Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lüftner: Ve Slavii ze mě byli nadšení, ale Kodaň je úplně jiný svět

Slávisté (zleva) Jan Bořil, Michael Lüftner a Jiří Pavlenka oslavují zisk mistrovského titulu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2017
Přestup z Teplic do pražské Slavie, český titul, evropský šampionát U21, odchod do FC Kodaň. Co jiní fotbalisté nestihnou za celou kariéru, zvládne stoper Michael Lüftner za pouhý půlrok. „Pro mě je to pohádka,“ musí se štípnout. Přitom slýchával, že je namachrovaný, od Slavie ho odrazovali, on si však šel svojí cestou.

Jak se slaví titul?
Pije se... Tři dny jsme slavili v Praze, byli jsme všichni pohromadě. Většina z nás to zažila poprvé. Fantastické to bylo ve Žlutých lázních před tisícovkami fanoušků.

Žluté lázně se staly i terčem vtípků, protože Slavii vlastní Číňané. Rýpají si i do vás?
Ale jo. A mně se to hezky poslouchá, protože tihle lidé akorát závidí, že máme takového sponzora. Kdyby panu Křetínskému za Spartu nabídli čtyři miliardy, taky by ji prodal. Čína vlastní AC Milán i Inter Milán, takhle to prostě chodí.

Co Slavii dovedlo ke zlatu?
V první řadě jsme měli skvělého trenéra, který všechno stmelil, měli jsme výborný kolektiv, výborné individuality a skvělé fanoušky. Za půlrok, co jsem tam byl, nám vyšlo všechno, na co jsme sáhli.

V čem je kouč Jaroslav Šilhavý výjimečný? Vypadá, že je hodný.
Hodný bych neřekl. On je klidná síla. Podobný typ jako Víťa Lavička v jednadvacítce. Taktiku má pan Šilhavý zmáklou do puntíku, veškeré chyby, co se stanou, vám vyčítá. Taky umí zařvat, i na mě kolikrát řval. Je cítit, že má zkušenosti a obrovské kvality. Odlišuje, jestli jste v práci na fotbale, nebo pak v normálním životě. Když jsme byli třeba na večeři před zápasem, povídali jsme si s ním jako kamarádi. Bylo fajn zjištění, že je fakt skvělý člověk.

Býval stoper jako vy. Radil vám?
Pár rad mi dal, ale od toho jsme tam měli hlavně Jirku Bílka.

Přitom jste ho vystrčil ze sestavy. Jak to mezi vámi fungovalo?
Byl jsem z toho až překvapený. Ze začátku to kousal hodně špatně, pak se to otočilo. Najednou jsme hráli o titul a začal se chovat ke mně jinak, hodně mi radil. Za což mu patří velké díky. Slavia je úplně jiný svět než Teplice. Tam bojujete sám za sebe, zato ve Slavii za vámi stojí další tři čtyři spoluhráči.

Michael Lüftner ze Slavie hlavičkuje v utkání s Karvinou.
Slávistický stoper Michael Lüftner (vlevo) se snaží odvrátit míč před Josefem...

Nemělo by to být naopak, když ve Slavii je větší konkurence?
Já byl v Teplicích dlouho a poslední rok už jsem měl náznaky, že jsem namachrovaný. A když jsem začal mluvit o tom, že mě chce Slavia, tak mi říkali, na Slavii nemáš. Teplice jsou v tomhle specifické, každý si jede na sebe, ne jako ve Slavii. Nechci tedy mluvit za poslední půlrok, byl jsem pryč a přišel tam pan Dovalil (sportovní ředitel), třeba se to nějak změnilo.

A nebyl jste namachrovaný?
Párkrát jsem ulítl, což jsem přiznal. Třeba když jsem byl v reprezentaci s klukama o dva roky staršíma. Masér Eda Poustka s Vachym (lídrem Vachouškem) mě zkrotili. Dvakrát třikrát jsem ulítl, jenže pak už jsem byl zaškatulkovaný. Stačilo se jen blbě usmát na tréninku a byl jsem zase namachrovaný. To už mi vadilo.

Nakonec jste prožil senzační jaro a ve Slavii se prosadil.
Cíl byl jasný, do 3. místa. A my z toho vyhráli titul. Pro mě je to pohádka. Být tam půl roku, naskočit hned do sestavy, vystrčit z ní kapitána a odehrát každý zápas, to není jednoduché. Lidi si řeknou, že mi trenér možná nadržoval, ale není pro něj snadné vyndat kapitána. Kdybychom měli stejné kvality, bude hrát spíš on. Pak se mi povedl přestup, vyhráli jsme titul, teď nás čeká Euro. Není konec sezony.

Hrál jste i po přestupu do Kodaně, což v Česku není obvyklé, že?
Trenér mi říkal, že ve světě to takhle funguje. A že on se mnou nemá žádný problém. Řekl mi, že pokud budu mít čistou hlavu, což na tréninku pozná, budu dál nastupovat. Měl jsem ji čistou.

A jaký byl ve Slavii tlak?
Já si ho nedokázal představit. A takový, jaký byl před posledním zápasem, jsem nikdy nezažil. Když jdete na hřiště, na Strahově je 12 tisíc lidí a všichni čekají titul, je to strašně těžké. Do toho média, známí... Jsem strašně rád, že to je za námi.

Chyba ve velkoklubu jako Slavia je vidět víc než v provinčním od díle. Jak na vás tohle působilo?
Kdybych ve Slavii udělal ohromnou hrubku, letím hned ze sestavy. Já tam udělal jednu velkou chybu, když jsem si dal vlastňáka s Jabloncem, což mě doteď mrzí. V první chvíli mi hlavou problesklo, že kvůli mně už nevyhrajeme titul. To bylo špatné. Ale jinak si myslím, že ze mě byli všichni nadšení. Říkal to trenér i pan Tvrdík (šéf představenstva). Mrzí je, že odcházím. Poděkovali mi za to, co jsem tam odvedl, nečekali to ode mě.

Slávistický stoper Michael Lüftner (vlevo) a liberecký útočník Milan Baroš v...
Slávistický stoper Michael Lüftner v hlavičkovém souboji s Tomášem Hořavou z...

Kodaň využila výstupní klauzuli ve vaší smlouvě ve výši 1,5 milionu eur. Slavia vlastně i díky vám už takové kontrakty nedává.
S pár kluky jsem si psal o tom, že teď bude hodně těžké chodit do Slavie. Protože nepotřebuje nikoho prodávat, má ohromnou moc a ohromné peníze. Můžou odejít hráči jako Tonda Barák nebo Míša Ngadeu za pět šest milionů eur (Baráka koupilo za 80 milionů Udinese). Nikdo už za milion nebo dva nepůjde. Trošku jsem to zkomplikoval, ale v tu chvíli jsem na to nehleděl. To je důsledek něčeho. My do Slavie šli prostě s tím, že tam tu výstupní klauzuli chceme, vedení kývlo, takže jsme neudělali nic špatného. Jen jsme klauzuli využili.

Bylo to těžké rozhodnutí?
Ano. Srovnal jsem si plusy a minusy, s agentem jsme se byli dvakrát v Kodani podívat. Když jsem šel z Teplic do Slavie, byl to úplně jiný svět. A možná to bude znít blbě pro některé slávistické fanoušky, ale Slavia a Kodaň je taky úplně jiný svět. Jak se k nám lidi chovali, bylo fantastické. Hlavně trenér Kodaně mi řekl, že se do mě zamiloval. A nebudeme si nic nalhávat, budu tam mít lepší podmínky. Na rozdíl od české ligy tam jste zaměstnanec, nic nemusíte sám danit. A je to pro mě životní smlouva na pět let.

V nadsázce: nebude vaše přítelkyně Anastázie na trenéra žárlit, když se do vás zamiloval?
Ona ví, že bych ji nepodvedl s holkou ani s klukem. (smích)

V čem je FC Kodaň jiný svět?
Třeba za mnou přišla uklízečka, aby se seznámila. Oni pracují 40 let všichni na jednom místě, jsou taková rodina. A přitom je vidět velká profesionalita. Klub je jiný i tím, že si ho celý řídí trenér Solbakken se svým asistentem. Mají smlouvu postavenou tak, že jim majitel nesmí rozhodovat o tom, kdo přijde a nepřijde. Všechny hráče si vybírají sami, dělají si svoji strategii.

Smlouva na pět let je šok?
Jak jsem říkal, trenér se do mě zamiloval a chce mě tam mít co nejdéle. Čekal jsem smlouvu na maximálně čtyři roky, jak se dává. Pak přišli s tím, že chtějí na pět nebo šest let. Docela jsme koukali. Chtěli to udělat před Eurem, věděli, kdo další mě sledoval. Kodaň pro mě byla v Top 4, kam jsem chtěl jít. Nabídky jsem měl z Itálie, Francie, Holandska, Belgie. A od někoho z Německa, kdo ale hraje o záchranu.

Dánská soutěž není tak sledovaná jako ty, co jste jmenoval.
Kodaň je něco jako tady Sparta se Slavií, akorát tam jsou sami. Každý rok vyhrají titul a pohár, jsou v Lize mistrů. Teď měli ve skupině Porto, Leicester, získali devět bodů. To je nedoceněné. Doufám, že se prokoušeme přes předkolo do Ligy mistrů. Můžeme chytit Slavii, to by bylo pikantní. Koukal jsem se na jména a pár zápasů v Lize mistrů anebo v Evropské lize s Ajaxem. A ti hráči jsou úplně fantastičtí. Kodaň nemá v Česku zvuk jako třeba Hoffenheim, ale kvalitou jsou rovnocenní.

Michael Lüftner (uprostřed) pózuje s dresem FC Kodaň, vlevo hráčský agent...

Michael Lüftner (uprostřed) pózuje s dresem FC Kodaň, vlevo hráčský agent Martin Hrdlička, vpravo norský kouč kodaňského klubu Stále Solbakken.

Kdy se přesouváte?
Do 9. června jsem na soustředění s jednadvacítkou, pak máme čtyři dny volno a na dva se chystám do Kodaně, abych se tam podíval na byty, zařídil si pojištění, telefon. Po Euru mám nástup na rakouské soustředění, kde Kodaň bude, pak tam se mnou na týden poletí agent, pomůže mi všechno zařídit. A potom už přiletí přítelkyně a budeme tam normálně žít. Teď je to trošku chaotické, ale dá se to zvládnout. Dánsky se naučím jen Dobrý den, všechno se tam řeší anglicky.

Euro U21 v Polsku si tedy užijete s čistou hlavou?
Když jsem přestoupil do Dánska, lidi říkali a psali na internetu, ať už nehraju v základní sestavě Slavie, že to může zkazit titul. Ale bavil jsem se i s Víťou Lavičkou a oba jsme se shodli, že pro mě je lepší podepsat Kodaň dřív. Protože jsem fakt měl čistou hlavu, soustředil jsem se na poslední dva zápasy se Slavií na sto procent. A teď můžu jet na Euro úplně v klidu s tím, že si můžu udělat úspěch a nepřemýšlet, že na mě na tribuně koukají dva skauti a já budu hrát za sebe. Jdu tam stoprocentně hrát za tým.

Jaké šance máte?
Trošku nám to zkomplikoval Aleš Čermák, ale hlavní je, že autonehodu přežil. Bude tam místo něj hrát asi Tonda Barák, máme Schicka, Černého, opravdu silný tým. Na webu UEFA jsem četl, že nás s Německem a Portugalskem nejvíc favorizují na zisk titulu.

Už v kvalifikaci jste hráli výborně, berete roli spolufavorita?
Vyřadili jsme Belgii, což není jednoduché. Říká se, že má nejlepší mládež. Půlka naší základní sestavy je už dávno venku, další dva tři můžou odejít, někteří se třeba přesunou do Slavie, Plzně. Všichni jsou vyhraní a mají kvalitu.

Jaká jste parta?
Myslím, že výborná. Máme skupinu na WhatsAppu, voláme si.

