Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mladé fotbalisty čeká v baráži Bosna

8 2006
Nyon - Fotbalová reprezentace do 21 let se v říjnové baráži o účast na ME utká s Bosnou a Hercegovinou. Evropský šampionát bude také olympijskou kvalifikací. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. Mladý český tým dostal ze slabšího výkonnostního koše přijatelného soupeře, někteří hráči si ho dokonce přáli.

Baráž se bude hrát v termínech 7. a 11. října, závěrečný turnaj se uskuteční příští rok v červnu v Nizozemsku.

Nejlepší čtyři mužstva z ME pak postoupí na olympiádu do Pekingu v roce 2008.

Češi sehrají první zápas s Bosnou na domácí půdě 7. října, možné je, že se termín posune kvůli kolizi s domácím utkáním seniorské reprezentace se San Marinem.

Trenér Ladislav Škorpil bral výsledek losu s nadhledem, nechtěl spekulovat o tom, jestli Češi čeká jeden z nejpřijatelnějších soupeřů. "Když jsme dostali Bosnu, tak na nás na druhou stranu bude zase vyvinuto větší očekávání ze strany veřejnosti a médií. Baráž bude hlavně o tom, jak se který tým vyrovná s psychickým tlakem. Když jsme loni měli v baráži Německo, tak bylo považováno za jasného favorita, ale my jsme ho dokázali dvakrát přehrát a jen kvůli špatné koncovce jsme nepostoupili. Ty prognózy jsou zkrátka ošidné," uvedl Škorpil.

"Teď nás hlavně čekají tři týdny náročné práce vyplněné pozorováním našich hráčů a studováním hry soupeře. Jsem přesvědčen o tom, že náš výkon bude mít i v baráži stoupající tendenci," doufal Škorpil.

Hráči byli rádi, že narazí na Bosnu. V první řadě je potěšilo, že se vyhnou silným týmům Španělska a Anglie, na které také mohli narazit. "Myslím, že se před námi otevírá docela slušná šance. Bosnu jsem si docela přál. Samozřejmě budou jako každí Balkánci hodně nepříjemní, ale na druhou stranu je to lepší, než jít třeba na Španělsko," řekl kapitán Martin Latka.

Český tým na závěrečném turnaji už dvakrát za sebou chyběl, když v předchozích barážových duelech vypadl se Švýcarskem a Německem. Nyní se před ním otevírá další šance na opravu, protože Bosna a Hercegovina je z možných soupeřů papírově nejslabší. V baráži se hraje o sedm volných míst, pořádající Nizozemsko má účast jistou.

Soupeř z Balkánu byl největším překvapením kvalifikace. Ve své skupině uhrál v Norsku remízu 1:1, což mu po výhře nad Arménií stačilo k postupu. Na závěrečném turnaji ještě fotbalisté z této bývalé jugoslávské republiky nikdy nehráli.

Češi se v boji o postup postaví i proti útočníkovi Edinu Džekovi, který hraje za Teplice. Výborně se tak zná s trenérem a asistentem u jednadvacítky Vlastislavem Marečkem a obránci Josefem Kaufmanem, Martinem Kleinem a Tomášem Jirsákem, kteří v týmu "lvíčat" také figurují. V jednadvacítce je Džeko oporou, dal jeden ze tří gólů při výhře nad Armény 3:2.

Trenér Ibrahim Zukanovič však má k dispozici i několik dalších hráčů, působících v zahraničí. Útočník Vedad Ibiševič, který dal rozhodující gól v Norsku, hraje německou bundesligu v Cáchách a zkušenosti ze stejné soutěže má i další útočník Sejad Salihovič. Ten byl ještě na jaře na soupisce Herthy Berlín, ale teď hraje jen v regionální soutěži. Výraznou postavou je i kapitán Senidad Ibričič, hrající v Chorvatsku za NK Záhřeb.

Teplického útočníka Džeka los potěšil

Bosenský útočník v teplických službách Edin Džeko byl výsledkem losu potěšený. Prestižní bitvy proti svým kamarádům z klubu se prý už nemůže dočkat.

"Jsem rád, že to takhle dopadlo. Před losem jsem si říkal, že by nebylo špatné dostat Belgii, ale i Čechy určitě beru. Je to určitě dobrý výsledek," řekl Džeko.

Baráž se sice hraje až za měsíc v první polovině října, ale už teď je jasné, že v teplické kabině nebude o špičkování a hecování nouze.

V baráži se na jednu stranu postaví právě Džeko, na druhou pak jeho spoluhráči z Teplic a členové české jednadvacítky Josef Kaufman, Martin Klein a Tomáš Jirsák. Na všechno bude dohlížet Vlastislav Mareček, teplický kouč a zároveň asistent trenéra Ladislava Škorpila u jednadvacítky.

"Bude to hodně zajímavé, v kabině to určitě nezůstane jen tak bez odezvy," tvrdil záložník Jirsák. "Ale těžko říci, kdo bude v baráži ve větší výhodě. My známe Džekyho a víme, co by na něj mohlo platit, ale on zase má dobře přečtené nás," uvažoval Jirsák.

Los baráže svedl ve dvou případech dohromady týmy, které si dělají zálusk na
celkové vítězství. Italové budou hrát se Španělskem a Anglie s Německem.

Dvojice pro baráž (7. a 11. října):
ČESKO - Bosna a Hercegovina
Srbsko - Švédsko
Rusko - Portugalsko
Francie - Izrael
Anglie - Německo
Itálie - Španělsko
Belgie - Bulharsko.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze