Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Většina národa je ráda, že končím, nedělá si trenér Bílek iluze

Michal Bílek na své poslední tiskové konferenci coby trenér české reprezentace. | foto: ČTK

11 2013
Od 20. října 2009 se Michal Bílek probouzel jako trenér fotbalové reprezentace. Teď to přestalo platit. Ihned po úterní porážce 1:2 v Itálii Bílek skončil. "Už v minulosti jsem se vyjádřil, že od mužstva odejdu, když ztratíme šanci na postup," řekl Bílek novinářům na své poslední tiskové konferenci.

Šéf české Fotbalové asociace Pelta vaši rezignaci přijal během několika minut. Nepřekvapila vás ta rychlost?
Počítal s tím, že když neuspějeme, nastane tahle situace. Byl na to připravený.

S jakými pocity od reprezentace odcházíte?
Velké zklamání. Nepostoupili jsme na mistrovství světa, mám to v sobě. Do poslední chvíle jsem věřil, že najdeme sílu a situaci otočíme.

Když se ohlédnete zpátky, uvědomujete si nějaké chyby?
Hrozně jsem si vážil toho, že můžu být trenérem národního týmu. Když mám rekapitulovat, chybu jsem udělal ve vztahu k vám novinářům. Měl jsem být otevřenější. Víc věci vysvětlovat.

To je pravda.
V úvodu mezi námi byl boj, což mi uškodilo. Když si lidi něco přečtou v novinách, berou to často jako svůj názor. Někdy jsem byl vnímaný jako nepřítel číslo jedna pro český fotbal. Vztah mezi námi se zlepšoval, dal jsem pár rozhovorů, ale měl jsem to udělat dřív. Pokud věci vysvětlujete, je to lepší. Stáhl jsem se, beru to jako svou chybu. Pak se to už valilo.

Fotogalerie

Co jiné chyby? Udělal byste ještě něco jinak?
Vždycky jsem se rozhodoval podle nejlepšího svědomí. Co se týče nominací, sestav na zápasy, jednal bych i teď s odstupem stejně. Svědomí mám čisté.

Zhodnoťte prosím vaše téměř čtyřleté působení u národního týmu.
Mám z toho smíšené pocity. Podařilo se nám dostat na Euro, kde jsme prošli až do čtvrtfinále, což byl obrovský úspěch. Některé přípravné zápasy nevyšly, ale pojali jsme je tak, že je potřeba dát šanci více hráčům, nekladl se důraz na výsledek. Teď jsme neuspěli v kvalifikaci o mistrovství světa, což je zklamání. Mužstvo na to mělo, máme srovnatelný tým s Dány či Bulhary.

Jak byste si přál, aby na vás fanoušci vzpomínali?
(Začne se smát) Myslím, že je to jednoznačné: většina národa je ráda, že končím. Neměl jsem podporu. Na svou stranu jsem kromě vás novinářů nedostal ani fanoušky. Veřejnost vnímá můj konce velmi pozitivně. Uvidíme, jaká bude situace v budoucnu, ale myslím, že jakýkoliv trenér bude mít velmi těžkou pozici.

Kdo by mohl být váš nástupce?
Abych řekl pravdu, to je poslední, co v tuhle chvíli řeším.

A co byste mu poradil, ať to bude kdokoliv?
Poradil bych mu, aby byl otevřenější vůči novinářům. Když to neudělá, bude to mít hodně těžké. A taky musí za každé situace zůstat v klidu. Pokud bude po prvním neúspěchu reagovat podrážděně, bude to jeho konec.

Co kdyby se trenérem reprezentace stal Ivan Hašek a chtěl vás za asistenta?
Tak bych tu nabídku nepřijal. Ale pokud by se trenérem stal Ivan Hašek, myslím, že by to byla správná volba.

DOPŘEDU. Český trenér Michal Bílek koučuje národní tým v utkání proti Arménii....

DOPŘEDU. Český trenér Michal Bílek koučuje národní tým v utkání proti Arménii. Moc dobře věděl, že potřebuje vyhrát, a tak hnal tým dopředu.

Jak vidíte svou budoucnost?
Chci si aspoň chvíli odpočinout, ne od trénování, ale od toho tlaku, který je s tím spojený a jaký na mě byl vyvíjený. Jsem z toho trochu unavený. Jak se ale znám, za pár dnů se z toho dostanu a budu pokračovat v trenérské práci. Uvidíme, kam mě to zavede.

Cítíte teď pár hodin po odstoupení úlevu, že se toho tlaku zbavíte?
Úlevu necítím, pořád převládá velké zklamání z posledního týdne. Hlavně ze zápasu s Arménií, který jsme nezvládli. Bylo to utkání, na které za celou dobu u týmu budu vzpomínat nejméně rád. Po něm jsme se dostali do prekérní situace.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze