Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z opory náhradníkem. Nepříjemná změna, říká Kadlec. Teď cítí šanci

Lotyšský útočník Valerijs Šabala (s číslem 10) uniká obránci Michalu Kadlecovi. | foto:  Michal Šula, MAFRA

13 2015
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Byl zvyklý na důležitou roli. Od doby, kdy pod trenérem Karlem Brücknerem debutoval, jeho jméno patřilo do základní sestavy skoro automaticky. Teď, ve třiceti letech, si obránce Michal Kadlec musí zvykat na to, že jezdí na srazy fotbalové reprezentace jako náhradník. Až v úterý večer proti Nizozemsku by mohl znovu naskočit.

„Je to nepříjemná změna,“ přiznává. „Každý chce hrát, nejsem výjimka. Snad dostanu šanci aspoň proti Nizozemsku.“

Jak tuhle situaci snášíte?
Byl jsem zvyklý hrát všechny zápasy, teď se to změnilo. Chtěl jsem hrát proti Turkům, protože tam působím, snažím se dělat všechno naplno. Ale sestavu určuje trenér a ten se zatím rozhoduje takhle.

Tušíte, proč jste ze základní jedenáctky vypadl?
Naposledy jsem hrál doma proti Lotyšsku. Nemyslím si, že by tam byly nějaké velké chyby, že by to byl ode mě špatný zápas, i když to skončilo 1:1. Asi se na tom podepsalo i to, že jsem v klubu nenastupoval. I když teď jsem za měsíc odehrál tři zápasy.

Jak těžké je sledovat tým z lavičky, zvlášť když se mu nedaří, jako třeba proti Turecku?
Nejsem ten typ, že bych si stěžoval, že to týmu nejde a já sedím na lavičce. Jsme jeden tým, člověk chce pomoct. Nějakou pozici v týmu mám, nebo jsem ji aspoň měl.

Neblesklo vám někdy hlavou, že pokud ji nezískáte zpátky, v reprezentaci skončíte?
To ne. Když přijde pozvánka, budu rád reprezentovat. Vždycky je pro mě čest být v tomhle kolektivu.

O pozici ale zároveň bojujete i ve Fenerbahce. Nevysiluje vás to?
Není to jednoduché, není to Česko. V dnešní době je těžké se dostat do zahraničí, člověk by si měl vážit už jen toho, že je venku. Ale je to něco jiného, nikdo se tam s vámi nemazlí. Někdy vás vyndají ze sestavy, aniž by k tomu byl důvod. V lize jsem teď něco odehrál, dvě utkání jsme vyhráli, dostali jsme jen jeden gól. Pak přijde změna, kterou vám vlastně ani nikdo nevysvětlí.

Zkoušel jste to nějak řešit?
Když se zeptáte, co se děje, všichni říkají, jak jsou s vámi spokojení, přitom ale nenastupujete. Je to složité, ale co mi zbývá? Mám smlouvu ještě do léta. Uvidíme, co bude pak. Snažím se odvádět to nejlepší směrem ke klubu i k nároďáku.

V reprezentaci by proti Nizozemsku mohla přijít vaše chvíle, což na tiskové konferenci naznačil i trenér Vrba. Co třeba na levém kraji obrany, kde chybí David Limberský?
Spíš jsem teď hrál stopera, levého beka už dlouho ne. Šanci by mohl dostat Martin Frýdek, možná znovu Filip Novák. Je to těžké, protože předtím se toho moc nevyzkoušelo, skoro všechny zápasy hrál Limba. Hlavní ale je, abychom napravili zápas s Tureckem. Vlastně nám už začíná příprava na Euro, musíme do toho dát všechno.Najdete na iDNES.czmobilní verze