Útočník lvíčat Patrik Schick má namířeno ze Sampdorie Janov do Juventusu. Co vy na to?
Strašně mu to přeju, on je výborný kluk a parádně se vyšvihl. Jestli mu vyjde Juventus Turín, klobouk dolů, tam se jen tak někdo nedostane. Možná to bude mít jednodušší, že ve vedení je Pavel Nedvěd, na druhou stranu na něj budou větší nároky. Už když kopal naší ligu, byl výjimečný. Jeden ze dvou útočníků, na kterého jsem nechtěl hrát. On a Milan Škoda. Je fakt výjimečný. Jeho levačka, střela na bránu, čich na góly, je vysoký, rychlý, technický. On má vlastně všechno.

A taky už je v reprezentačním áčku. Jak daleko do něj budete mít vy z dánské ligy?
Blíž než ze Slavie. Záleží, jestli bude pokračovat Sivok. Ale jsou tam další výborní fotbalisté, pozor! Kalas, Brabec, poprvé se tam dostal Jugas. Ale když budu hrát Ligu mistrů, určitě do nároďáku bude blíž než z české ligy. Reprezentace je sen každého kluka, když začíná s fotbalem. A navíc já si ještě párkrát chci zakopat s Patrikem Schickem, takže doufám, že se tam dostanu.

Autor:


Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Česká reprezentace v Lize národů

Jaroslav Šilhavý, Jiří Chytrý, Tomáš Galásek, Milan Veselý

Kurzy

AnglieNěmeckoŠpanělskoItálieFrancie
29. 9.Huddersfield-Tottenham7.654.581.45
29. 9.Newcastle-Leicester2.563.262.88
29. 9.West Ham-Manchester U.4.693.741.79
29. 9.Wolves-Southampton1.873.554.46
29. 9.Manchester C.-Brighton1.0812.9031.00
30. 9.Cardiff City-Burnley2.563.053.07
29. 9.Everton-Fulham1.803.964.34
29. 9.Chelsea-Liverpool2.863.522.44
29. 9.Arsenal-Watford1.425.027.37
1. 10.Bournemouth-Crystal P.2.293.413.19
26. 9.Dortmund-Nürnberg1.305.6610.70
26. 9.RB Leipzig-Stuttgart1.783.834.59
25. 9.Hannover-Hoffenheim3.503.652.07
25. 9.Freiburg-Schalke3.433.242.26
26. 9.Mainz-Wolfsburg2.753.232.69
26. 9.M´gladbach-Frankfurt1.763.834.74
25. 9.Bremen-Hertha2.003.523.88
26. 9.Düsseldorf-Leverkusen4.013.761.91
25. 9.Bayern-Augsburg1.1011.0026.50
27. 9.Valladolid-Levante2.083.573.55
26. 9.Bilbao-Villarreal2.183.423.44
27. 9.Alaves-Getafe2.833.022.78
25. 9.Atl. Madrid-Huesca1.265.8113.90
25. 9.S. Sebastian-Vallecano1.654.085.28
25. 9.Espanyol-Eibar1.973.394.22
27. 9.Girona-Betis Sevilla2.563.402.79
26. 9.Valencia-Vigo1.803.824.48
26. 9.Leganes-FC Barcelona11.106.251.27
26. 9.FC Sevilla-Real Madrid4.394.201.74
26. 9.Bergamo-FC Torino1.883.624.34
26. 9.Udinese-Lazio Roma4.043.521.97
26. 9.Juventus-Bologna1.187.5217.80
26. 9.Napoli-Parma1.216.7315.20
25. 9.Inter Milano-Fiorentina1.753.705.05
26. 9.FC Genoa-Chievo1.793.515.12
27. 9.Spal-Sassuolo2.653.192.82
26. 9.AS Roma-Frosinone1.207.2814.60
27. 9.Empoli-AC Milan5.073.871.71
26. 9.Cagliari-Sampdoria2.453.412.93
30. 9.Montpellier-Nimes1.803.504.73
29. 9.Lyon-Nantes1.404.707.96
30. 9.Lille-Marseille3.093.302.35
30. 9.Rennes-Toulouse1.953.503.94
29. 9.Strasbourg-Dijon2.103.503.44
29. 9.Reims-Bordeaux2.603.102.89
26. 9.Marseille-Strasbourg1.454.787.17
26. 9.Caen-Montpellier2.893.152.63
26. 9.Bordeaux-Lille2.503.193.03
26. 9.Dijon-Lyon5.384.261.62
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
KLUBZVRPSB
1.Liverpool660014:218
2.Manchester City651019:316
3.Chelsea651014:416
4.Watford641111:613
5.Tottenham640212:712
6.Arsenal640212:912
7.Manchester United63129:910
8.Bournemouth631210:1110
9.Leicester630311:109
10.Wolverhampton62316:69
KLUBZVRPSB
1.Bayern Mnichov440011:212
2.Hertha Berlín43109:410
3.Dortmund42208:38
4.Brémy42207:58
5.Wolfsburg42118:77
6.Mönchengladbach42117:67
7.Mohuč42114:37
8.Norimberk41214:35
9.Düsseldorf41214:45
10.Lipsko41216:85
KLUBZVRPSB
1.FC Barcelona541016:513
2.Real Madrid541012:313
3.Alavés53118:510
4.Vigo522110:88
5.Atlético Madrid52215:48
6.Girona52217:88
7.FC Sevilla521210:67
8.Espaňol Barcelona52125:47
9.San Sebastian52127:77
10.Getafe52124:47
KLUBZVRPSB
1.Juventus Turín550011:415
2.Neapol54019:712
3.Fiorentina531111:310
4.Sassuolo531112:810
5.Lazio Řím53027:59
6.Spal Ferrara53024:49
7.Udine52216:48
8.Sampdoria Janov52129:37
9.Inter Milán52126:47
10.Parma52126:57
KLUBZVRPSB
1.Paris St. Germain660020:518
2.Lille641111:513
3.Montpellier63216:411
4.Toulouse63216:711
5.Marseille631216:1110
6.Lyon631210:610
7.Dijon63129:610
8.St. Etienne62315:79
9.Štrasburk62229:88
10.Nimes622213:138

Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

VIDEO Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V...

Computer zn. Souček: slávistický obětavec je jako útočník s 25 góly

Český fotbalista Tomáš Souček (vlevo) bojuje o míč s  Dalerem Kuzjajevem.

Měří metr devadesát, takže na hřišti ho nepřehlédne ani ten, kdo vidí fotbal poprvé v životě....Sparta si první příčku dlouho neužila, Slavia zůstává před ní. Co Plzeň?

Slávisté se radují pod svými fanoušky z gólu proti Bohemians.

VIDEO Fotbalová Sparta po 762 dnech obsadila první příčku ligové tabulky. Jenže po třiadvaceti hodinách...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad...

Olomouc - Dukla 1:0, bitvu týmů ze dna rozhodl stoper Jemelka

Olomoučtí fotbalisté oslavují gól Václava Jemelky v utkání proti Dukle.

Fotbalisté Sigmy Olomouc po šesti porážkách v řadě zvítězili, v 9. kole první ligy porazili Duklu...

Další z rubriky

Koubek od Neymara gól nedostal, ale Rennes i tak prohrálo

Brankář Tomáš Koubek z Rennes sleduje hlavičku Edinsona Cavaniho (vpravo) z...

Fotbalisté Rennes v čele s českým brankářem Tomášem Koubkem v 6. kole francouzské ligy vedli nad...

Inter rozhodl proti Sampdorii až v nastavení, Jankto střídal

EUFORIE INTERU. Střelec Mauro Icardi (vlevo) slaví s Radjou Nainggolanem...

Až ve třetí minutě nastaveného času padl jediný (a vítězný) gól v utkání mezi Sampdorií Janov a...

Legenda se vrátila. Uzdravený Ferguson uslyšel bouřlivý potlesk

Alex Ferguson sleduje v hledišti ligový zápas Manchesteru United proti...

Na utkání Manchesteru United se poprvé od dubna objevila významná osobnost klubové historie. „Dámy...Najdete na iDNES.cz