Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švýcarská policie podnikla razii v sídle FIFA. Zatýkalo se

FOTBALOVÉ VÁNOCE? FIFA se chystá nejen na svátky, ale také na jednání o své budoucnosti. V curyšském sídle fotbalové federace se však pohybují i vyšetřovatelé a švýcarská policie. | foto: AP

3 2015
V souvislosti s vyšetřováním rozsáhlé korupce v Mezinárodní fotbalové federaci FIFA zatkla švýcarská policie při čtvrteční ranní razii v Curychu dva její místopředsedy. Stejně jako v květnu před volebním kongresem jednala na popud amerických úřadů. FIFA v první reakci uvedla, že bude nadále s vyšetřovateli plně spolupracovat.

Navzdory tomu zasedá od 9:00 výkonný výbor FIFA, který dostal na stůl několik zásadních změn ve fungování své organizace. Ty mají znamenat pro mezinárodní federaci nový start po korupční aféře. Ve 14:30 je plánována tisková konference. K zatýkání se vedení federace zatím nehodlá vyjadřovat.

Zatčenými funkcionáři jsou místopředsedové FIFA Juan Ángel Napout z Paraguaye a Alfred Hawit z Hondurasu. Švýcarské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že na žádost amerických úřadů byli oba umístěni do vazby kvůli podezření z přijetí úplatků ve výši několika milionů dolarů.

Šéf brazilského fotbalu čelí vyšetřování etické komise

Etická komise FIFA zahájila řízení s předsedou brazilské fotbalové federace Marcem Polem del Nerem, který je podezřelý z porušení etického kodexu.

Vyšetřovatelé se o Del Nera intenzivně zajímají od minulého pondělí. Čtyřiasedmdesátiletý funkcionář se tři dny nato vzdal svého místa ve výkonném výboru Mezinárodní fotbalové federace.

Šéf brazilského svazu se dostal do podezření už při květnové razii ve švýcarském sídle FIFA, kde byl zatčen jeho předchůdce José Maria Marin.

Tehdy Del Nero se svým doprovodem narychlo opustil Curych a od té doby pobýval převážně v Brazílii.

Sedmapadesátiletý Napout byl loni v srpnu dočasně jmenován předsedou jihoamerické fotbalové konfederace CONMEBOL, v březnu byl ve funkci potvrzen.

Čtyřiašedesátiletý Hawit je od června provizorně v čele konfederace CONCACAF sdružující země Severní a Střední Ameriky.

Oba čelí obvinění, že brali úplatky v souvislosti s prodejem marketingových práv na turnaje v Latinské Americe a na zápasy kvalifikace mistrovství světa.

Policisté stejně jako v květnu před volebním kongresem FIFA zasahovali v luxusním hotelu Baur au Lac, kde se ubytovali fotbaloví funkcionáři během nynějšího dvoudenního zasedání výkonného výboru FIFA.

Dva dny před květnovým kongresem federace, na němž byl ve funkci předsedy FIFA znovu zvolen Švýcar Sepp Blatter, zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů kvůli podezření z korupce.

Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 16 lidí, funkcionáři i spolupracovníci marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Všichni zatčení jsou spojováni s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 milionů dolarů (3,6 miliardy korun).

FIFA v první reakci uvedla, že bude nadále s americkými úřady, které vyšetřování vedou, plně spolupracovat. Fotbaloví funkcionáři ve čtvrtek v Curychu jednali o řadě reforem, které mají znamenat pro mezinárodní federaci nový start po korupční aféře.

Kvůli rozsáhlému skandálu dal pár dnů po svém znovuzvolení Blatter svou funkci k dispozici. Za největšího favorita na post nového předsedy FIFA, který se má volit v únoru příštího roku, byl považován šéf UEFA Michel Platini. Legendární francouzský fotbalista byl však kvůli přijetí podezřelé platby od FIFA v roce 2011 spolu s Blatterem na 90 dnů suspendován, což jeho pozicí silně otřáslo. Etická komise FIFA pro Platiniho požaduje doživotní zákaz působení ve fotbale.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze