Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo na tribunu šel Kinský za branku

4 2003
Praha - Liberecký brankář Antonín Kinský si reprezentační nominace považuje. Přestože v národním mužstvu je jasnou jedničkou Petr Čech a vedle sebe má Kinský v Brücknerově týmu dalšího znamenitého konkurenta Jaromíra Blažka ze Sparty, elánu mu to neubírá. "O Čechově postavení vůbec nepochybuju, ale už jen být v téhle partě je nádherný pocit," říká.

Když má říci, zda se v reprezentaci vedle Čecha považuje za brankářskou dvojku, či trojku, promluví s respektem, ale ne zakřiknutě.

"Jarda Blažek chytá v poslední době opravdu výborně, ale snad i já jsem v nominaci proto, že mi to jde," poznamená. "A jestli si na lavičku mezi náhradníky sednu já, nebo on, to prostě musí rozhodnout trenér."

Je jasné, že v Minsku si jeden z Čechových náhradníků sedne ještě se dvěma dalšími kolegy z mužstva na tribunu. Ke kvalifikačnímu zápasu totiž může být nominováno pouze osmnáct hráčů.

"Tenhle Černý Petr na mě zatím vyšel jen jednou, před rokem v Moldavsku. Ani si už nevzpomínám jak k tomu přišlo, ale na tribuně jsem nebyl. Ještě s masérem Karlem Mališem nás pustili na plochu, tak jsme spolu oba poločasy přečkali za moldavskou brankou. Chtěli jsme mít všechny naše góly z první ruky, ale dočkali jsme se až po přestávce, když se trefil Jankulovski z penalty a chvíli po něm po kličce brankáři i Rosický."

A s jakými pocity se jezdí na reprezentační srazy, když člověk ví, že do branky se jen tak nedostane?

"Když mám mluvit za sebe, jsem vděčný za každou nominaci, moc se na tyhle srazy těším. Kdyby to záleželo čistě na mně, každopádně bych si vybral národní mužstvo," prohlašuje osmadvacetiletý, který má na kontě tři starty za národní mužstvo.

"Reprezentace je prostě reprezentace. Už jen to, že jste mezi našimi nejlepšími fotbalisty, posílí člověku sebevědomí. Jste prostě ve středu nejdůležitějšího fotbalového dění, prožíváte úplně zblízka velké a důležité zápasy."

O postupu českého mužstva na evropský šampionát do Portugalska se v domácí fotbalové veřejnosti nepochybuje. Při téhle zmínce se Kinský málem až zasní.

"Dostat se na mistrovství Evropy, to by pro mě byl vrchol. A je úplně zbytečné se ptát, jestli by mi nevadila případná pozice trojky. Tím spíš, že o takové šanci se mi před necelými dvěma roky ani nesnilo."

Jak moc si cení Brücknerovy party, o tom svědčí příhoda z pondělí 25. srpna, kdy liberecký tým v dohrávce 5. ligového kola hostil Brno. V domácí brance se zcela nečekaně objevil Hauzr.

"Měl jsem chytat já, ale při rozcvičování jsem si nepříjemně podvrtnul kotník. Nejspíš bych to zvládnul, ale hned mi blesklo hlavou, že mám nominaci na Bělorusko a Holandsko. Tak jsem se domluvil s libereckým doktorem, že ten zápas radši vynechám, abych si to ještě nezhoršil."

Ta pauza se potom vyplatila i Liberci, protože v dalším zápase v Jablonci (0:0) Kinský pochytal, co se dalo. Navíc excelentě zlikvidoval i Michálkův ne zrovna špatně provedený pokutový kop.

"Právě v tomhle zápase jsem při penaltě přišel na takovou lest, která vyšla. Ale prozrazovat to nebudu," zasmál se brankář.Najdete na iDNES.czmobilní verze