Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mistry světa vítaly v Římě i bojové letouny

Přivítání mistrů světa - Fotbalisty Itálie, novopečené mistry světa, vítaly na letišti v Římě i stíhačky... | foto: Reuters

10 2006
Řím - Oslavné chorály fanoušků, ale i exhibiční "nálet" bojových letounů italské armády. Tak vypadalo přivítání novopečených fotbalových šampionů na vojenském letišti Pratica di Mare u Říma. Na své hrdiny tam čekaly několik hodin desetitisíce nadšených tifosi. Příletu speciálu s národním týmem se dočkali až po půl sedmé.

Pilot letadla po přistání vystrčil z kokpitu italskou vlajku, než se strojem zamířil k čekajícím fanouškům. Jako první se na schůdcích objevil kapitán Fabio Cannavaro, který v rukou třímal mistrovskou trofej, spolu s trenérem Marcellem Lippim.

"Vyhrát mistrovství světa se podvede možná jednou za život. Udělal bych cokoliv, abych tu dneska mohl být," řekl agentuře Reuters devatenáctiletý fanoušek, který na fotbalisty na letištní ploše čekal zahalen do italské vlajky.

O ukrácení dlouhé chvíle se pyšným tifosi starali i armádní piloti, kteří přichystali akrobatické vystoupení. Trojice letounů vytvářela na nebi obrazce v barvách italské vlajky a na závěr na oblohu vymalovala obrovské červené srdce.

Z letiště tým vydal v otevřeném autobusu do centra Říma a kvůli ucpanýmsilnicím plným špalírů nadšených fanoušků trvala cesta několik hodin. Na úřadě vlády již reprezentaci čekal premiér Romano Prodi, který tým přijal a společně s Cannavarem a Lippim zvednul nad hlavu zlatý pohár.

"Děkuji vám za to, že jste znovu pozvedli náš fotbal, který se zmítá v bouři, na úroveň, již si zaslouží," řekl Prodi světovým šampionům v narážce na korupční aféru.

Poté se mužstvo fotbalových hrdinů vydalo na pomalou cestu do parku parku Circus Maximus, kde se na místě bývalého antického závodiště účastnilo hlavních oslav až milion příznivců.

Někteří z nich si krátili dlouhé hodiny čekání tím, že zdobili pohřební vůz vezoucí rakev překrytou francouzskou vlajkou, čímž znovu symbolicky pohřbívali své nedělní finálové soupeře.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze