Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Myšlenka národního stadionu ožívá, Pelta by chtěl stavět v Letňanech

Miroslav Pelta | foto:  Michal Šula, MAFRA

25 2015
Český fotbal se snu o výstavbě národního stadionu nevzdal. Myšlenku už poněkolikáté oživuje předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta, jenž uvažuje o aréně pro třicet až čtyřicet tisíc diváků za několik miliard korun v Praze-Letňanech. Podobná myšlenka tu však byla už několikrát a nikdy se nerealizovala.

„Už i Slováci v Bratislavě stavějí arénu. V Maďarsku mají snad pět šest nových stadionů, díky nedávnému mistrovství Evropy postavili stadiony v Polsku. Chtěl bych využít euforie z postupu na šampionát,“ uvedl Pelta v rozhovoru pro Lidové noviny.

Předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) už jedná s tureckou investiční společností Odien Group, která má k dispozici pozemky v Letňanech.

Stadion by měl mít kapacitu třicet až čtyřicet tisíc diváků. Stál by několik miliard korun a využívat by ho mohly i další sporty, třeba atletika.

„V Letňanech je stanice metra i vlaková zastávka, dopravně ideální místo, na rozdíl třeba od Strahova. Takže se o situaci zajímáme, hledáme vhodně prostory a připravujeme potřebné studie,“ pokračoval Pelta pro Lidové noviny.

Podobné myšlenky se ve vedení FAČR objevují už od devadesátých let. A nikdy nedošlo k jejich realizaci...

Nyní se k výstavbě stadionu staví zamítavě i ministr financí Andrej Babiš a pražská primátorka Adriana Krnáčová, které Pelta k výstavbě stadionu potřebuje. Na financování by se podle něj měly podílet FAČR, privátní sektor a stát.

„Národní stadion v Praze nepotřebujeme, máme Letnou a Eden,“ prohlásil Babiš pro Lidové noviny.

O národním stadionu s kapacitou třicet a víc tisíc diváků se mluvilo už několikrát. Aréna mohla stát na Letné, v Edenu, Brně, Ostravě, Teplicích, Plzni... Reprezentace však doteď kočuje po klubových stadionech.

Naposledy se o výstavbě fotbalové arény mluvilo loni v souvislosti s kandidaturou na mistrovství Evropy 2020. K šedesátiletému výročí založení Evropské fotbalové unie se závěrečný turnaj odehraje napříč kontinentem. Hrát se bude ve třinácti městech, z nichž dvě arény mohou mít kapacitu jen 30 tisíc diváků. Český fotbal v tu chvíli ucítil šanci.

Pelta zkusil domluvit navýšení kapacity v Edenu, ale nápad nevyšel. Euro tedy v Česku nebude. Tím však Peltova snaha o výstavu národního stadionu neskončila.

„Jsme poslední středoevropská země, která stadion tohoto typu nemá,“ uvedl Pelta na jaře na otázku iDNES.cz. „Strahov by bylo pěkné místo, ale jsou tu limity dopravní obslužnosti. To kde bude stadion stát, a jestli vůbec, bude záležet na odbornících v oblasti dopravy a dalších expertech. Kdyby se něco takového realizovalo, tak to musí splňovat veškeré parametry, abychom neudělali něco polovičatého a později toho nelitovali.“

Mimochodem, stadion s kapacitou třicet až čtyřicet tisíc diváků by sice byl v Česku největší, ale třeba na pořádání finále evropských pohárů by to bylo stále málo...

Autor:


Témata: Miroslav Pelta
Najdete na iDNES.czmobilní verze