Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lüftner: Ve Slavii ze mě byli nadšení, ale Kodaň je úplně jiný svět

Slávisté (zleva) Jan Bořil, Michael Lüftner a Jiří Pavlenka oslavují zisk mistrovského titulu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2017
Přestup z Teplic do pražské Slavie, český titul, evropský šampionát U21, odchod do FC Kodaň. Co jiní fotbalisté nestihnou za celou kariéru, zvládne stoper Michael Lüftner za pouhý půlrok. „Pro mě je to pohádka,“ musí se štípnout. Přitom slýchával, že je namachrovaný, od Slavie ho odrazovali, on si však šel svojí cestou.

Jak se slaví titul?
Pije se... Tři dny jsme slavili v Praze, byli jsme všichni pohromadě. Většina z nás to zažila poprvé. Fantastické to bylo ve Žlutých lázních před tisícovkami fanoušků.

Žluté lázně se staly i terčem vtípků, protože Slavii vlastní Číňané. Rýpají si i do vás?
Ale jo. A mně se to hezky poslouchá, protože tihle lidé akorát závidí, že máme takového sponzora. Kdyby panu Křetínskému za Spartu nabídli čtyři miliardy, taky by ji prodal. Čína vlastní AC Milán i Inter Milán, takhle to prostě chodí.

Co Slavii dovedlo ke zlatu?
V první řadě jsme měli skvělého trenéra, který všechno stmelil, měli jsme výborný kolektiv, výborné individuality a skvělé fanoušky. Za půlrok, co jsem tam byl, nám vyšlo všechno, na co jsme sáhli.

V čem je kouč Jaroslav Šilhavý výjimečný? Vypadá, že je hodný.
Hodný bych neřekl. On je klidná síla. Podobný typ jako Víťa Lavička v jednadvacítce. Taktiku má pan Šilhavý zmáklou do puntíku, veškeré chyby, co se stanou, vám vyčítá. Taky umí zařvat, i na mě kolikrát řval. Je cítit, že má zkušenosti a obrovské kvality. Odlišuje, jestli jste v práci na fotbale, nebo pak v normálním životě. Když jsme byli třeba na večeři před zápasem, povídali jsme si s ním jako kamarádi. Bylo fajn zjištění, že je fakt skvělý člověk.

Býval stoper jako vy. Radil vám?
Pár rad mi dal, ale od toho jsme tam měli hlavně Jirku Bílka.

Přitom jste ho vystrčil ze sestavy. Jak to mezi vámi fungovalo?
Byl jsem z toho až překvapený. Ze začátku to kousal hodně špatně, pak se to otočilo. Najednou jsme hráli o titul a začal se chovat ke mně jinak, hodně mi radil. Za což mu patří velké díky. Slavia je úplně jiný svět než Teplice. Tam bojujete sám za sebe, zato ve Slavii za vámi stojí další tři čtyři spoluhráči.

Michael Lüftner ze Slavie hlavičkuje v utkání s Karvinou.
Slávistický stoper Michael Lüftner (vlevo) se snaží odvrátit míč před Josefem...

Nemělo by to být naopak, když ve Slavii je větší konkurence?
Já byl v Teplicích dlouho a poslední rok už jsem měl náznaky, že jsem namachrovaný. A když jsem začal mluvit o tom, že mě chce Slavia, tak mi říkali, na Slavii nemáš. Teplice jsou v tomhle specifické, každý si jede na sebe, ne jako ve Slavii. Nechci tedy mluvit za poslední půlrok, byl jsem pryč a přišel tam pan Dovalil (sportovní ředitel), třeba se to nějak změnilo.

A nebyl jste namachrovaný?
Párkrát jsem ulítl, což jsem přiznal. Třeba když jsem byl v reprezentaci s klukama o dva roky staršíma. Masér Eda Poustka s Vachym (lídrem Vachouškem) mě zkrotili. Dvakrát třikrát jsem ulítl, jenže pak už jsem byl zaškatulkovaný. Stačilo se jen blbě usmát na tréninku a byl jsem zase namachrovaný. To už mi vadilo.

Nakonec jste prožil senzační jaro a ve Slavii se prosadil.
Cíl byl jasný, do 3. místa. A my z toho vyhráli titul. Pro mě je to pohádka. Být tam půl roku, naskočit hned do sestavy, vystrčit z ní kapitána a odehrát každý zápas, to není jednoduché. Lidi si řeknou, že mi trenér možná nadržoval, ale není pro něj snadné vyndat kapitána. Kdybychom měli stejné kvality, bude hrát spíš on. Pak se mi povedl přestup, vyhráli jsme titul, teď nás čeká Euro. Není konec sezony.

Hrál jste i po přestupu do Kodaně, což v Česku není obvyklé, že?
Trenér mi říkal, že ve světě to takhle funguje. A že on se mnou nemá žádný problém. Řekl mi, že pokud budu mít čistou hlavu, což na tréninku pozná, budu dál nastupovat. Měl jsem ji čistou.

A jaký byl ve Slavii tlak?
Já si ho nedokázal představit. A takový, jaký byl před posledním zápasem, jsem nikdy nezažil. Když jdete na hřiště, na Strahově je 12 tisíc lidí a všichni čekají titul, je to strašně těžké. Do toho média, známí... Jsem strašně rád, že to je za námi.

Chyba ve velkoklubu jako Slavia je vidět víc než v provinčním od díle. Jak na vás tohle působilo?
Kdybych ve Slavii udělal ohromnou hrubku, letím hned ze sestavy. Já tam udělal jednu velkou chybu, když jsem si dal vlastňáka s Jabloncem, což mě doteď mrzí. V první chvíli mi hlavou problesklo, že kvůli mně už nevyhrajeme titul. To bylo špatné. Ale jinak si myslím, že ze mě byli všichni nadšení. Říkal to trenér i pan Tvrdík (šéf představenstva). Mrzí je, že odcházím. Poděkovali mi za to, co jsem tam odvedl, nečekali to ode mě.

Slávistický stoper Michael Lüftner (vlevo) a liberecký útočník Milan Baroš v...
Slávistický stoper Michael Lüftner v hlavičkovém souboji s Tomášem Hořavou z...

Kodaň využila výstupní klauzuli ve vaší smlouvě ve výši 1,5 milionu eur. Slavia vlastně i díky vám už takové kontrakty nedává.
S pár kluky jsem si psal o tom, že teď bude hodně těžké chodit do Slavie. Protože nepotřebuje nikoho prodávat, má ohromnou moc a ohromné peníze. Můžou odejít hráči jako Tonda Barák nebo Míša Ngadeu za pět šest milionů eur (Baráka koupilo za 80 milionů Udinese). Nikdo už za milion nebo dva nepůjde. Trošku jsem to zkomplikoval, ale v tu chvíli jsem na to nehleděl. To je důsledek něčeho. My do Slavie šli prostě s tím, že tam tu výstupní klauzuli chceme, vedení kývlo, takže jsme neudělali nic špatného. Jen jsme klauzuli využili.

Bylo to těžké rozhodnutí?
Ano. Srovnal jsem si plusy a minusy, s agentem jsme se byli dvakrát v Kodani podívat. Když jsem šel z Teplic do Slavie, byl to úplně jiný svět. A možná to bude znít blbě pro některé slávistické fanoušky, ale Slavia a Kodaň je taky úplně jiný svět. Jak se k nám lidi chovali, bylo fantastické. Hlavně trenér Kodaně mi řekl, že se do mě zamiloval. A nebudeme si nic nalhávat, budu tam mít lepší podmínky. Na rozdíl od české ligy tam jste zaměstnanec, nic nemusíte sám danit. A je to pro mě životní smlouva na pět let.

V nadsázce: nebude vaše přítelkyně Anastázie na trenéra žárlit, když se do vás zamiloval?
Ona ví, že bych ji nepodvedl s holkou ani s klukem. (smích)

V čem je FC Kodaň jiný svět?
Třeba za mnou přišla uklízečka, aby se seznámila. Oni pracují 40 let všichni na jednom místě, jsou taková rodina. A přitom je vidět velká profesionalita. Klub je jiný i tím, že si ho celý řídí trenér Solbakken se svým asistentem. Mají smlouvu postavenou tak, že jim majitel nesmí rozhodovat o tom, kdo přijde a nepřijde. Všechny hráče si vybírají sami, dělají si svoji strategii.

Smlouva na pět let je šok?
Jak jsem říkal, trenér se do mě zamiloval a chce mě tam mít co nejdéle. Čekal jsem smlouvu na maximálně čtyři roky, jak se dává. Pak přišli s tím, že chtějí na pět nebo šest let. Docela jsme koukali. Chtěli to udělat před Eurem, věděli, kdo další mě sledoval. Kodaň pro mě byla v Top 4, kam jsem chtěl jít. Nabídky jsem měl z Itálie, Francie, Holandska, Belgie. A od někoho z Německa, kdo ale hraje o záchranu.

Dánská soutěž není tak sledovaná jako ty, co jste jmenoval.
Kodaň je něco jako tady Sparta se Slavií, akorát tam jsou sami. Každý rok vyhrají titul a pohár, jsou v Lize mistrů. Teď měli ve skupině Porto, Leicester, získali devět bodů. To je nedoceněné. Doufám, že se prokoušeme přes předkolo do Ligy mistrů. Můžeme chytit Slavii, to by bylo pikantní. Koukal jsem se na jména a pár zápasů v Lize mistrů anebo v Evropské lize s Ajaxem. A ti hráči jsou úplně fantastičtí. Kodaň nemá v Česku zvuk jako třeba Hoffenheim, ale kvalitou jsou rovnocenní.

Michael Lüftner (uprostřed) pózuje s dresem FC Kodaň, vlevo hráčský agent...

Michael Lüftner (uprostřed) pózuje s dresem FC Kodaň, vlevo hráčský agent Martin Hrdlička, vpravo norský kouč kodaňského klubu Stále Solbakken.

Kdy se přesouváte?
Do 9. června jsem na soustředění s jednadvacítkou, pak máme čtyři dny volno a na dva se chystám do Kodaně, abych se tam podíval na byty, zařídil si pojištění, telefon. Po Euru mám nástup na rakouské soustředění, kde Kodaň bude, pak tam se mnou na týden poletí agent, pomůže mi všechno zařídit. A potom už přiletí přítelkyně a budeme tam normálně žít. Teď je to trošku chaotické, ale dá se to zvládnout. Dánsky se naučím jen Dobrý den, všechno se tam řeší anglicky.

Euro U21 v Polsku si tedy užijete s čistou hlavou?
Když jsem přestoupil do Dánska, lidi říkali a psali na internetu, ať už nehraju v základní sestavě Slavie, že to může zkazit titul. Ale bavil jsem se i s Víťou Lavičkou a oba jsme se shodli, že pro mě je lepší podepsat Kodaň dřív. Protože jsem fakt měl čistou hlavu, soustředil jsem se na poslední dva zápasy se Slavií na sto procent. A teď můžu jet na Euro úplně v klidu s tím, že si můžu udělat úspěch a nepřemýšlet, že na mě na tribuně koukají dva skauti a já budu hrát za sebe. Jdu tam stoprocentně hrát za tým.

Jaké šance máte?
Trošku nám to zkomplikoval Aleš Čermák, ale hlavní je, že autonehodu přežil. Bude tam místo něj hrát asi Tonda Barák, máme Schicka, Černého, opravdu silný tým. Na webu UEFA jsem četl, že nás s Německem a Portugalskem nejvíc favorizují na zisk titulu.

Už v kvalifikaci jste hráli výborně, berete roli spolufavorita?
Vyřadili jsme Belgii, což není jednoduché. Říká se, že má nejlepší mládež. Půlka naší základní sestavy je už dávno venku, další dva tři můžou odejít, někteří se třeba přesunou do Slavie, Plzně. Všichni jsou vyhraní a mají kvalitu.

Jaká jste parta?
Myslím, že výborná. Máme skupinu na WhatsAppu, voláme si.

Útočník lvíčat Patrik Schick má namířeno ze Sampdorie Janov do Juventusu. Co vy na to?
Strašně mu to přeju, on je výborný kluk a parádně se vyšvihl. Jestli mu vyjde Juventus Turín, klobouk dolů, tam se jen tak někdo nedostane. Možná to bude mít jednodušší, že ve vedení je Pavel Nedvěd, na druhou stranu na něj budou větší nároky. Už když kopal naší ligu, byl výjimečný. Jeden ze dvou útočníků, na kterého jsem nechtěl hrát. On a Milan Škoda. Je fakt výjimečný. Jeho levačka, střela na bránu, čich na góly, je vysoký, rychlý, technický. On má vlastně všechno.

A taky už je v reprezentačním áčku. Jak daleko do něj budete mít vy z dánské ligy?
Blíž než ze Slavie. Záleží, jestli bude pokračovat Sivok. Ale jsou tam další výborní fotbalisté, pozor! Kalas, Brabec, poprvé se tam dostal Jugas. Ale když budu hrát Ligu mistrů, určitě do nároďáku bude blíž než z české ligy. Reprezentace je sen každého kluka, když začíná s fotbalem. A navíc já si ještě párkrát chci zakopat s Patrikem Schickem, takže doufám, že se tam dostanu.

Autor:


Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Fotbalové MS 2018 se hraje od 14. června do 15. července na dvanácti stadionech v jedenácti ruských městech. V turnaji se utkává 32 týmů rozdělených do osmi skupin. Zlato obhajuje Německo, které na MS 2014 ve finále porazilo Argentinu.

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Neymar, Diego Costa, Yussuf Poulsen, Denis Čeryšev, Antoine Griezmann, Hannes Thór Halldorsson, Javier Hernández, Manuel Neuer, Harry Kane, Romelu Lukaku

Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54
8. Everton FC 38 13 11 14 44:57 50
9. Leicester City 38 12 11 15 56:60 47
10. Newcastle United 38 12 8 18 39:47 44
11. Crystal Palace 38 11 11 16 45:55 44
12. Bournemouth 38 11 11 16 45:61 44
13. West Ham United 38 10 12 16 48:68 42
14. Brighton 38 9 13 16 34:54 40
15. Watford 38 10 9 19 43:64 39
16. Huddersfield Town F.C. 38 9 10 19 28:58 37
17. Southampton FC 38 7 15 16 37:56 36
18. Swansea 38 8 9 21 28:56 33
19. Stoke City 38 7 12 19 35:68 33
20. West Bromwich Albion 38 6 13 19 31:56 31
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 34 27 3 4 92:28 84
2. FC Schalke 04 34 18 9 7 53:37 63
3. Hoffenheim 34 15 10 9 66:48 55
4. Borussia Dortmund 34 15 10 9 64:47 55
5. Bayer Leverkusen 34 15 10 9 58:44 55
6. RB Lipsko 34 15 8 11 57:53 53
7. VfB Stuttgart 34 15 6 13 36:36 51
8. Eintracht Frankfurt 34 14 7 13 45:45 49
9. Borussia Mönchengladbach 34 13 8 13 47:52 47
10. Hertha Berlín 34 10 13 11 43:46 43
11. Werder Brémy 34 10 12 12 37:40 42
12. FC Augsburg 34 10 11 13 43:46 41
13. Hannover 34 10 9 15 44:54 39
14. FSV Mohuč 05 34 9 9 16 38:52 36
15. SC Freiburg 34 8 12 14 32:56 36
16. VfL Wolfsburg 34 6 15 13 36:48 33
17. Hamburk SV 34 8 7 19 29:53 31
18. 1. FC Köln 34 5 7 22 35:70 22
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 38 28 9 1 99:29 93
2. Atlético Madrid 38 23 10 5 57:21 79
3. Real Madrid 38 22 10 6 93:43 76
4. FC Valencie 38 22 7 9 65:38 73
5. FC Villarreal 38 18 7 13 57:50 61
6. Betis Sevilla 38 18 6 14 60:61 60
7. FC Sevilla 38 17 7 14 49:58 58
8. Getafe 38 15 10 13 42:33 55
9. Sociedad Deportiva Eibar 38 14 9 15 44:50 51
10. FC Girona 38 14 9 15 50:59 51
11. San Sebastian 38 14 7 17 66:59 49
12. Celta Vigo 38 13 10 15 59:60 49
13. Espaňol Barcelona 38 12 13 13 36:42 49
14. Alavés 38 15 2 21 40:50 47
15. UD Levante 38 11 13 14 44:58 46
16. Athletic Club Bilbao 38 10 13 15 41:49 43
17. CD Leganes 38 12 7 19 34:51 43
18. Deportivo La Coruňa 38 6 11 21 38:76 29
19. Las Palmas 38 5 7 26 24:74 22
20. Málaga 38 5 5 28 24:61 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Juventus Turín 38 30 5 3 86:24 95
2. SSC Neapol 38 28 7 3 77:29 91
3. AS Řím 38 23 8 7 61:28 77
4. Lazio Řím 38 21 9 8 89:49 72
5. Inter Milán 38 20 12 6 66:30 72
6. AC Milán 38 18 10 10 56:42 64
7. Atalanta Bergamo 38 16 12 10 57:39 60
8. FC Turín 38 13 16 9 54:45 55
9. ACF Fiorentina 38 15 10 13 53:46 55
10. Sampdoria Janov 38 16 6 16 56:60 54
11. Sassuolo Calcio 38 11 10 17 29:59 43
12. CFC Janov 1893 38 11 8 19 33:43 41
13. Udinese Calcio 38 12 4 22 48:63 40
14. AC Chievo Verona 38 10 10 18 36:59 40
15. FC Boloňa 38 11 6 21 40:52 39
16. US Cagliari 38 11 6 21 33:61 39
17. SPAL Ferrara 38 8 14 16 39:59 38
18. Crotone 38 9 8 21 40:66 35
19. Hellas Verona 38 7 4 27 30:78 25
20. Benevento 38 6 3 29 33:84 21
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 38 29 6 3 108:29 93
2. AS Monako 38 24 8 6 85:45 80
3. Olympique Lyon 38 23 9 6 87:43 78
4. Olympique de Marseille 38 22 11 5 80:47 77
5. Stade Rennes 38 16 10 12 50:44 58
6. Girondins Bordeaux 38 16 7 15 53:48 55
7. St Etienne 38 15 10 13 47:50 55
8. O.G.C. Nice 38 15 9 14 53:52 54
9. Montpellier 38 12 17 9 36:32 53
10. FC Nantes 38 14 10 14 36:41 52
11. FCO Dijon 38 13 9 16 55:73 48
12. Guingamp 38 12 11 15 48:59 47
13. Amiens 38 12 9 17 37:42 45
14. Angers SCO 38 9 14 15 42:52 41
15. Racing Štrasburk 38 9 11 18 44:67 38
16. SM Caen 38 10 8 20 27:52 38
17. OSC Lille Métropole 38 10 8 20 41:67 38
18. FC Toulouse 38 9 10 19 38:54 37
19. Troyes 38 9 5 24 31:59 32
20. Méty 38 6 8 24 34:76 26

Nejčtenější

Portugalsko - Maroko 1:0, výhru vystřelil Ronaldo, trefil se už počtvrté

Cristiano Ronaldo slaví svůj úvodní gól do sítě Maroka.

A zase Ronaldo. Po výtečném představení v předchozím duelu proti Španělsku (3:3), kterému nasázel...

Írán - Španělsko 0:1, favorit se štěstím vyhrál Costovým gólem

KONEČNĚ GÓL. Španělský útočník Diego Costa vstřelil s velkou dávkou štěstí...

Španělští fotbalisté vykročili za postupem ze skupiny B, ve svém druhém utkání na mistrovství světa...Někdo je měl v očích, někdo v puse. Komáři byli všude, Angličané se zlobili

Aréna ve Volgogradu, kde se hraje utkání mezi Anglií a Tuniskem.

VIDEO Fotbalisté Anglie a Tuniska se během úvodního zápasu světového šampionátu museli ve Volgogradu...

Nejbizarnější aut v historii MS. Íránec zkusil trik, který nevyšel

Íránský fotbalista Mílad Mohammadí truchlí po porážce se Španělskem.

VIDEO Chtěl soupeře překvapit, v závěru utkání na mistrovství světa proti Španělsku (0:1) získat pro své...

Sparta se dozví prvního soupeře v kvalifikaci o Evropskou ligu

NA KOLENOU. To neplatí nejen pro sparťanského stopera Lukáše Stetinu, ale pro...

Do Izraele? Na Kypr? Na Balkán, do Skandinávie, nebo snad do Kazachstánu? Fotbalová Sparta se dnes...

Další z rubriky

Mikloško kritizuje: Spousta trenérů u nás si myslí, že jsou ti nejchytřejší

Luděk Mikloško

O tom, proč do velkých klubů v cizině odchází stále méně fotbalistů, o nutnosti sjednocení...

Tři Francouzi v čele s Griezmannem podepsali smlouvy s Atlétikem

OSTRÝ VOLEJ. Francouzský útočník Antoine Griezmann pálí během zápasu s...

Antoine Griezmann i dva jeho spoluhráči z francouzské reprezentace podepsali v pondělí během...

Lopetegui už je v Madridu, s Realem podepsal tříletou smlouvu

Florentino Perez (vpravo), prezident Realu Madrid, vítá nového trenéra svého...

Julen Lopetegui byl oficiálně představen jako nový trenér fotbalistů Realu Madrid. Nástupce...Najdete na iDNES.cz