Boleslavský kapitán Marek Matějovský (vpředu) se snaží uchránit míč před...

Boleslavský kapitán Marek Matějovský (vpředu) se snaží uchránit míč před dotírajícím Martinem Haškem z Bohemians. | foto: ČTK

Boleslav - Bohemians 1:2, tři góly po půli, hosty nezlomila ani penalta

• 41
Bohemians 1905 překvapují sami sebe. V utkání 14. kola první fotbalové ligy zvítězili v Mladé Boleslavi 2:1, když všechny góly padly po přestávce. Domácí srovnali z penalty, o výhře hostů rozhodl po hodině hry Nečas, který v Boleslavi strávil minulou sezonu.

Bohemians v posledních pěti zápasech neprohráli a získali jedenáct bodů, v tabulce jsou šestí hned za Spartou.

„První půle nebyla pro diváka zajímavá, hodně soubojů, málo střel. Pak jsme zrychlili a zkvalitnili přechod do útoku, pomohlo nám střídání, Reiter to oživil, chytil se s ním i Nečas. Ten je velmi pracovitý a pokorný a jsem za něj moc rád, že se trefil. Boleslav ho nechtěla, vrátila ho do Sparty a já po něm okamžitě skočil, protože to je hráč pro nás,“ chválil hostující trenér Martin Hašek starší. „Vím, že jednou měla Bohemka na podzim 24 bodů a na jaře sestoupila, takže máme pokoru. Ale samozřejmě je větší klid na práci a nejsme ve vystresovaném prostředí.“

Mladoboleslavští se po mizerném úvodu, kdy byli na dně tabulky, zvedali. Z posledních čtyř zápasů brali deset bodů, ale zase je srazilo utkání doma. Z osmi prohráli už páté.

„Začali jsme dobře a asi jsme si pak mysleli, že se Bohemka porazí sama. Zbytečně jsme začali vymýšlet, přestali jsme hrát naší hru, nekombinovali jsme středem a míč byl více ve vzduchu. Přizpůsobili jsme se hře soupeře. Chyběla mi tam bojovnost, hlavně do druhé půle jsme šli, jako kdyby se nic nemohlo stát,“ zlobil se boleslavský trenér Dušan Uhrin mladší.

Bohemians se vydali na hřiště soupeře po dvou duelech doma, v nichž se Zlínem a Olomoucí remizovali 1:1. Předtím vyhráli v Jihlavě a porazili Baník.

Oba celky od začátku praktikovaly účinný presink, který dělal soupeři problémy. Obrany tak v první půli kralovaly nad útoky a promrzlí fanoušci marně čekali na šance, které by je zahřály.

Boleslav hrozila jen ze standardních situací, po centrech Rady však hráčům chyběl krok, aby se dostali do šancí. Rada zase pálil vedle. Jinak se domácí stále častěji snažili obranný blok Klokanů překonat nakopávanými míči na Chramostu, který na hrotu nastoupil místo nejlepšího střelce Mebrahtua. Ale hostující stopeři ho dobře pokrývali.

Bohemians se presinkem domácích lépe prokombinovávali, ale chyběla jim lepší finální fáze. Branku Vejmoly tak v první půli ohrozil jen Nečas, jehož nebezpečná střela těsně minula vzdálenější tyč.

Do druhé půle přišel útok Bohemians posílit Reiter a hned po třech minutách ukázal svou největší sílu, tedy rychlost. Obhodil si hned dva protihráče a naservíroval míč do ideální pozice Vaníčkovi, který vstřelil svůj druhý ligový gól.

Jenže Bohemians se z vedení radovali jen sedm minut. Mladé Boleslavi se po delší době podařila kombinace, po akci Mingazova vznikl ve vápně závar a sudí Orel odpískal pokutový kop za faul na Radu. Penaltu s přehledem proměnil Magera a srovnal.

V 62. minutě si ale Bohemians vzali vedení zpět, když Nečas proti svým bývalým spoluhráčům předvedl parádní slalom, prošel středem hřiště a mezi nohama prostřelil i brankáře Vejmolu. Dal tak svůj první ligový gól od února a první v dresu Bohemians.

Boleslav na to reagovali vysunutím Magery ze stopera zpět na hrot a nasazením vysokého Takácse, ale Bohemians už tři body ubránili. A to i díky brankáři Fryštákovi, který skvěle zastavil hlavičku Přikryla a dobrou reakcí zamezil i dorážce.

V poslední minutě Boleslav navíc přišla o stopera Chaluše, který za stažení Tetteha dostal druhou žlutou a následnou červenou kartu.