Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo trůnu lavička. I tak je ze sígra Krmenčíka plzeňský král

Útočník Plzně Michael Krmenčík si tělem hlídá balon před dotírajícím Richardem Lásikem z Ostravy. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

4 2016
Chybělo málo a všechno mohlo být jinak. V létě byl Michael Krmenčík velmi blízko odchodu do Liberce. Vlastně se na něj ptala takřka půlka fotbalové ligy. Jenže i díky výtečné přípravě si v Plzni řekli: „Krmenčíka nepustíme.“

Tohle rozhodnutí přineslo jistotu Evropské ligy a minimálně 150 milionů korun s tím, že ve hře je pořád ještě Liga mistrů a 380 milionů.

To vše díky Krmenčíkově hlavičce. Precizní hlavičce. Té nejdůležitější v kariéře 23letého útočníka.

Český mistr v Baku se šampionem Ázerbájdžánu dlouho prohrával 0:1 a byl pár minut od vyřazení z předkola Ligy mistrů. Hrál bídně. Jenže v 85. minutě zažil náhradník Krmenčík moment, na který se bude ještě dlouho vzpomínat.

Dal gól „z ničeho“ ve chvíli, kdy už málokdo věřil a vše se zdálo být ztracené. Vzdáleně to připomínalo legendární trefu sparťana Marka Kincla, který před lety trefil v nastavení postup ze skupiny Ligy mistrů proti Laziu ve chvílích, kdy už se diváci zvedali a odcházeli na tramvaj.

„Plzni jsem vydělal pár milionů. Nepopsatelný pocit. Co vám mám povídat,“ rozesmál se Krmenčík. „Měl jsem takovou radost, že jsem nechal kluky, ať si se mnou dělají, co chtějí. Já jen děkoval bohu.“

Přinese gól bonus hrdinovi?

A Plzeň své prozíravosti. Tenhle moment ovlivní celou sezonu. Nevyřadit Karabach, možná by nastal v klubu těžký neklid a nový kouč Roman Pivarník by byl pod extrémním tlakem. Takhle má „splněno“.

Otázka je, jestli omamná gólová chvíle přinese i bonus pro hlavního hrdinu, který celou úspěšnou plzeňskou éru sledoval z těsné blízkosti - jako kmenový, ale nepotřebný hráč. Až teď má po časech v ústraní šanci, že se stane útočníkem číslo 1.

„Nemám vysněný klub v cizině. Jsem rád, že můžu být ve Viktorce,“ říká Krmenčík, který už léta patří pod agenturu IFM-M manažera Dalibora Laciny, stejně jako třeba exsparťan Bony Wilfried. Za něj Manchester City zaplatil 32 milionů eur. To Krmenčíka si Plzeň cení odhadem na milion eur. Ale góly jako ten proti Karabachu ho mohou násobně zhodnocovat.

Bylo trochu překvapivé, že Krmenčík po báječné přípravě nezačal v základní sestavě. Ďuriš se po Euru viditelně trápí. Bakoš se vrátil jako zkušený náhradník, který svým válečnictvím nakazí ostatní. S Holendou se zřejmě moc nepočítá.

Krmenčík přišel už jako náctiletý ze Sokolova, kde se potkal s generálním manažerem Adolfem Šádkem. Coby mladík hrál v první titulové sezoně tři minuty, několikrát hltal atmosféru na lavičce. Pak hostoval v Čáslavi, Vlašimi, Ostravě a Dukle. Až tady na sebe upozornil a na jaře už Plzni pomohl k titulu.

A to zásadně! Na Spartě dal jako náhradník dva góly. Dvě sóla = dva dloubáčky přes brankáře.

Smějí se mi, že běhám jako chrt

A fanoušci si začali zjišťovat: kdo to je ten Krmenčík? Kluk z vesnice a vášnivý - a trochu nedochvilný - rybář, který má rád Zlatana Ibrahimovice. Říká se, že je enormně poctivý při tréninku, ale i skromný. „Kdybych měl být nějaké zvíře, chtěl bych být pes. Ti mají takový život v klidu,“ vykládal pro klubovou televizi. Boduje bezprostředností. „Někdy jsem se nechoval jako profík. Byl jsem sígr,“ přiznává. „Fotbalu už dávám všechno a vyplácí se to.“

Měl hrát na loňském Euru do 21 let, ale zranil se. Kvůli své výšce vzbuzuje dojem nemotory, ale je to klam. „Rychlost a dravost, to jsou moje přednosti. I když se mi kluci smějí, že běhám jako chrt. A taky si na hřišti rád něco vyzkouším.“

Pravda, Krmenčík dává zajímavé góly. O Spartě už byla řeč, za Duklu upoutal drzým sólem i nůžkami.

Něco v něm je. A Plzeň to dobře ví. I proto s ním má dlouhodobou smlouvu, i proto ho nechce prodat. Jen pro krále posledních hodin není lavička pohodlným trůnem. Pokud z ní Krmenčík vstane, mohou se dít ještě zajímavější věci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze