Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Míchají techniku s důrazem

5 2000
P r a h a, B u k u r e š ť - Přesná míra techniky i důrazu. Právě z této výbušné směsi se skládá rumunský fotbal, který má za sebou nejslavnější éru. Z velkých turnajů devadesátých let chybělo mužstvo jedině na mistrovství Evropy 1992, jinak nikde. Ale co může dokázat na Euru, kde má děsivě těžkou skupinu s Německem, Anglií a Portugalskem? "Evropa teď uvidí nejlepší jedenáctku rumunské historie," slibuje Gheorghe Hagi, muž, kolem něhož se vše točí. Pětatřicetiletý fotbalový génius s mocí silnější než trenér.

A to nejsou přehnaná slova. Stačí jen vzpomenout, co se odehrálo přednedávnem. Loni v červnu se Hagi vrátil do národního týmu. A hned došlo k historickému průlomu. Rumuni po dlouhých 63 letech porazili sousedního rivala Maďarsko. V centru Bukurešti se sešlo osm tisíc fanoušků. "Hagi je král," provolávali slávu svému hrdinovi. Rumuni dorazili do cíle evropské kvalifikace jako vítězové skupiny bez porážky a s pouhými třemi inkasovanými góly v deseti zápasech. Skvělé.

Lidé obdivovali Hagiho. "Nemůže si připisovat všechnu slávu. Pomohl až v posledních zápasech," pokusil se trenér Victor Piturca srazit kult Hagiho. To si dovolil příliš. Nejprve se do něj opřel tisk. Začal připomínat, že za Ceaušeskovy éry si Piturca odseděl pět dní ve vězení za hraní skořápek, než mu na svobodu pomohl diktátorův syn Nicu. Loni na podzim se sešla v jedné restauraci stará hráčská klika Hagi - Popescu - Petrescu a dohodla, že Piturca musí pryč. I přes vynikající výsledky byla pozice trenéra tak chatrná, že ho svaz raději odvolal.

Došlo k zajímavé výměně: Piturca odešel trénovat Steauu Bukurešť a odsud se do národního týmu vrátil po deseti letech zkušený Emerich Jenei. "Náš fotbal je stejně pěkný na dívání, ale navíc jsme zlepšili organizaci hry," tvrdí Jenei, který před časem dělal ministra sportu.

Do turnaje vstoupí Rumuni nepozorovaně. Moc se od nich neočekává. "Chceme jako outsideři překvapit," přeje si Jenei. Nic není nemožné. Portugalce měli shodou okolností už v kvalifikační skupině a hráli s nimi 1:0 a 1:1. S Angličany si poradili na posledním mistrovství světa. "Máme těžké soupeře, ale půjdeme do semifinále, možná i finále," je optimistický útočník Adrian Ilie, se šesti góly nejlepší střelec mužstva v kvalifikaci. Právě na jeho střelecké vlohy se bude hodně spoléhat. Iliemu přezdívají Kobra, na hřišti se totiž chová podobně jako tento had. Dlouhou dobu je nenápadný, jako by spal, a zaútočí ve chvíli, kdy by se to dalo nejméně čekat. Rumuny ovšem zneklidňuje, že už delší dobu nehraje ve Valencii kvůli zranění.

O Rumunsku se říká, že Euro bude posledním vystoupením staré gardy. Jako by měly přijít horší časy, až se rozloučí Hagi, Popescu, Petrescu, Stelea nebo Vladoiu. Navíc všechny hvězdy pojedou na Euro unavené z evropských lig i pohárů. Budou mít v nohách na sedmdesát zápasů v sezoně, což je obrovská porce pro třicátníky. "Nikoho nechceme přetáhnout a sledujeme kondici hráčů," říká Jenei. "A že letos skončí zlaté časy rumunského fotbalu? Tomu nevěřím. Už nasazuji některé mladé hráče, jako jsou Mutu, Haldan, Nastase, Stoica. Neplánuji žádné radikální změny, ale chci postupně vychovávat talenty."

Když Rumuni postoupí ze skupiny, možná se od nich Evropa dočká podobné rošťárny jako před dvěma lety na světovém mistrovství, kde si z radosti nechal celý tým obarvit vlasy na žluto.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze