Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sto dní před začátkem šampionátu: Brazílie nestíhá, Blatter uklidňuje

STAVBA V PLNÉM PROUDU. Takto vypadal stadion v Sao Paulu v polovině února. | foto: Profimedia.cz

4 2014
Přesně sto dní zbývá do úvodního výkopu v utkání Brazílie - Chorvatsko, kterým vypukne fotbalové mistrovství světa. Problém je, že stadion v Sao Paulu, na němž by mělo slavnostní zahájení proběhnout, stále není hotový.

A to není zdaleka jediná komplikace. Je jich naopak celý seznam, proto šéf FIFA Sepp Blatter už dříve přiznal, že se modlí, aby nepřibyla žádná další.

Generální sekretář Jerome Valcke je z brazilských pořadatelů očividně vyřízený. "Pracujeme v podmínkách, kdy ještě ani neztvrdl beton na stadionech."

Právě ty jsou největším oříškem. O tom, že šampionát bude v roce 2014 hostit Brazílie, se rozhodlo už v roce 2007. Tucet měst, kde se bude hrát, však kvůli dohadům politiků vešel ve známost až o dva roky později a další zpoždění nastala při samotných stavbách a rekonstrukcích.

Všech dvanáct stánků mělo být hotových do konce roku 2013. Sto dní před začátkem se na čtyřech stále pracuje (Cuiaba, Curitiba, Manaus, Sao Paulo) a ani zbytek není stoprocentně v pořádku. Curitiba je dokonce tak pozadu, že jí hrozí vyřazení z pořádání.

"Na mistrovství světa sice nejsem specialista, ale můžu říct, že to rozhodně není snadné. Stihnout to je výzva," prohlásil Valcke. Moc dobře ví, že postavit stadion je pouze základ. Dále je třeba zaškolit zaměstnance a naplánovat organizaci, což je vzhledem k tomu, že se vše dohání na poslední chvíli, velmi těžká mise.

SALVADOR Arena Fonte Nova stadium ve městě Salvador.

SALVADOR. Arena Fonte Nova.

MARACANÁ Slavný stadion Maracaná v Rio de Janeiru bude hostit finále.

RIO DE JANEIRO. Slavný stadion Maracaná.

PORTO ALEGRE Arena Beira Rio stadium ve městě Porto Alegre.

PORTO ALEGRE. Arena Beira Rio.

BELO HORIZONTE Mineirao stadium ve městě Belo Horizonte.

BELO HORIZONTE. Mineirao Stadium.

NATAL Arena Das Dunas ve městě Natal.

NATAL. Arena Das Dunas.

FORTALEZA Castelao stadium v brazilském městě Fortaleza.

FORTALEZA. Castelao stadium.

Stadiony však nejsou jedinou potíží. Neznámou jsou také kapacity letišť a jejich připravenost na mnohem vyšší provoz, případné protesty Brazilců jako při loňském Poháru FIFA nebo schopnost bezpečnostních složek zabránit teroristickému útoku a jiným neštěstím.

Blatter se však snaží všechny uklidnit: "Ještě zbývá dost času. Je to málo času, když máte problémy, ale teď jsou všechny problémy pod kontrolou a za sto dní nás čeká výjimečně dobrý start výjimečného turnaje. Brazilský duch a jejich fotbalový um učiní toto mistrovství velmi speciálním."

Pravdou je, že nadcházející šampionát by se měl pyšnit nejvyšší návštěvou v historii. FIFA už udala 2,3 milionu z celkových 3,3 milionu vstupenek a další várky teprve půjdou do prodeje.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
Mistr výroby

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze