Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podvody se zdí na MS (prý) skončí. Proti bude mizící sprej

UŽ ŽÁDNÉ PODVODY! Rozhodčí mohou mizející pěnou vyznačit, jak daleko má soupeř při trestném kopu stát. | foto: AP

12 2014
Vypadá to jako pěna na holení, jenže speciální: v rozmezí od 45 vteřin do dvou minut se vypaří. Tahle nenápadná plechovka má zaručit, že na mistrovství světa v Brazílii už nikdo neférově "neoholí" střelce přímých kopů.

Šampionát kromě brankové technologie vítá další novinku. Sprej, jímž sudí dočasně vytvoří na trávníku značku, která eliminuje dva nešvary.

1) To, že si hráči posunují míč z místa přestupku směrem k brance soupeře.

2) To důležitější - že bránící tým "salámovou" metodou posouvá zeď mnohem blíž k střelci, čímž snižuje pravidly určenou vzdálenost 9,15 metru. Exekutoři pak často míč napálí vysoko nad, neboť k překonání hodně přiblížené zdi potřebují buď excelentní techniku, či porušení přírodních zákonů.

"Pořád si zvykám, ale jde o dobrý nástroj k tomu, aby se dodržovala pravidla," prohlásil zkušený sudí Howard Webb.

Fotbal je fenoménem i kvůli tomu, že ač průběhem let ladí detaily, celek zůstává. Základní pravidla jsou neměnná. Proto většina novinek schytá kritiku.

"Je to propadák," řekl loni sportovní ředitel Bayernu Mattias Sammer: "Možná se hodí u trestňáku blízko vápna. Při faulu na křídle je k ničemu."

Jiní upozorňují na fakt, že inovace míří rovnou na mistrovství světa, místo aby byla zkoušena třeba v kvalifikacích.

Málo platné, je rozhodnuto.

A uvidí se, zda fotbalisté najdou nové fígle, či zda bude sprej nekompromisní. Zda budou platit slova profesora sportovních studií Cesara R. Torrese, jenž pro NY Times vznešeně řekl: "Díky tomu, že pomáhají udržovat rovnováhu a férovost, hlídají nové spreje integritu celého fotbalu."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze