Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Život v obchodě. Vyfotit pásovce, koupit chrastítko a honem na fotbal!

RAČTE VSTOUPIT! Ještě než vejdete do oficiálního obchodu mistrovství světa, můžete si vyčekat frontu na fotku s maskotem. | foto: Jan Palička, MF DNES

15 2014
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Abyste si udělali obrázek, jaký text vás nyní převážně čeká, je potřeba zalistovat v kurzovním lístku. Jeden real brasileiro, neboli brazilský real, má hodnotu v přepočtu devíti korun.

Lístek na autobus stojí tři.

Půllitrové pivo v plechovce čtyři.

Průměrně dlouhá cena taxikem zhruba dvacet.

A zajímavá vás, jak vypadají ceny v oficiálním obchodě mistrovství světa ve fotbale? Pokud ano, vítejte uprostřed Copacabany v Rio de Janeiru.

"Jdeme. Tohle si nenecháme ujít," překřikují se Kolumbijci zahalení do národních vlajek. Stojí před prosluněnou pláží a těší se, že v narvané fanouškovské zóně uvidí první utkání s Řeckem (3:0). Ale ještě mají hodinu čas. Nakonec výkop stihnou jen tak tak, protože se zdrží nakupováním stejně jako stovky a stovky podobně naladěných lidí.

Na legendární třídě Avenida Atlantica vyrostl obrovský bílý stan, do kterého se vstupuje vpravo od plyšového pásovce Fuleka, u kterého se každou minutou zvětšuje fronta. Kdo by se nechtěl vyfotit s barevným maskotem v lidské velikosti? Nikdo se nehádá, nikdo se nestrká, prostě se stojí a čeká. Minutu, pět, patnáct. Uděláte cvak cvak a máte třeba profilovou fotku na facebook.

"Honem, ať se podíváme dovnitř," pospíchají Kolumbijci.

POD STANEM. Ne, tady se netrampuje, ale nakupuje.

POD STANEM. Ne, tady se netrampuje, ale nakupuje.

JE LIBO PÁSOVCE? Stačí si vybrat, ve fanshopu jich jsou tisíce.

JE LIBO PÁSOVCE? Stačí si vybrat, ve fanshopu jich jsou tisíce.

Uvnitř můžete strávit dvě minuty, ale třeba taky dvě hodiny, pokud si libujete v nakupování dárků, fotbalových dresů a vcelku zbytečných cetek. "Zdaleka nejvíc se prodává plyšák Fuleco ve všech velikostech. A dres seleçao," poví prodavačka za pultem. Seleçao se na mistrovství světa nepřekládá, znamená to brazilskou reprezentaci.

Pokud by vás zajímalo, které národy se během chvíle vystřídaly mezi regály, pak vás zklamu. Nešlo se dopočítat. Od povykujících Angličanů, přes osamoceného Alžířana, nadšené Japonce, Němce, Američany... Pak už jsem se začal ztrácet.

Ceny přehlédnout nešly, kvůli nim jsem vlastně celý článek rozepsal. Částky jsou lehce zaokrouhlené a v brazilských realech, položky v náhodném výběru.

  • Míč Brazuca (nikoli originál, vhodný spíš na pláž) - 100.
  • Dětský kyblík na písek - 100.
  • Plyšák Fuleco - 80 (menší za 40).
  • Chrastítko caxirola - 30 (větší za 55).
  • Víno ze speciální edice - 50.
  • Hodiny na stěnu - 50.
  • Hrníček s mapou Brazílie - 35.
  • Jednorázová barva na tvář - 30.
  • Pytlík na kopačky - 30.
  • Klíčenka s maskotem - 15.

Pokud byste si něco vybrali, pak se ještě smiřte s tím, že na placení se čeká čtvrthodinová fronta.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze