Mistři světa jsou ze Sao Paula

15 2000
R i o d e J a n e i r o - Premiéru světového šampionátu fotbalových klubů vyhráli fotbalisté brazilského celku Corinthians Sao Paulo. Ve finále v Riu de Janeiru porazili po bezbrankovém průběhu až v penaltovém rozstřelu další brazilský tým Vasco da Gama 4:3. Rozhodující pokutový kop poslal Edmundo daleko vedle branky. Triumf latinskoamerického fotbalu podtrhl v souboji o bronz mexický klub Necaxa, který rovněž na pokutové kopy porazil Real Madrid.

Diváci na stadiónu Maracaná viděli typický zápas dvou brazilských mužstev, okořeněný skvělou míčovou technikou, ale zároveň často přerušovaný nečistými zákroky. Brankáři na obou stranách moc práce neměli. Helton z Vasco da Gama musel odvrátit jen dvě šance Marcelinha - v prvním poločase tečovanou střelu a po změně stran falšovaný rohový kop.

Jeho protějšek Dida se téměř nudil, protože obávaný útok Edmundo - Romário z územní převahy nic nevytěžil. A když se Ramon v 61. miutě objevil sám před gólmanem, nepochopitelně volil přihrávku na obsazeného spoluhráče. Ani v prodloužení gól nepadl a při penaltové rozuzlení měli pevnější nervy hráči Corinthians. Šampionát tak vyhrál klub, který se do něj nominoval jen jako tým hostitelské země.

Také v zápase o třetí místo rozhodovaly pokutové kopy. V základní hrací době totiž vstřelily Necaxa i Real po jedné brance, když se trefili Delgado za mexického mistra a Gutierrez z Realu. Všechny medaile tak zůstaly v Jižní Americe.

Statistika finále:
Corinthians - Vasco da Gama 0:0, na pen. 4:3
Penalty proměnili: Rincón, F. Baiano, Luizao, Edu - Romário, A. Oliveira, Viola. Nedali: Marcelinho - Gilberto, Edmundo.
Rozhodčí: Jol (Niz.). ŽK: Felipe, Amaral, Paulo Miranda, Edmundo - Rincón, Adilson, Indio, Luizao. Diváci: 100.000.
Corinthians: Dida - Indio, F. Luciano, Adilson, Kléber - Ricardinho (68. Edu), Rincón, Vampeta (91. Gilmar), Marcelinho - Edilson (112. F. Baiano) , Luizao.
Vasco da Gama: Helton - Paulo Miranda, Amaral, Odvan, Mauro Galvao - Ramon (110. Donizete), Felipe (102. A. Oliveira), Juninho (98. Viola), Gilberto - Edmundo, Romário.