Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Utrpení skončilo. Jenže co dál? ptá se bývalý reprezentant Luhový

Giorgio Chiellini (číslo 3) hlavičkuje na českou bránu a za chvíli začne slavit gól. | foto: Reuters

11 2013
Pro české fotbalisty i pro trenéra Michala Bílka skončilo velké utrpení, které se každým zápasem prodlužovalo. Těmito slovy hodnotí kvalifikační porážku národního mužstva v Itálii bývalý reprezentant Milan Luhový.

"Ukazuje se, že někteří zkušení hráči už na národní mužstvo nemají a ti mladší zase do reprezentace evidentně nedorostli. A jako výrazná trenérská osobnost se neprojevil ani kouč Bílek," tvrdí.

Podle Luhového, který je známým kritikem poměrů v českém fotbale, nemá smysl rozebírat nepovedený úterní zápas v Turíně.

"Spíš bych se nad pokaženou kvalifikací zamyslel z celkového pohledu," říká. "Současné národní mužstvo by se konečně mělo přestat srovnávat s generací Nedvěda a Poborského, která před devíti lety vybojovala třetí místo na mistrovství Evropy v Portugalsku. Tehdy se totiž spolu sešli vynikající hráči s vynikajícím trenérem Brücknerem. A právě takové uskupení se dlouho opakovat nebude."

Luhový připomíná, že fotbalovou reprezentaci čeká po odstoupení kouče Bílka jakési přechodné období.

Reprezentační obránce David Limberský tleská fanouškům, kteří národní tým
Zatímco italští fotbalisté slaví, Češi smutně koukají do země.
Čeští fanoušci prosili o pomoc i Svatého Václava.

"A v příštích měsících se ukáže, jestli český tým spadne ještě níž, nebo jestli se ten pokles zastaví. Samozřejmě, že místo Bílka musí k mužstvu přijít nějaká výrazná autorita. Ale sám nevím, na kterého kouče bych ukázal," nezastírá Luhový současný problematický výběr.

Z volných domácích trenérů padesátiletý Luhový nevidí nikoho, kdo by mohl národní mužstvo výrazně pozvednout.

"Samozřejmě se znovu spekuluje o plzeňském Pavlu Vrbovi, ale být někým z plzeňského klubového vedení, každého zájemce o Vrbu bych pořádně hnal. Žádost o Vrbu by od kohokoli nebyla férová. Mužstvu, které dnes v Evropě nejlíp reprezentuje český fotbal, by Vrbův odchod výrazně uškodil, a stejně tak by uškodil celé lize. A kdyby někdo přišel s nápadem, že by Vrba mohl dělat jak Plzeň, tak nároďák, šlo by o naprosto nezodpovědného člověka," poznamenává dále účastník světového šampionátu 1990 v Itálii.

Milan Luhový, bývalý fotbalový reprezentant.

Milan Luhový, bývalý fotbalový reprezentant.

Pokud jde o Ivana Haška, o němž se také mluví jako o Bílkovu nástupci, i tady je jedenatřicetinásobný reprezentant Luhový zásadně proti.

"Po tom všem, co Hašek v posledních letech udělal, si jeho angažmá u reprezentace nedovedu představit. Když se před čtyřmi roky stal šéfem fotbalového svazu, vzal si nároďák jako vedlejšák a po neúspěšném pokusu zachránit kvalifikaci o mistrovství světa v Jihoafrické republice předal tým Bílkovi. Po dvou letech z předsednické funkce utekl a letos před valnou hromadou dokonce veřejně podpořil výzvu proti Peltovi s Berbrem, výzvu za změny v našem fotbale. Přitom sám poměry v domácím fotbale nezměnil. A Haškovu pokryteckou povahu vystihl v nedávném rozhovoru dokonale Petr Čech. Nedovedu si představit, že právě Pelta, Berbr a další lidi z výkonného výboru fotbalové asociace by takového člověka dali k reprezentaci."

A co zahraniční trenéři? Tady se nejvíc mluví o šestašedesátiletém Zdeňku Zemanovi, který dlouhá léta úspěšně působil v Itálii.

Fotogalerie

"Angažmá někoho ze zahraničí je vždycky risk. Navíc já Zemana neznám tak dobře, abych se k němu mohl zasvěceně vyjádřit. Každopádně by měla přijít osobnost, která dá národnímu mužstvu řád a zastaví ten úpadek. Jenže, kde takového muže hledat," pokládá Luhový řečnickou otázku.

Současné národní mužstvo může podle Luhového stavět především na dvou nejzkušenějších hráčích. Na kapitánovi Rosickém a brankáři Čechovi.

"Tady bych však k Rosickému rád něco dodal. Jeho fotbalové umění, všechna čest. Ale Tomáš není tím vůdcem, jakým byl bojovník Nedvěd. U Rosického je jinak všechno super, ale chybí mu ta Nedvědova zarputilost, schopnost strhnout na hřišti ostatní. Prostě u něj postrádám ty zdravé emoce, které ke správnému vůdci patří," uzavírá Luhový.Najdete na iDNES.czmobilní verze