Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta už o národním stadionu neuvažuje. Letná a Eden nám stačí, říká

Miroslav Pelta na tréninku fotbalové reprezentace | foto:  Michal Šula, MAFRA

1 2016
Přímo z okna své kanceláře mohl několik měsíců sledovat, jak se opomíjená část strahovského areálu mění. A ve čtvrtek před polednem už Miroslav Pelta, šéf fotbalové asociace, na zrekonstruovaném stadionu Přátelství stříhal pásku.

Symbolicky tak spolu s ministryní Kateřinou Valachovou otevřel obnovené hřiště na rohu ulic Diskařská a Atletická, které se může pochlubit vyhřívaným trávníkem, osmi atletickými drahami a čtyřmi stožáry s umělým osvětlením. Mělo by vytvořit zázemí hlavně pro mládežnické reprezentace, které zde budou hrát mezistátní zápasy.

„Ale poslouží také pro školení různých složek asociace - trenérů, rozhodčích a podobně,“ upřesnil Pelta. „Budou ho zároveň využívat atleti a členové Vysokoškolského sportovního centra a částečně i reprezentační áčko, kvalita hrací plochy s vytápěním bude dostatečná. Bude to pro tenhle účel nejlepší hřiště na území Prahy.“

Na kolik celkem vyšla investice do rekonstrukce areálu?
Investovali jsme 150 milionů do výstavby sídla asociace, pak 80 milionů do hrací plochy a nového umělého osvětlení. Plánujeme ještě stavbu tribuny pro víc než 1000 diváků, která stadion uzavře z východní strany. Uvnitř by měl vzniknout atletický tunel, zázemí pro sportovní organizace, prostory pro ubytování nebo restaurace. Částka potřebná k výstavbě se ale pohybuje ve stamilionech, takže bude potřeba součinnost ministerstva, magistrátu i UEFA a FIFA.

OTEVŘENO. Miroslav Pelta spolu s ministryní školství Kateřinou Valachovou ve...

OTEVŘENO. Miroslav Pelta spolu s ministryní školství Kateřinou Valachovou ve čtvrtek otevřel zrekonstruovaný stadion Přátelství.

Když už jsme u stadionů, jak to vypadá s výstavbou toho národního? Je do budoucna v plánu?
Tuhle myšlenku jsem zatím opustil. Myslím, že současné kapacity stadionů v Edenu a na Spartě jsou pro reprezentaci dostatečné. Vidíme, že ani zápasy kvalifikace mistrovství světa se nám nedaří vyprodat. Spíš bych teď volil cestu výstavby infrastruktury, která by nám nové kvalitní fotbalisty pomohla vychovat.

Pomalu končí podzimní část fotbalové ligy. Jak byste ji zhodnotil?
Na začátku července se osamostatnila, je atraktivní. Je určitě dobře, že o titul hraje víc týmů. Někdy mě trápí návštěvy, ale to je i otázka termínů, počasí a podobně. Liga má svou úroveň, což dokazuje to, že máme tři týmy v základní skupině Evropské ligy. Sparta dokonce vyhrála těžkou skupinu s Interem Milán a Southamptonem, to je pro český fotbal velký úspěch.

Jak jste spokojený s prací nové komise rozhodčích a jejího šéfa Michala Listkiewicze? Osvědčila se změna?
Rozhodující je, že došlo k výraznému nárůstu důvěry veřejnosti. To je základ. To, že rozhodčí chybují, to je a bude. Ale žádné zásadní excesy se nedějí, takže jsem spokojený. Veřejnost chce vědět, když se něco stane, jakým způsobem se to bude řešit. Kdyby to zůstávalo v tajnosti, jen by to podporovalo různé domněnky - že někdo někoho může zachránit, podržet... Teď je ve všem jasno: chyba rovná se trest. Tím se hodně věcí vyřešilo.

Jak se vám z pohledu šéfa českého fotbalu zamlouval rok 2016?
Zásadním úspěchem je postup jedenadvacítky na mistrovství Evropy. Zahájili jsme kvalifikaci na mistrovství světa, chybí mi tam jedno vítězství, proti Ázerbájdžánu nebo Severnímu Irsku. Jinak tomu trenér Jarolím přistoupil tak, že je třeba zapomenout, že máme nějaký stálý kádr. Budujeme za pochodu nové mužstvo a myslím, že se nám to podaří. Už se rodí noví hráči, kteří by za nějaký čas mohli vyrůst ve velké hráče evropského formátu.

Souhlasíte s tím, že trenér Jarolím tým často mění? Že dává hodně šancí mladým, nezkušeným hráčům?
Způsob, který zvolil, je jediný možný, abychom vytvořili tým, který bude mít v dlouhodobém horizontu úspěch. Myslím, že je potřeba být odvážný a jsem rád, že trenér se těch změn nebojí. Přál bych si, abychom v příštím roce zabojovali o místo, které nám garantuje baráž o mistrovství světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze