Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý český atlet: Katar přestaví celou zemi a fotbalové MS zvládne

Milan Kovář popisuje život ve světovém hlavním městě sportu. Katar chce zaujmout rolí hostitele sportovních akcí. | foto: Pavel Lebeda/sport-pics.cz

25 2015
Dauhá (Od našeho zpravodaje) - Pokud se povede fotbalové mistrovství světa v Kataru, bude to i zásluha Milana Kováře. Bývalý český atlet se v bohaté zemi stará o fyzičku jednotek pro řešení sportovních akcí. „Katařané se chtějí předvést,“ říká.

Projíždíme nočním městem a Milan Kovář ukáže na levou stranu, kde jsou teprve základy staveniště: „Sem se za rok budu se svou jednotkou stěhovat.“

V Kataru se staví rychle, o sportu to platí dvojnásob. No a aby měl na stadionech kdo dohlížet na pořádek, založili tu novou jednotku. „Vznikla kvůli pořádání mistrovství světa ve fotbale,“ říká Kovář: „A já jim pečuju o kondici.“

Na náhody život nebývá chudý, což platí i v jeho případě: bývalý reprezentant v dálce a v trojskoku byl zrovna v Dukle bez práce a přes známého zjistil, že Katařané shánějí člověka jeho kvalifikace: „Přišel jsem na pohovor v Praze do hotelu a za pět minut podepisoval kontrakt. No a teď už v Dauhá pracuju přes dva roky.“

Co je za spojením Katar a sport?
Sport tu nemá tradici a chybějí i sportovci - prostě se chtějí předvést. Mají touhu se ukázat. Skoro bych řekl, že je to z rozmaru, protože nemají potřebu nic takového dělat ani si něco dokazovat. Akorát s tím mají dost velké komplikace.

Povězte, zvládnou dle vás mistrovství světa ve fotbale 2022?
Myslím, že jo. Času mají dost a vzali to opravdu z gruntu, ale asi si neuvědomili, co to všechno obnáší. Celou zemi musí předělat; všechny stadiony budou vlastně v jednom velkém městě.

Tak pojďme na ty komplikace.
Finance vůbec neřeší, ale problém zní: jak získat tolik pracovních sil? Za dva roky přibylo půl milionu dělníků a bude to narůstat. Zato nepřibyl nový supermarket či benzinová pumpa. Měsíčně je tu devět tisíc nových aut, všechno strašně roste před očima. Budování stadionů je vlastně to poslední.

Co se musí vybudovat dalšího?
Infrastruktura. Výškové budovy mají, hotely nejsou problém. Ale silnice, metro a železnici budou teprve stavět. Záběr je ohromný.

Myslí Katařané svou snahu být metropolí sportu vážně?
Mají projekt Katar 2030 - tím, že si dají deadliny, to celé urychlí, protože musí. Zvládnou to, ale krkolomně. Mezinárodní letiště se mělo otevřít 12. 12. 2012 ve 12 hodin a 12 minut... A nic. Nějaké informace o posunu? Taky ne. Pak dali další termín na 1. dubna, už to datum je sranda, zase nic. Tak se jim to povedlo otevřít až celkově za rok a půl.

Šlo o první varování?
Tím byla zpráva, že Dubaj uspořádá Expo 2020 a bude jim taky brát dělníky, je to velký hráč. Taky zjistili, že musí vybudovat přístav, aby mohli vůbec dovážet stavební materiál. Dálnice tu stavějí ještě dráž než v Česku. Tím, že 51 procent musí v každé firmě vlastnit podle zákona Katařan, vše zůstává ve státě; peníze zůstávají v rodině.

Zpátky k fotbalu. Mají jej vlastně místní rádi? Sledují přenosy?
Kdokoli se zeptá, odkud jsem, vychrlí hned Tomáše Rosického, Petra Čecha, znají jejich poslední zápasy. Ale že by tady přišli na domácí ligu, to ne. Byl jsem se podívat na dva zápasy a návštěvnost byla špatná. Úroveň hry je nižší než česká liga, což souvisí i s tím, že se hrálo ve 45 stupních a osmdesátiprocentní vlhkosti. Obecně jsou docela šikovní, akorát se pořád hádají a hra neustále stojí. Když si jdeme v práci zahrát fotbálek s Tunisany, jsou to samé diskuse a já ani nejsem zadýchaný.

Vážně stadiony nejsou potíž?
Bavil jsem se s jedním klukem, který se úplně náhodně účastnil prezentace FIFA, říkal, že co se tady bude dít v souvislosti s fotbalem, bude brutální. Vezměte si, že přijede 32 mužstev a potřebují tréninkové plochy. Vybudovat devět až dvanáct arén ještě nebude takový problém, ale další tréninkové stadiony navíc? Trávu rozbijete rychle, když tu budete 14 dní, takže na jeden tým možná potřebujete jeden trávník. Tedy 32 dalších hřišť.

A do toho otázka veder.
Informace o tom, jak budou stadiony vypadat, jsou krásné, ovšem jde o vizualizace, víc nevíme. Jak budou klimatizované? Taky se neví termín. Listopad? Březen? Červen? Tréninkové stadiony budou v podstatě haly, kde musí mít mančaft zázemí. Já si to neumím představit.

Zvládne Katar i olympiádu?
Když si uvědomíte, kde se konají ty poslední... Tam, kde jsou peníze. Kdo na ně má, organizuje, normální obchod. O zimní teda pochybuju, největší kopec tu má 103 metrů. Ale vážně: možné to je.

Zase by se řešily termíny, ne?
V srpnu to určitě nejde. Mistrovství světa v atletice dostali na poslední zářijový týden a už to je na hraně - může, ale také nemusí být velká vlhkost. Navíc nevím, jak budou dělat při atletice dopolední programy, bez klimatizace je to v podstatě vyloučené. Leda úplně překopat program a udělat jej od čtyř odpoledne do noci.

Teď se v Kataru hraje MS v házené, dělají akci reklamu?
Nijak mimořádně turnaj nepropagují. Syn dostal ve škole nějaké dárky, ale jen proto, že tam má známého tělocvikáře, co nám dal kromě toho i dva lístky na finále. Jasně, já tam půjdu. Ale když polovinu vstupenek rozdají a lidi nemají zájem...

To je další místní problém? Návštěvnost na házené není ideální.
Třeba jsme chtěli jít na Berdycha, který tady hrál finále tenisového turnaje: podle systému bylo vyprodáno, jenže tribuny byly poloprázdné. Mít lístek, hned bych šel, jenže oni jich spoustu vyblokují do firem, kamarádům. No a když nehraje Djokovič s Nadalem, lidi nepřijdou.

Přitom možnost mají...
… a navíc když tu hrají v únoru tenis ženy, z Top 50 přijede spousta hráček, třeba celá nejlepší desítka. Je se na co dívat a stojí to jenom pár riálů (jeden riál je asi 6,60 koruny). Cena lístku na finále na centrkurtu byla 110 riálů, což je pořád ještě snesitelné, na ostatní kurty 10.

Aktivnímu sportu se také v Kataru moc nevede?
Když jdu běhat, potkávám většinou jenom samé cizince. Nedávno se v Dauhá konal maraton, přihlásila se spousta Katařanů - a pak na start nepřišli. Najednou se o tom přestane mluvit a je vyřešeno.

Odhlédněme od sportu. Žije se vám tu s rodinou příjemně?
Když to berete s rezervou a smějete se tomu, příjemné to je - a silně nakažlivé. Život je pomalejší než v Evropě: jste víc v pohodě, méně stresu. Nikdo třeba neřeší, když přijde na pracovní schůzku pozdě.

A stinné stránky?
Nepříjemná je doprava. Já jsem si koupil největší auto ne proto, že bych si chtěl něco dokazovat, ale protože mám strach o rodinu. Přece jenom, tohle jsou dvě a půl tuny železa.Najdete na iDNES.czmobilní verze