Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mezi elitu nepostoupili. Co bude s fotbalisty Jihlavy dál?

Fotbalisté Jihlavy nezvládli závěr druhé ligy. Jaká bude jejich další budoucnost. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

15 2009
Velké zklamání nad zcela zpackanou jarní částí sezony zavládlo v řadách vedení FC Vysočina. Jihlavští fotbalisté, kteří měli po podzimní části druholigové sezony na druhém postupovém místě dvoubodový náskok, totiž zcela nezvládli odvetnou část soutěže.

Propadli se na třetí místo a po prodeji licence druhé Čáslavi do Uherského Hradiště mohou minimálně na rok na nejvyšší soutěž zapomenout.

"Jarní sezona byla snad největší propadák v historii," připouští ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis. "Podzim, přiznávám možná i trošku se štěstím, jsme měli velice slušně rozehraný. Poté jsme se však vlastními chybami připravili o legální postup ze druhého místa."

Šéf klubu neskrývá zklamání. "Pro to, abychom se do první ligy dostali, jsme udělali maximum. Jak po stránce hráčské, tak i finanční," tvrdí Tulis. "Hráči měli vytvořeny velmi dobré podmínky, v mužstvu jsme zvýšili konkurenci, i trenér v přípravě dostal, co si přál. Přesto to nestačilo."

Nevydařené jaro přitom nepřipravilo jihlavské fotbalisty o návrat do první ligy poprvé: před dvěma lety nezvládl podobnou situaci tým vedený trenérem Milanem Bokšou.

V úvodu další sezony pak Vysočina – už pod novým koučem Lubošem Zákostelským – prošla nepříjemnou kocovinou, kvůli které už po podzimu ztratila veškeré ambice na umístění na špici soutěže. Mohla by se nepříjemná situace znovu opakovat? Vše naznačuje, že ano.

I tentokrát totiž jihlavský klub bude muset hledat nového hlavního kouče: dosavadní trenér Karol Marko dal totiž do budoucna přednost prvoligové Příbrami. A hrozí, že se opět bude výrazným způsobem měnit kádr. Nejenže řadě hráčů končí hostování či současné smlouvy, ale klub zatím neví, zda bude také v další sezoně znovu chtít útočit na postup.

"Příští sezonu bude druhá liga velice náročná, bude v ní řada velmi ambiciózních mužstev," uvědomuje si ředitel klubu. "My se proto musíme rozhodnout, zda-li skutečně znovu půjdeme do přímého boje o postup, nebo jestli se raději nepustíme do určitého budování mužstva, které by naši snahu mohlo zúročit řekněme za rok, za dva."

O věcích příštích by se v Jihlavě mohlo rozhodnout v nejbližších dnech. "Bude to otázka diskuse s našimi akcionáři. Ti by měli říct: ano, my máme takovou představu," říká Tulis. "Samozřejmě je to ale i otázkou peněz, ty jsou v neposlední řadě velmi důležité." Jihlavský klub také zvažuje další investice do vylepšení vlastního zázemí.

"Protože víte, že kromě sportovní výkonnosti nás o možný postup připravilo i to, že jsme neměli přichystaný stadion a další věci na první ligu," přiznává Tulis. "Nás soupeř v jednání o koupi soutěže, FC Slovácko, na tom byl po tomto směru daleko lépe. Kromě peněz, které Čáslavi nabídl, měl i lepší zázemí, včetně velké divácké obce," dodává zklamaně šéf jihlavského klubu.

Zůstanou Faldyna s Marešem? Záleží i na přání nového trenéra

Obměna kádru druholigových jihlavských fotbalistů bude probíhat na základě konzultace s novým hlavním trenérem, který by měl být znám v tomto týdnu.

"Jestli nový trenér bude chtít, aby tady zůstal Petr Faldyna, bude tady. Pokud bude chtít, aby za nás hrál ten, nebo onen, tak se mu budeme snažit vyjít vstříc," říká ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis, podle kterého však bude záležet také na cílech, jež se jihlavský tým pro příští ročník vytyčí.

"Jiný je kádr, když hrajete o postup a jiný, když stabilizujete mužstvo a hrajete do budoucna," doplnil šéf jihlavského klubu.


O čem ještě hovořil?


O Petru Faldynovi
"Petr Faldyna je kvalitní hráč, dal hromadu gólů. Bohužel, na jaře byl taky jedním z těch, kteří nám nepomohli. To znamená, že by se i on nad tím měl zamyslet. Kdyby dal alespoň polovinu svých gólů v okamžiku, kdy jsme potřebovali, tak bychom postoupili."


O Pavlu Marešovi
"Pavel Mareš je specifický hráč, veliká osobnost, s obrovskými zkušenostmi. Myslím, že i v rámci svého působení na lavičce nám velice pomohl. Bohužel, jeho zdravotní stav je takový, jaký je. Samozřejmě, pokud by měl zůstat, protože má smlouvu do 30. června, musel by být zdravotně úplně fit a musel by ho chtít nový trenér."


O mladých hráčích
"Já bych nechtěl, aby odešli mladí hráči: Vydra, Tecl, Tlustý, nebo Cihlář. Prostě ti, kteří mají budoucnost a ke svému vrcholu se teprve dostanou. Otázka dalšího působení je spíš u starších hráčů, ale i ti v každém mužstvu musí být. Ale jestli to bude Petr, nebo Pavel, je vždy na základě určitého jednání. S hráčem, ale také s potenciálním novým trenérem a realizačním týmem."


O asistentovi Vrzáčkovi
"Panu Vrzáčkovi končí smlouva ke 30. červnu. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby v mužstvu dál pracoval. Ale všechno se odvíjí od určité pyramidy. Nový hlavní trenér má vždy právo vybrat si své asistenty: ať už využít stávající, nebo si přivést nové. Ale každopádně: pan Vrzáček je pro náš klub perspektivní, poctivý a velice spolehlivý trenér a chtěli bychom jeho služeb využívat i v budoucnu. Jestli to však bude na postu u A-mužstva, B-mužstva, nebo dorostu, zatím skutečně nevíme."


O Janu Štohanzlovi
"Honza Štohanzl se rozebíhal pomalinku, ale nakonec ukázal, že je to kvalitní hráč, který má vynikající vztah k Vysočině. A my bychom byli velice rádi, kdyby zůstal. Ale myslím, že v klauzuli o jeho uvolnění z Teplic bylo jako podmínka naše působení v první lize. Takže je otázka, pokud bychom využili opci, zda by tady chtěl zůstat. Rád bych věřil, že ano, ale slyšel jsem, že má nabídky z Bohemky a z Baníku Ostrava. A je to přeci jen první liga. Takže: já bych ho chtěl za každou cenu udržet. Ale nevím, jestli mu bude stačit jen druhá liga."


O brankářích
"Brankařský post je specifický, budeme ho nějakým způsobem řešit. Nějaký gólman přijde, nyní máme prakticky dva: Štěpanovského, který je náš, a Tulise, jenž byl na rok uvolněn do Německa. Tito dva samozřejmě mohou zůstat a doplnil by je někdo třetí. Ale také tuto otázku budeme teprve řešit."

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
2. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
3. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze