Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blatter má můj respekt, ale ne podporu, vzkazuje Platini

Sepp Blatter | foto: AP

12 2014
Chystá se změna v čele světového fotbalu? Leccos tomu nasvědčuje. Předseda Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini se totiž nechal slyšet, že už nebude podporovat prezidenta FIFA Seppa Blattera, který se chce příští rok ucházet o znovuzvolení do svého pátého funkčního období. Přidal se tak na stranu kritiků osmasedmdesátiletého funkcionáře.

Platini dlouho Blattera podporoval, ovšem nyní podle něj nastal čas na změnu. "Již ho nepodpořím. Učinil jsem tak v roce 1998, ale neudělám to v roce 2015," cituje Platiniho francouzský deník L'Équipe.

Právě Platini by mohl být Blatterovým vyzyvatelem ve volbách. Nyní si trojnásobný nejlepší fotbalista Evropy vzal čas na rozmyšlenou, zda se voleb zúčastní. Rozhodnutí prý oznámí 28. srpna při losu Ligy mistrů v Monaku.

Zástupci UEFA se tento týden na kongresu FIFA v Brazílii snažili zamezit Blatterovi v kandidatuře návrhem na zavedení věkových limitů pro funkcionáře a omezení počtu funkčních období. Ovšem zástupci 209 členských federací návrh zamítli - pro byli jen členové UEFA. Blatter následně jasně deklaroval, že bude usilovat o zvolení.

Michel Platini

Michel Platini

"Sdílím názor členů UEFA. Nový mandát pro Blattera by nebyl dobrý krok pro fotbal. A to i přesto, že Blatter má veškerý můj respekt," dodal Platini.

Již dříve se podobně vyjádřil šéf Nizozemské fotbalové asociace Michael van Praag. Blatter podle nich nese zodpovědnost za to, že je FIFA podezřelá z korupce mimo jiné kvůli přidělení MS 2022 Kataru.

Britský politik a bývalý šéf britského fotbalu David Triesman dokonce prohlásil, že se FIFA chová jako mafiánská rodina z filmu Kmotr.

"Obávám se, že FIFA je jak mafiánská rodina. Je tam dlouhá tradice úplatků a korupce," prohlásil Triesman s tím, že členové FIFA žádají úplatky výměnou za hlasy ve volbách. "Myslím, že by se i Donu Corleoneovi líbily jejich praktiky a obdivoval by je," dodal s odkazem na hlavní postavu z Kmotra.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze