Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je to on. Nový kanón. Naváže Škoda na Siegla, Kollera či Lafatu?

GÓLOVÁ RADOST. Český útočník Milan Škoda se raduje z jednoho ze svých dvou gólů do sítě Kazachstánu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2015
Riga (Od našeho zpravodaje) - Fotbalová reprezentace má nový kanón. Nemusí to být nastálo, má své limity, teď se ovšem náramně hodí. Jmenuje se Milan Škoda.

Jsou to necelé dva roky, kdy si slávistický trenér Miroslav Koubek pochvaloval, že našel nového stopera s bezvadným čtením hry a nekompromisním stylem: „Milan Škoda je základ naší obrany. S ním je opravdu silná.“

No jo, stávají se ve fotbale pozoruhodné věci. Zatímco Koubka ze Slavie nevybíravě vyhodili, pročež mohl slavně dovést Plzeň k mistrovskému titulu, ze Škody je znovu útočník. Dokonce takový útočník, kterému děkuje celé Česko. Čtvrteční noc patřila jemu.

Možná se vám ještě před očima míhá, jak druhou gólovou hlavičkou rozhoduje kvalifikaci s Kazachstánem a pět minut před koncem se po kolenou klouže ke křičícím fanouškům.

V pátek už nabral směr Lotyšsko. Na letišti byste v něm hvězdu nehledali, stranil se pozornosti a potuloval se vedle hráčů, kteří toho v reprezentaci odehráli podobně málo jako on.

Jenže on je kanón. Takoví hráči neexcelují v kombinaci, ale když je zle, dokážou se přihnat k brance, srolují soupeře a prorvou míč do sítě. Jako ve čtvrtek, kdy se v evropské kvalifikaci schylovalo k fiasku. Nebýt střídání o půli, možná bychom psali, jak Česko ostudně nestačilo na Kazachstán. Místo toho nastal čas na pohádku o Škodovi.

„Byla by velká škoda Škodu ignorovat,“ poví někdejší střelec Milan Luhový a sám se zarazí, co právě vyřkl. Zatímco slovo škoda se v reprezentačním hodnocení objevuje často, jméno Škoda je novinkou. Díky němu se Češi přiblížili Euru 2016.

Z propočtů po vítězství 2:1 plyne, že stačí čtyři body z posledních tří zápasů. Anebo ještě lépe: v neděli v Lotyšsku vyhrát a čekat, zda Nizozemci ztratí v Turecku.

Nový hrdina, odchovanec ČAFC Praha, si neřekl o základní sestavu, protože útočnou jedničkou asi zůstane David Lafata, ale zajímavou alternativu Škoda přinesl. Stal se kanónem pro situace, kdy je nutné změnit herní styl a přinést důraz.

„Takoví útočníci jsou zapotřebí vždycky, protože nejsou statičtí, mají agresivitu a instinkt. Vzpomínám, že Barcelona měla kdysi Julia Salinase. Když se nedařilo a chyběly góly, býval pro trenéra první volbou. Bylo pravděpodobné, že se trefí,“ vzpomíná Luhový.

Sám měl podobný styl. Průrazný, zažraný, agresivní. Nemusel se dostávat do kombinace, ale v šestnáctce byl nesmírně užitečný. Podobně jako ikony Nehoda, Koller, Siegl či Skuhravý.

S nimi se 29letý Škoda pochopitelně nemůže srovnávat a možná zůstane náhradníkem, i tak se náramně hodí, že reprezentace poznala, v čem je jeho síla. Ve Slavii to vědí dávno. Pro fanoušky, kteří do pátečního příchodu
čínského investora trpěli černým obdobím, byl Škoda jedinou světlou výjimkou.

Slavia ho v létě mohla prodat za 19 milionů korun do Turecka, ale z toho sešlo. Škoda nezahořkl, v pěti kolech vstřelil šest gólů a vede tabulku kanonýrů. V minulé sezoně zvládl 19 gólů.

Prakticky na každý centr, který letí před branku, si dokáže intuitivně naběhnout. Sice trvají jeho technické rezervy, ale najednou si troufne
na věci, které před rokem a půl neudělal ani na PlayStationu. Však
si vzpomeňte, jak na jaře nádherně vyškolil sparťany ve velkém derby.

„Má formu a já mu věřil, že ji v reprezentaci prokáže,“ pravil trenér
Pavel Vrba. I proto neváhal a po čtvrtečním poločase hrůzy ukázal
na neprověřeného slávistu.

RADOST Z VÍTĚZSTVÍ. Čeští fotbalisté se radují z výhry nad Kazachstánem....

RADOST Z VÍTĚZSTVÍ. Čeští fotbalisté se radují z výhry nad Kazachstánem. Uprostřed střelec dvou gólů Milan Škoda.

Škodův styl změnil českou hru, výsledek i náladu. Kazašští obránci si
museli hledět bijce s číslem 11, proto nechávali volné křídelní prostory
a odtud létaly nebezpečné centry. Z nich Škoda dvakrát udeřil. Totéž uměli i legendární pánové Nehoda, Siegl, Skuhravý či Koller.

Národní tým rázem klepe na postupové dveře do Francie, a pokud si Škoda udrží formu, může příští rok prožít netušený vrchol kariéry.

Lehkého ostychu se nejspíš nezbaví, před novináři nebude mluvit květnatě, ale to není na škodu. Právě prožil fotbalový bod zlomu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze