Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žádné odškodnění pro kluby kvůli změně termínu MS v Kataru, řekla FIFA

GEJZÍR RADOSTI. Němečtí fotbalisté s trofejí pro světové šampiony. | foto: Reuters

25 2015
Kvůli neobvyklému termínu mistrovství světa chceme finanční kompenzaci za přerušení našich soutěží, nadhodil předseda Asociace evropských klubů. Nic nedostanete, reagovalo vedení Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Potíže, hádky způsobuje pořadatelství mistrovství světa 2022 v Kataru.

Kvůli vysokým teplotám, které v malé zemi v Perském zálivu v červnu, což je obvyklý termín pro šampionát, panují, expertní skupina navrhla turnaj přesunout na listopad a prosinec. To by znamenalo, že většina evropských soutěží by se musela na období turnaje přerušit.

Vedení FIFA však vyloučilo, že by fotbalové kluby a ligy za to dostalyu finanční odškodnění. Prohlásil to generální sekretář federace Jérome Valcke.

„Sedm let na přípravu je dost času, žádné odškodnění nebude,“ citovala funkcionáře zahraniční média. „Nevidím důvod, proč se mluví o kompenzaci a proč bychom se za přesunutí měli klubům omlouvat. Jde o jednorázovou akci, neničíme fotbal,“ řekl Valcke.

„Navíc kluby vždy na mistrovství vydělají. V roce 2010 to bylo čtyřicet milionů dolarů a loni dokonce sedmdesát,“ přidal Valcke, který reagoval na prohlášení bývalého německého reprezentanta a šéfa Asociace evropských klubů ECA Karla-Heinze Rummeniggeho, podle nějž by byl pro evropské soutěže přijatelnější květnový termín.

Rummenigge o kompenzaci promluvil v úterý krátce poté, co speciální pracovní skupina FIFA doporučila přesunutí šampionátu kvůli velkým vedrům. Návrh má prý podporu konfederací jednotlivých světadílů a konečné rozhodnutí by mělo padnout 19., nebo 20. března v Curychu.

Podle návrhu komise by se mělo první utkání mistrovství v Kataru odehrát 26. listopadu a finále 23. prosince, ve hře je ale také 18. prosinec. Turnaj by měl být také z obvyklých 32 dní zkrácen na 28 a jeho přesunutí ovlivní mimo jiné i mistrovství Afriky, jež se místo ledna uskuteční v červnu.

Autoři: ,


Témata: FIFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze