Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf fotbalu Pelta: Neúčast v Brazílii nás stojí minimálně 300 milionů

Miroslav Pelta | foto:  Michal Šula, MAFRA

11 2014
Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta zhlédne osobně zahajovací zápas mistrovství světa mezi Brazílií a Chorvatskem, ale přitom bude mít v hlavě, že český fotbal, jemuž šéfuje, právě přichází o stovky milionů korun. Tím, že se do Brazílie neprobojoval reprezentační tým ještě pod koučem Michalem Bílkem.

Těsně před startem MS poskytl Pelta rozsáhlý rozhovor MF DNES a iDNES.cz.

Kam jedete na dovolenou? Do Brazílie?
Do Brazílie jedu služebně, uvidíme tam během necelého týdne dva zápasy, zahajovací mezi Brazílií a Chorvatskem a pak ještě jeden. Až se vrátím, pak teprve pojedu na opravdovou dovolenou.

Někam, kde se budete moci dívat aspoň v televizi?
Jedu do země, kde fotbal milují. Do Řecka.

Kdo podle vás vyhraje šampionát?
Abych řekl pravdu, myslím, že někdo ze silných, Brazílie, Argentina, možná Německo. Černým koněm je, myslím, Belgie. Ale mistrovství světa vždycky přináší i velká překvapení, takže uvidíme. Těžko říct, ale já bych tipoval Argentinu, nebo Brazílii.

Proč na šampionátu nehrají Češi?
Protože jsme nezvládli relativně lehkou kvalifikační skupinu. Ztráceli jsme body v domácích zápasech. Doma jsme porazili jen Maltu.

Dokážete vyčíslit, o co český fotbal přišel?
Je to v řádech stovek milionů, minimálně 300 milionů. Je sice pravda, že pak třetina jde na realizační tým a hráče, ale asociace přišla o významnou částku, 200 až 250 milionů je ta ztráta.

Když teď sledujete výsledky Pavla Vrby, nového trenéra, myslíte si, že se dostaneme na nejbližší evropský šampionát?
Pavel Vrba dostal čas, má absolutní důvěru vedení fotbalu, ale i fanouškovské veřejnosti. Chce to čas. Situace je jasná, je třeba přebudovat mužstvo. Máme nyní jen dva hráče ve významných evropských klubech, Rosického a Čecha. Ostatní nejsou v úplně top klubech. Cesta, jakou se vydal Pavel Vrba, je správná. Připomínám si situaci, kdy jsem byl manažerem reprezentace v roce 1996 a na Euro jsme jeli s týmem složeným převážně z hráčů české ligy. Potom měli výsledek a teprve potom šli do evropských klubů. Například Kadeřábek. Byl v reprezentační jedenadvacítce a teď naskočil do áčka a vidím, že je tahoun. Z mého pohledu v české lize dlouho nevydrží, tak v tom je budoucnost reprezentačního týmu.

Už můžete prozradit, jak se podařilo přimět Plzeň, aby pustila Pavla Vrbu k reprezentaci? Byl to nejlepší obchod vašeho funkčního období?
Byla to pro mě výzva. Pan Paclík čas od času avizoval veřejně, že trenér Vrba z Plzně neodejde. Ani v létě, ani v zimě, ani nikdy. Ale neříkal přitom, že trenér má ve smlouvě výstupní klauzuli.

Obsáhlý rozhovor s Miroslavem Peltou o tom, kolik nalil peněz do svého Jablonce, o vztahu s Ivanem Horníkem či o korupci Čtěte ve středu 11. 6.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Jak jste třeba tohle zjistil?
Ve fotbalovém prostředí není takový problém tyto informace získat. Dostala se prostě ke mně.

Od někoho z Plzně?
Já bych to řekl takto: dostala se ke mně tichou poštou, tak se tomu říká. Ale musím přiznat, že i já jsem se bál jedné věci. Pavel Vrba měl v Plzni velké úspěchy, takže i to jeho pouto s klubem, hráči, fanoušky, s městem, krajem, bylo silné. Nakonec jsme se vlastně dohodli s Plzní na kompromisu, výstupní klauzule se posunula v čase, aby Pavel Vrba mohl dokončit rozdělanou práci v pohárech a pak teprve přešel k reprezentaci. Ale krizových chvil tam bylo hodně. Ale já jsem viděl ohromnou společenskou objednávku, že Pavel Vrba spasí český fotbal, věděl jsem, že když se mi to podaří, že si vyřeším jeden z hlavních bodů, podle kterých budu hodnocen. Předseda svazu je hodnocen i podle toho, jak úspěšná je v jeho éře reprezentace. V kvalifikaci na příští ME máme těžkou skupinu, Holandsko, Turecko, všechno mančafty, které jsou silné, musíme skončit do druhého místa, protože třetí jde do baráže a to může být ošidné. Máme před sebou také jeden velký turnaj, ME do 21 let, v příštím roce, pořádáme ho, chceme uspět. Pokud jde o A tým, musíme být jen trpěliví.

Říkáte, že Pavel Vrba přicházel s pověstí, že může spasit český fotbal. Je to v silách jednoho člověka?
Minimálně změnil náladu. Víte co, mně bylo hrozně špatně, když jsme byli v Polsku na mistrovství Evropy a tam čeští fandové, bylo jich v hledišti dvacet, pětadvacet tisíc, ještě jsme nekopli do míče a při čtení sestavy, když se četlo Milan Baroš, diváci pískali.

Také se pískalo na Michala Bílka…
Taky. A vedle mne seděli lidé z vedení UEFA a já jsem jim to nedokázal vysvětlit. Nechápali. Kdyby se prohrálo, to ano. Ale lidé pískali už před zápasem. To bylo nenormální. Polákům, kteří s námi vypadli, celý stadion tleskal. Tam jsem viděl i další věc: když se na obrazovce objevil polský premiér, začali všichni skandovat Donald, Donald. To já nevěděl, co to má být… To jsem ještě nevěděl, že je to jeho jméno. Dovedete si představit, kdyby u nás ukázali politika na velkoplošné obrazovce? Víte, na mužstvo, to musím potvrdit, to mělo negativní dopad. Když necítilo, že diváci stojí za ním. Není to příjemné. Takže Pavel Vrba tohle dokázal otočit.Najdete na iDNES.czmobilní verze