Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mezi fanoušky Anglie - Bůh ochraňuj královnu!

Fanoušci Anglie - Angličtí fanoušci po utkání proti týmu Paraguaye. | foto: Reuters

12 2006
Frankfurt nad Mohanem - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Julian Swindail je vysvlečen do půli těla. Na špekatých prsou má podprsenku z bílých a červených korálků a na hlavě kudrnatou paruku s namalovaným křížem svatého Jiří. Stojí na tribuně zapřený o zábradlí, neforemné tělo naklání směrem k trávníku a křičí ze všech sil slova anglické hymny.

"Bůh ochraňuj královnu!"

Krátký nádech a znovu.

"Bůh ochraňuj královnu!"

Julian, zhruba třicetiletá figurka z Londýna, je jedním z mnoha anglických fanoušků, kteří se vydali do Německa povzbudit svůj tým.

Údajně jich má být sto tisíc.

Anglické mužstvo právě ve Frankfurtu nastupuje do sobotního zápasu s Paraguayí. Velkolepá show fanoušků považovaných za nejlepší na světě tím začíná.

Z rowdies už nejde děs

Svým hrdlem k ní přispívá i Julian. Vypadá směšně, nikoliv nebezpečně. Zdá se, že definitivně pryč jsou časy, kdy šel z přívrženců Anglie strach.

Není to přitom dávno, co se slovní spojení "fotbalový fanoušek z Anglie" téměř rovnalo výrazům jako "darebák" či "násilník".

A dnes? Pupkatý a ne úplně střízlivý Julian Swindail sice při komentování zápasu nepoužívá slova vhodná do Sněmovny lordů, ale jinak se chová způsobně. A s ním i obrovské davy souputníků, kteří vyprodali třiačtyřicetitisícové hlediště ve Frankfurtu.

Jen v jednom rohu stadionu mává křídly za kondora přestrojený vůdce skromné skupiny paraguayských příznivců. Ze všech stran ho obklopují tři lvi z emblémů dresů, které má každý anglický fanoušek na sobě.

Na trávníku je lvů jedenáct, alespoň tak to stojí v nápisu na autobusu, jenž Beckhama a spol. po Německu vozí. "Jeden národ, jedna trofej, jedenáct lvů," křičí z vozu, a když přijíždí s fotbalisty na stadion, vypuká nefalšované šílenství.

Na stadionu hráče vítá "puzzle" anglických vlajek, rozvěšených po všech ochozech. Když jednu z nich pomáhá přivazovat i slavný německý internacionál Stefan Effenberger, fanoušci nadšeně jásají.

Co je to ale proti tomu, když začnou těsně před zápasem zpívat hymnu! A co je to proti tomu, když už ve 3. minutě utkání Anglie skóruje! Jako by na stadionu explodovala sopka.

Na tribunách uklízejí

Postupem času fotbalisté z ostrovů čím dál víc připomínají skutečné lvy. Jenže takové, kteří se zmoženi africkým vedrem líně plouží stepí. Na trávník jako by padla ospalost.

Ne však na tribuny!

"Pojďme, hoši, pojďme!" křičí z nich lidé zběsile.

I oni přispívají k tomu, že Anglie 1:0 vítězí. Fotbalisté jim za to právem potleskem děkují.

"Nebyl to top výkon, ale výhru jsme potřebovali," hodnotí Julian a urovnává si podprsenku. "Šampionát vyhraje Brazílie, když ve finále porazí nás," ujistí přátelsky a pak odkráčí do centra Frankfurtu, kde fotbalový mejdan pokračuje.

V Londýně se fanoušci při sledování fotbalu poprali, ale do Německa dorazili podle všeho jen ti prověření. Dokonce po sobě na tribunách sbírali prázdné kelímky od piva.

Julian si na hlavní městské třídě objedná jehněčí na kari a palčivou chuť na jazyku zchladí pomocí několika drinků. Zmožený se pak bez vzpouzení nechá odvézt do hotelu.

Ráno ho asi bude bolet hlava. Ale i tak zkusí spočítat, kolik dní zbývá do dalšího zápasu Anglie. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze