Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Připadám si jako ve snu, říká Macek o zájmu Arsenalu či Juventusu

MLÁDEŽNICKÝ REPREZENTANT. Zlínský fotbalový záložník Roman Macek je kapitánem českého národního týmu do 16 let. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

7 2013
Zlínský fotbalový klub se možná brzy dočká velkého přestupu. Kapitána české reprezentační šestnáctky Romana Macka pozvaly Arsenal a Juventus na týdenní stáž, o ofenzivního záložníka se zajímají i další týmy.

Hostování sedmnáctiletého brankáře Slovácka Víta Nemravy v anglickém West Hamu United nemusí být jediným letošním transferem fotbalisty ze Zlínského kraje do zahraničí. Ještě věhlasnější kluby se totiž zajímají o dva roky mladšího ofenzivního záložníka Fastavu Zlín Romana Macka.

Kapitána české reprezentační šestnáctky pozvaly na sklonku minulého roku na týdenní stáž Juventus Turín s Arsenalem Londýn a po lednovém turnaji v Turecku se ozvali Zlínu další zahraniční zájemci. "Pořád si připadám jako ve snu. Byl to pro mě neuvěřitelný skok. Často nad tím přemýšlím," přiznává Macek, který hraje ve Zlíně dorosteneckou ligu za tým U17.

Co vám blesklo hlavou, když jste se dozvěděl, že vás zvou na stáž takové kluby?
Když jsem slyšel slovo Arsenal, tak to ve mně vyvolalo velké emoce. Je to jeden z top anglických klubů a má jednu z nejlepších mládežnických akademií. Byl jsem hodně nervózní.

A co Juventus?
Jejich akademie není tak vzrostlá. Je vidět, že teprve začínají. Mají ji ale domáčtější. Jsou tam jako jedna rodina. Obě dvě stáže měly něco do sebe a ani jedna neměla žádné minus. Byl to pro mě obrovský zážitek a zkušenost. Byl jsem z domova a hlavně se podíval, na jaké vysoké úrovni se pracuje v zahraničí.

Očima Marka Hábla

Jak to vidí šéftrenér mládeže zlínského fotbalového klubu

"V dnešní době jsou peníze, bohužel, až na prvním místě. Přesto se domnívám, že rychlé peníze jsou krátké peníze. Proto by Roman měl i vzhledem ke svému věku nějakou dobu dokazovat svoji kvalitu ve Zlíně. Až mu bude malý, měl by určitě za mnohem kvalitnějších podmínek odejít, aby jeho výkonnost nestagnovala. Neměl by jít ve šlépějích mladých nevyzrálých hvězdiček typu Fenina, Kaloudy a jiných, ale formou zahraničních stáží si svoji výkonnost neustále mapovat tak, aby byl po všech směrech připravený na odchod. Ten by ho měl ještě více posunout a klubu přinést užitek nejen po finanční stránce, ale i reklamou kvalitní práce s mládeží, což je v budoucnosti možná ještě důležitější. Ač je po technické stránce na české poměry velmi kvalitní fotbalista, sám uznal, že venku je tohle naprosto samozřejmé. Měl by zapracovat na práci s míčem v rychlosti. Největším naším společným úkolem pak bude zodpovědnost a ochota tvrdě pracovat i v obranné hře a především v mentální oblasti, jako je pokora."

Zdroj: fcfastavzlin.cz

V čem je největší rozdíl proti Česku?
Hlavně v přístupu hráčů. Všichni makají, chtějí se ukázat. V Itálii to bylo kamarádštější, hráči si mezi sebou pomáhali, dělali srandičky. V Anglii je strašná konkurence, nikdo nikomu nic nedaruje.

Prý jste byl na obědě s trenérem Arsenalu Arsenem Wengerem.
Když jsem viděl, jak si v jídelně sedá nedaleko od nás ke stolu, tak jsem na něj koukal s otevřenou pusou. Pak za námi přišel náš průvodce a řekl: Klid, tohle je tady normální. Wenger má takovou filozofii, že hráči áčka obědvají a tráví nějaký čas s mladšími hráči. Pro ně to má být výzva. Bavil jsem se o tom i s Tomášem Rosickým.

Jak na vás působil?
Zpočátku jsem z něj byl nervózní, ale bavil se se mnou úplně normálně. Povídali jsme si skoro hodinu. Vysvětloval mi, že Arsenal není typický anglický klub. Že se snaží vychovávat vlastní hráče v akademii a hodně přitom dbá na techniku. Nejvíce mě ale překvapilo, když mi řekl, že od jeho příchodu do Arsenalu jsem první český hráč, kterého tam potkal.

Potkal jste se v Juventusu také s Pavlem Nedvědem?
Při prvním tréninku přišel za taťkou, který mě doprovázel. Na druhý den se bavil i se mnou. Ptal se, jestli je všechno v pořádku nebo něco nepotřebuji. Byl moc příjemný.

Máte vysněnou zahraniční ligu?
Nejvíce uznávám anglickou ligu. Má největší nasazení, rychlost. Anglický fotbal však může být pro můj styl hry těžší. Svojí atmosférou se mi líbí německá bundesliga. V Itálii je fotbal na vysoké technické úrovni. Mám rád i nizozemskou ligu. Je ofenzivní a může to být ideální meziskok. Ale vybírat si mezi Juventusem a Arsenalem? Nad tím vůbec neuvažuji.

Dokážete si představit, že po prázdninách budete v některé zahraniční mládežnické akademii?
Nad přestupem teď nepřemýšlím. Jsem mladý i podle UEFA a přestupovat lze až od 16 let, což bude v dubnu. Zatím není ani žádná konkrétní nabídka. Co vím, tak mě kluby dál sledují a jsou v kontaktu se Zlínem.

Nebyl by problém se školou?
První, co mi rodiče vtloukají do hlavy, je škola. Beru to, je to základ. I v zahraničních klubech na to dají. V Juventusu se první rok cizinci učí italsky a pak studují střední školu, která je v areálu akademie.

Maminka z něj chtěla mít volejbalového nahrávače

Jeho dědeček z matčiny strany Lubomír Jakubíček je bývalým volejbalovým reprezentantem stejně jako jeho otec a trenér extraligových mužů Zlína Roman Macek. Volejbal hrály také jeho maminka Eva a sestra Klára. Avšak Roman Macek mladší rodinnou tradici porušil a místo sportu pod vysokou sítí si vybral fotbal.

"K volejbalu mám vztah, protože ho dělá celá rodina. Asi proto jsem chtěl zkusit jiný sport a trochu se tak vyčlenit," říká velký talent zlínského fotbalu. O tom, že kopaná porazí odbíjenou, měl prý jasno odmala. "Taťka a mamka ze mě možná chtěli mít volejbalistu, ale měl jsem odmalička v hlavě jenom fotbal."

Na první fotbalový trénink na zlínskou Vršavu ho rodiče vzali už v pěti letech. "Moc mě tam nechtěli, protože brali až od šesti let, ale po prvním tréninku už trenér neprotestoval," vzpomíná na své fotbalové začátky. Souběžně s fotbalem se ovšem věnoval také volejbalu. "Umí pinknout, odbít. Byl by z něj ideální nahrávač a tak by ho také nejraději viděla i manželka," tvrdí Roman Macek starší, sám někdejší nahrávač.

S tím, že se dal jeho syn na fotbal, se smířil rychle. "Nejvíce to vadilo asi manželce, která si rok dva zpátky myslela, že fotbalu nechá. Ale nikdo mu to nerozmlouval." Sám uznává, že se svojí současnou výškou 185 centimetrů má jeho syn větší šanci se prosadit na zeleném trávníku než na volejbalových kurtech.

A kde se vůbec ve volejbalové rodině vzaly fotbalové geny? "Můj tchán hrával fotbal, ale to byly doby, kdy se hrávalo všechno," přemýšlí Macek starší. Něco na tom ovšem může být, protože právě dědeček Lubomír je největším fanouškem svého vnuka. "S ním se bavím o fotbale nejvíce," přiznává Macek mladší.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
2. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
3. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
11. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
12. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze