Hádka. Házíme si návrhy přes zeď jako Izrael s Palestinou, řekl Berbr

Místopředseda fotbalové asociace Roman Bebr a Jan Pauly, šéf právního oddělení, na mimořádné valné hromadě v Nymburce. | foto:  Michal Šula, MAFRA

12 2017
Když na mimořádné valné hromadě fotbalové asociace došlo na zásadní bod jednání o stanovách, čili o tom, jak se bude volit předseda, vystoupil Roman Berbr. „Odmítnutí stanov a nezvolení předsedy v prvním kole bude mezinárodně smrtelné,“ prohlásil místopředseda asociace.

Vystoupil krátce poté, co k delegátům promlouvali hosté z mezinárodních fotbalový organizací FIFA a UEFA. Grigorij Surkis s Ukrajiny a Bjorn Vassallo z Malty hrozili českému fotbalu normalizační komisí, pokud neupraví stanovy tak, aby byl vždycky předseda zvolený. Jejich projevy připomínaly komunistické proslovy před rokem 1989.

Fotbal v Česku volí předsedu ve dvou komorách, pokud se česká a moravská na něm neshodnou, není zvolen. Bezvládí trvá od června, od poslední řádné valné hromady.

ON-LINE: Mimořádná valná hromada FAČR

Sledujte průběhu volby předsedy asociace z Nymburku

Aby se patový výsledek voleb neopakoval, přednesl výkonný výbor návrh, že předseda by byl v závěrečném čtvrtém kole zvolen prostým součtem hlasů napříč komorami. To je pochopitelně nevýhodné pro Moravu, která má 74 delegátů, kdežto Čechy 128.

Morava přišla s protinávrhem, že by rozhodoval procentuální přepočet.

„Z jakého důvodu by měl mít hlas Sparty a Slavie nižší hodnotu než hlas jakéhokoli divizního klubu na Moravě?“ upozornil Berbr. „Proč by Středočeši, náš největší kraj, měl mít menší hodnotu než jakýkoli váš okres?“

Berbr, bývalý rozhodčí, je ve vedení českého fotbalu vnímán kontroverzně. Ovládá delegáty české komory, moravská se pochopitelně proti němu vymezuje.

Na úterní valné hromadě v Nymburku vystoupil hned poté, co moravská strana přednesla svůj návrh na úpravu stanov.

„Když výkonný výbor doporučil svou verzi stanov, česká strana ho projednala třikrát, Morava ani jednou. Za půl roku jste neudělali vůbec nic. Neměli jste úmyslně žádné informace, nikdy jsme spolu nemluvili. Jak se můžeme dohodnout, když spolu nemluvíme,“ hlásil Berbr.

„Sedm dnů před valnou hromadou na výkonném výboru vaši zástupci nepředložili žádný návrh. Dnes, místo toho, aby obě strany byly dohodnuté, přicházíte s protinávrhem. Jak to asi máme projednat? Mám vzít 128 lidí na hřiště? Házíme si to přes zeď jako Izrael s Palestinou, ale nejednáme. Úskalí jsou procenta, porušujeme stanovy. Stanovy říkají, že každý delegát má jeden hlas. Každý má stejnou váhu. Ptám se úplně normálně chlapi...“

„Při volbě předsedy nejde o Moravu, ani o Čechy. Jde jen o menšinu a většinu. Za rok, za dva, za tři, přijdete, že chcete Zdeňka Grygeru. A teď si představte, že čtyřicet lidí zablokuje 160 lidí. Ve fotbale se skoro nic neutají, proč je pořád mezi námi něco konfrontačního? Vy se sejdete, abyste se na nás připravili, ale proč nezavoláte? Já už jsem chtěl zavolat vám, ale nevím komu.“

„Jsme jediní na světě, kdo si nemůže zvolit předsedu. Nejsme náhodou my ti exoti?“ ptal se Berbr směrem do sálu.

Dále upozornil, že předseda asociace je důležitý jen pro úzkou skupinu lidí. „Potřebují ho oba místopředsedové a čtyři zaměstnanci na svazu. Generální sekretář, právník, ředitel STESu a ekonomický ředitel. Žádný okres, žádný kraj ani kluby předsedu nepotřebují. Liga má svůj orgán, vystačí si sama. Zvažte to, prosím vás. Teď budou titulky, že Berbr řekl prosím vás.“

Fotogalerie

„Ve FIFA a UEFA má každý stát jeden hlas, Evropu nedělíme na západní a východní. Mexiko má dva registrované hokejisty, ale má stejný hlas jako Kanada. Každý stát má systém a každý zahrnuje v konci voleb prostou většinu, nikoli procenta. Nikde nevítězí menšina, jen u nás,“ doplnil Berbr.

Sám přednesl návrh, který zní: v 1. kole je zvolen ten kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů delegátů. Před druhým kolem žádný z kandidátů neodpadává, je zvolen ten, který získá prostou většinu. Třetí kolo je opakování druhého kola, pokud druhé kolo skončí remízou. A ve čtvrtém kole by rozhodl los.

Následně se delegáti odebrali k projednání návrhů na změnu stanov. Poté moravská strana svůj protinávrh stáhla, následně tak učinili i Berbr. Takže existuje jen návrh výkonného výboru.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

Nejčtenější

Rosický v nové roli: Potřebujeme balanc, ale cizinci chodit nepřestanou

Tomáš Rosický (vlevo) sleduje utkání Bohemians se Spartou s otcem a bratrem...

Bude to rok, co Tomáš Rosický uzavřel svou hráčskou kariéru. Čtyři dny před Vánoci svolal tiskovou...

Liverpool jde v osmifinále Ligy mistrů na Bayern, Paříž potká United

Trofej pro vítěze fotbalové Ligy mistrů v Nyonu, kde se losuje osmifinále...

Liverpool, Manchester City i Tottenham míří do Německa, to čtvrtý anglický tým Manchester United v...

KOMENTÁŘ: Ne(změny) ve Spartě. Rosický jako nárazník, ustojí to?

Fotbalová Sparta potvrdila, že funkci sportovního ředitele přebírá Tomáš...

Ještě se nepodepsal pod žádnou smlouvu, ještě nepřivedl žádného nového hráče, vlastně ještě neřekl...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

VIDEO V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň....

Večer Lionela. Messi má hattrick a dvě asistence, Vaclík pátou nulu

Jose Gomez Campana z Levante (vlevo) se snaží ubránit Lionela Messiho z...

Lionel Messi řádil v nedělním utkání španělské ligy na hřišti Levante, tři góly dal, další dva...

Další z rubriky

Lavička skončil u jedenadvacítky, k ní jde Krejčí. Sionko manažerem áčka

Vítězslav Lavička coby trenér české jedenadvacítky

Fotbalová reprezentace do 21 let má nového trenéra. Vítězslava Lavičku po neúspěšné kvalifikaci o...

Antihvězda na trůnu. Modrič se stal „vůdcem“ fotbalové revoluce

Luka Modrič se Zlatým míčem.

Možná se nečekalo, že to bude trvat jedenáct let, ale bylo jasné, že jednou ta chvíle přijde....

Modrič si rýpl do Ronalda s Messim: Zlatý míč je zajímá, jen když vyhrají

Luka Modrič se Zlatým míčem.

Chorvatský fotbalista Luka Modrič zkritizoval Portugalce Cristiana Ronalda a Argentince Lionela...

Najdete na iDNES.cz