfL Wolfsburg 24 4 13 7 27:31 25
16. FSV Mohuč 05 24 6 6 12 29:42 24
17. Hamburk SV 24 4 5 15 18:35 17
18. 1. FC Köln 24 4 5 15 22:43 17
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 25 20 5 0 68:12 65
2. Atlético Madrid 25 17 7 1 41:11 58
3. Real Madrid 25 15 6 4 62:27 51
4. FC Valencie 25 15 4 6 49:29 49
5. FC Villarreal 25 12 5 8 36:29 41
6. FC Sevilla 25 12 3 10 33:40 39
7. Celta Vigo 25 10 5 10 43:37 35
8. Sociedad Deportiva Eibar 25 10 5 10 32:38 35
9. FC Girona 25 9 7 9 35:36 34
10. Getafe 25 8 9 8 29:22 33
11. Betis Sevilla 24 10 3 11 41:50 33
12. Athletic Club Bilbao 25 7 10 8 26:28 31
13. CD Leganes 25 8 6 11 21:28 30
14. San Sebastian 25 8 5 12 47:47 29
15. Alavés 25 9 1 15 22:37 28
16. Espaňol Barcelona 24 6 9 9 22:32 27
17. UD Levante 24 3 11 10 21:38 20
18. Las Palmas 25 5 4 16 18:52 19
19. Deportivo La Coruňa 24 4 5 15 24:53 17
20. Málaga 25 3 4 18 16:40 13
Mužstvo Z V R P S B
1. SSC Neapol 25 21 3 1 55:15 66
2. Juventus Turín 25 21 2 2 62:15 65
3. Lazio Řím 26 16 4 6 64:33 52
4. Inter Milán 26 14 9 3 42:21 51
5. AS Řím 26 15 5 6 40:21 50
6. Sampdoria Janov 26 13 5 8 46:34 44
7. AC Milán 26 13 5 8 37:30 44
8. Atalanta Bergamo 25 10 8 7 37:29 38
9. FC Turín 26 8 12 6 36:32 36
10. ACF Fiorentina 26 9 8 9 35:32 35
11. Udinese Calcio 26 10 3 13 37:38 33
12. FC Boloňa 26 10 3 13 33:38 33
13. CFC Janov 1893 26 8 6 12 21:27 30
14. US Cagliari 25 7 4 14 23:36 25
15. AC Chievo Verona 26 6 7 13 23:43 25
16. Sassuolo Calcio 26 6 5 15 15:46 23
17. Crotone 26 5 6 15 23:47 21
18. SPAL Ferrara 26 4 8 14 26:49 20
19. Hellas Verona 26 5 4 17 24:51 19
20. Benevento 26 3 1 22 18:60 10
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 27 23 2 2 84:19 71
2. AS Monako 27 17 6 4 67:29 57
3. Olympique de Marseille 27 16 7 4 56:32 55
4. Olympique Lyon 27 14 8 5 57:33 50
5. Montpellier 27 9 12 6 24:21 39
6. FC Nantes 27 11 6 10 27:28 39
7. Stade Rennes 27 11 5 11 34:35 38
8. Girondins Bordeaux 27 10 6 11 32:35 36
9. O.G.C. Nice 27 10 6 11 32:38 36
10. Guingamp 27 9 8 10 28:35 35
11. FCO Dijon 27 10 5 12 38:52 35
12. St Etienne 27 9 7 11 28:41 34
13. SM Caen 27 9 5 13 20:32 32
14. Racing Štrasburk 27 8 7 12 32:47 31
15. Amiens 27 8 5 14 23:30 29
16. Angers SCO 27 6 10 11 29:40 28
17. FC Toulouse 27 7 7 13 25:36 28
18. Troyes 27 8 4 15 24:36 28
19. OSC Lille Métropole 27 7 6 14 26:43 27
20. Méty 27 5 4 18 25:49 19

Najdete na iDNES.czmobilní verze