Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Modlitby, průtrž mračen a dvě sestavy

1 2006
Izmir - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Zapadalo slunce, obloha potemněla a z mešit na kopci muezzini svolávali k večerním modlitbám. Hluboký zpívaný hlas doléhal až mezi vysoké tribuny monumentálního Olympijského stadionu v Izmiru. Právě odtud se fotbalová reprezentace odrazí do nové sezony, jejímž vrcholem je červnové mistrovství světa.

Na asijském území Turecka, sedmnáct set kilometrů vzdušnou čárou z Prahy, u pobřeží Egejského moře české národní mužstvo čekají ve středu dva přípravné zápasy za sebou.

"Když nebude pršet, přijde sedmdesát tisíc," upozorňuje policista, který hlídkuje u stadionu.

Jenže když den před zápasem Čech, Ujfaluši, Rosický a spol. vyběhli k tréninku, na rozlehlém stadionu s atletickou dráhou jim život ztěžovala průtrž mračen.

Na velké tabuli za jednou z branek blikal ukazatel teploty a vlhkosti. Když se spustil déšť, vlhkost vylétla na osmdesát procent. Teplota jen pozvolna klesala z osmnácti stupňů na šestnáct.

Čtyřiadvacet fotbalistů se lehce proběhlo s asistentem Šilhavým, tři gólmani Čech, Blažek a Kinský šli k jedné brance, kde samostatně trénovali s dalším Brücknerovým pomocníkem Stejskalem.

Pak si dvanáct hráčů obléklo žlutá rozlišovací tílka... Že by rozdělení mužstva pro odpolední a večerní zápas?

Každá parta trénovala na "své" polovině hřiště, žluté měl na povel hlavní kouč Brückner.

Ale až z následujícího cvičení lze vystopovat, v jaké sestavě od 17 hodin nastoupí proti tureckému béčku "druhý" tým Česka a v jaké se od dvaceti hodin na stejném stadionu představí elitní výběr proti tureckému áčku.

Hluboký a poté vysunutý obranný blok nacvičovalo na jedné straně mužstvo: Jiránek, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Poborský, Rosický, Polák, Plašil - Štajner - Baroš.

Proti nim stáli: Zápotočný, Bolf, Kováč, Hübschman - Pospěch, Jarošík, Vachoušek, Skácel - Heinz - Svěrkoš.

Průběžně se do akcí zapojovali žlutí Jun s Kobylíkem a modří Zelenka s Pitákem.

Brückner si všechno řídil sám. Když se mu něco nelíbilo, dvěma krátkými písknutími akci přerušil. "A jdeme znova, pánové," pobídl.

Potom se mužstva opět rozdělila a každé odpochodovalo k jiné brance. Na řadu přišlo bránění standardních situací.

"To jsou jen základní věci. Ty speciality si necháme na zavřený trénink dva dny před zápasem s Amerikou na mistrovství světa," usmíval se Brückner.

Uběhlo něco málo přes hodinu, když se fotbalisté v promočených bundách trousili ze hřiště kolem zástupu policistů, kteří na trénink dohlíželi. Nikdo další ještě kromě novinářů na stadionu nebyl.

Do výkopu prvního ze zápasů zbývalo přibližně jedenadvacet hodin.Najdete na iDNES.czmobilní verze