Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Euro v Izraeli nabídlo španělskou suverenitu či otázky na Česko

Tento izraelský fotbalový fanoušek si finále ME hráčů do 21 let užíval. Těžko soudit, zda více přál Španělům či Italům... | foto: AP

19 2013
Tel Aviv (Od našeho zpravodaje) - Fotbalový festival v Izraeli skončil, příští bude v Česku. Přesně čtrnáct dnů trvalo mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Izraeli, které stejně jako před dvěma lety suverénně ovládlo Španělsko. Na co se po šampionátu bez české účasti bude vzpomínat?

Suverénní Španělsko

Už před turnajem byli španělští fotbalisté největšími favority. Vždyť na soupisce měli hráče z Barcelony, Realu Madrid či Manchesteru United. Navíc obhajovali titul.

Konečné umístění

1. Španělsko
2. Itálie
3. Norsko a Nizozemsko

Všech pět zápasů zvládli suverénně. V základní skupině porazili Rusko (1:0), Německo (1:0), Nizozemsko (3:0), v semifinále smetli Norsko (3:0) a ve finále si poradili i s Itálií (4:2). Ani jednou za celou dobu se nestalo, že by se dostali do úzkých.

Osou úspěšného mužstva se stali brankář David de Gea (Manchester United), obránce Marc Bartra (Barcelona), záložník Thiago Alcántara (Barcelona) a útočníci Isco (Málaga) nebo Álvaro Morata (Real Madrid).

Úžasné finále

Téměř třicet tisíc fanoušků na stadionu Teddyho Kolleka v Jeruzalémě vytvořilo úžasnou atmosféru. Diváci neustále podporovali podle svých sympatií buď Španělsko, nebo Itálii. A několikrát vytvořili i efektní mexické vlny.

Navíc se  k nim připojili i fotbalisté přímo na hřišti. Vždyť ve finále padlo dohromady šest gólů! A přestože Španělsko vyhrálo zaslouženě, stál proti němu nejsilnější možný soupeř. Itálie se stala jediným týmem, který dokázal vstřelil staronovým mistrům Evropy gól.

"Dali jsme do toho všechno, ale prostě to nešlo. Musíme Španělsku poblahopřát, protože má za sebou skvělý šampionát," prohlásil italský záložník Marco Verratti.

Překvapení z Norska

Nejlepší střelci

4 - Á. Morata
(Španělsko)

3 - Isco
(Španělsko)

3 - T. Alcántara
(Španělsko)

Podle jména možná outsider, ale svými výkony se Norsko přiřadilo ke gigantům. Už v baráži přešlo přes silnou Francii a na šampionátu v dobrých výkonech pokračovalo. V základní skupině za sebou nechalo například ambiciózní Anglii. K jeho smůle však v semifinále narazilo na Španělsko (0:3).

Norsko tak skončilo na děleném třetím místě.

"Měli bychom být pyšní, protože bronzová medaile je skutečně úspěch. I když vyřazení v semifinále samozřejmě trochu mrzí," líčil brankář Orjan Nyland Haskjold.

Exotický šampionát

Šampionát v Izraeli? Mnozí nechápali. Upozorňovali na jeho spory s Palestinou nebo občanskou válkou v sousední Sýrii.

Fotogalerie

"Jestli v Izraeli něco funguje, tak je to bezpečnost. Neříkám, že si právě z toho máme vzít příklad, protože v Česku je přeci jen úplně jiná situace. Ale líbí se mi, že Izrael dokázal, že realita je úplně jiná než mediální obraz," uvedl Petr Fousek, jenž na šampionátu působil jako delegát UEFA.

Izrael uspořádal povedený turnaj. Lidé v Jeruzalémě, Tel Avivu, Netanje a Petah Tikvě si šampionát užívali. Popovídat o zápasech jste si mohli kdekoliv a s kýmkoliv.

Byť pro fanoušky ze střední Evropy byl turnaj samozřejmě tak trochu exotický. Vždyť v Izraeli vedle sebe žijí židé, křesťané či muslimové. Ale v celku místní dokázali, že myšlením a kulturně mají mnohem blíž k Evropě než k Asii, kam Izrael geograficky patří.

Zájem o Česko

Kde se bude v Česku hrát? Jak velké jsou stadiony? Bude vyprodáno? Poskládáte silný tým? Je Praha opravdu tak krásná, jak se o ní mluví?

I když Česko na šampionátu chybělo, spousta otázek mířila právě na tento stát. Praha, Olomouc a Uherské Hradiště totiž mistrovství uspořádají v roce 2015.

"Chceme z mistrovství učinit prestižní záležitost, na níž člověk nesmí chybět, ať už tu bude hrát kdokoliv," slíbil šéf organizačního výboru Petr Fousek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze