Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mistři světa našli šťastné dresy

28 2000
B r u s e l (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Tisíce francouzských fanoušků korzují belgickou metropolí už od rána. Všichni do jednoho v blankytně modrých dresech s galským kohoutem na prsou, co chvíli se ozývá nadšené skandování "Vivat Les Bleus!". Jenže chyba lávky. Až dnes večer vyběhnou Zidane a spol. na trávník stadionu krále Baudouina, nechají tradiční barvy v kabině. Přednost dostanou dresy, které jim nosí štěstí.

Bílé trenýrky, modré triko a na prsou výrazný červený pruh. Na první pohled trikolóra, symbol Francie. To je základní kombinace dresů úřadujících mistrů světa. Večer proti Portugalsku je ale ve hře tolik, že ohledy na historii musejí stranou. Francouzská  reprezentace už nahlásila, že na první semifinálové střetnutí EURO 2000 vyběhnou hráči v bílých dresech.

Nic přitom nebránilo tomu, aby sáhli po tradiční modro-bílo-červené kombinaci; proti Portugalcům v červeno-zelené, rozhodně záměna hráčů nehrozila. "Zápas se vysílá do mnoha zemí, kde má ještě převážná většina lidí ještě černobílou televizi. Bereme na ně ohled," naznačil žertem tiskový mluvčí výpravy.

Francouzi ovšem dobře vědí, že v bílých dresech na EURO 2000 neprohrávají; šampionát sice zahájili v tradičních barvách a vítězně (s Dánskem 3:0), potom proti ČR vsadili na bílé a znovu vyhráli (2:1), aby vzápětí v prestižním duelu s Nizozemskem prohráli - v barvách trikolóry. V nervy drásajícím čtvrtfinále, kdy se Francie do poslední chvíle třásla pod náporem Španělů, se mistři světa oblékli znovu do bílého.

Nakonec jim přálo štěstí, Raúl zahodil v závěrečných sekundách zápasu pokutový kop a sen o francouzské hegemonii světovému fotbalu i díky tomu žije dál. Stačí už jen dvakrát vyhrát a do pařížské centrály Francouzského fotbalové federace přibude druhá nejcennější trofej planety - vedle sošky pro mistry světa ještě pohár šampionů starého kontinentu.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze