Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mladí fotbalisté mají Bělorusko a Kypr

27 2006
Montreux - Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let se v kvalifikaci o účast na mistrovství Evropy, které se hraje příští rok v Nizozemsku, utkají ve skupině I s Běloruskem a Kyprem. Rozhodl o tom páteční los ve švýcarském Montreux. Vítězové čtrnácti skupiny postoupí do play-off, v němž se utkají o sedm míst.

Los seniorské reprezentace ZDE

"Hrát na Kypru nikdy není vůbec jednoduché, o tom se české týmy přesvědčily už několikrát. I výhra o gól tam může být velkým úspěchem," uvedl trenér Ladislav Škorpil. "A Bělorusko je tradičně také velmi nepříjemné. Umí potrápit každého."

Evropská fotbalová unie (UEFA) změnila cyklus mistrovství Evropy do 21 let, šampionát se bude hrát každý lichý rok.

Proto se teď hraje zkrácená kvalifikace, je čtrnáct skupin po třech. Každý den sehraje jen dva zápasy, jeden doma a jeden venku. Vítězové postoupí do play-off, které se bude hrát pohárovým způsobem doma-venku.

Svěřenci kouče Ladislava Škorpila, kteří byli nasazeni do prvního výkonnostního koše, sehrají první zápas ve skupině 2., nebo 3. září na Kypru, domácí utkání s Běloruskem je naplánováno na termín 5., nebo 6. září.

Trenér Ladislav Škorpil po losu upozornil hlavně na zrádný systém zkrácené kvalifikace. "Je to v podstatě taková první baráž. Ve skupině se dvěma zápasy neexistuje žádný opravný prostředek. Není prostor na sebemenší ztráty, v tom je to záludné," řekl Škorpil.

První zápasy baráže se odehrají 7., nebo 8. října, odvety pak 10., nebo 11. října. Na závěrečný turnaj do Nizozemska postoupí sedm vítězných týmů, pořadatelská země má účast jistou.

Čeští mladíci se na poslední dva závěrečné turnaje nedostali, při své poslední účasti v roce 2002 ve Švýcarsku tým kouče Miroslava Beránka získal titul evropských šampionů.

Česká jednadvacíka se s Běloruskem poměřila už ve dvou evropských kvalifikacích: v roce 1995 "lvíčata" v obou duelech zvítězila. V Ostravě se o výhru 2:0 postarali svými trefami Vratislav Lokvenc s Pavlem Novotným, výhru 3:0 v odvetě v Minsku dvěma trefami zajistil Vladimír Šmicer, jednou se prosadil Miroslav Baranek.
 
V předminulé kvalifikace nejprve tým Wernera Ličky doma nad Běloruskem zvítězil 3:0 po gólech Plašila, Koubského a Schustera, druhý zápas v běloruském Borisovu ale "lvíčatům" nevyšel a Češi prohráli 0:1 brankou 13 minut před koncem.

S Kyprem se česká jednadvacítka dosud nestřetla.

Kvalifikační boje odstartují už 15. července předkvalifikací, vítězové osmi zápasů se pak připojí do základních skupin. Ty začnou úvodními duely 16. srpna. V "české" skupině I se jako první utkají Bělorusko s Kyprem.

Los kvalifikace ME do 21 let

Předkolo
Estonsko - Wales
Malta - Gruzie
San Marino - Arménie
Lichtenštejnsko - Severní Irsko
Kazachstán - Moldavsko
Lucembursko - Makedonie
Andorra - Island
Ázerbájdžán - Irsko

Skupina A

Skupina B

Skupina C

Skupina D

Norsko Španělsko Srbsko a Černá Hora Belgie
Bosna a Hercegovina Slovensko Litva Řecko
San Marino/ Arménie Albánie Malta/Gruzie Ázerbájdžán/Irsko

Skupina E

Skupina F

Skupina G

Skupina H

Itálie Rusko Portugalsko Švýcarsko
Rakousko Maďarsko Polsko Anglie
Andorra/Island Finsko Lotyšsko Kazachstán/ Moldavsko

Skupina I

Skupina J

Skupina K

Skupina L

Česko Německo Dánsko Chorvatsko
Bělorusko Rumunsko Švédsko Ukrajina
Kypr Lichtenštejnsko/ Severní Irsko Lucembursko/ Makedonie Bulharsko

Skupina M

Skupina N

Turecko Francie
Izrael Slovinsko
Estonsko/Wales Skotsko

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze