Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měli se ukázat, bojovat o další šanci. Ale spíš jsme propadli, uznal Lička

Mario Lička (vlevo), Mario Holek a Lukáš Magera na tréninku reprezentace | foto: Stanislav PeškaČTK

19 2009
Al Ain (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Čtyři debutovali, šest si připsalo druhý start, další dva za národní mužstvo nastoupili potřetí. Většina českých fotbalistů nominovaných na turnaj ve Spojených arabských emirátech bojovala o to, aby v reprezentace dostala šanci i příště.

"Kdybych si měl vybrat mezi tím, jestli jsme se ukázali, nebo propadli, tak samozřejmě musím říct to druhé," uznal Mario Lička, jeden z těch, kteří zklamali.

"Jestli mám šanci na další pozvánku? Tak bych to nestavěl, hodně záleží na tom, jak hrajete v klubech," říká Lička.

Ač je v domácí lize hodnocen mezi nejlepšími hráči, na mezinárodní fotbal nestačil. A to proti Emirátům a Ázerbájdžánu, týmům z druhé stovky světového pořadí.

Češi ve dvou zápasech nevyhráli, nedali gól a skončili poslední. "Vypadá to jako ostuda. Obě mužstva musíme porážet," poznamenal Lička.

"Ale měli jsme to těžké. Bylo nás hodně nových, spolu jsme hráli poprvé a navíc zkoušeli systém, který mnoho z nás zažitý nemá," vysvětloval sedmadvacetiletý záložník z Ostravy. "A hlavně rozhodla naše špatná ofenzíva."

Složité to měl především debutující kouč Michal Bílek. Když se omluvili kvůli zranění, nemocen a náročnému programu Čech, Rosický, Plašil, Sivok, Kadlec, Hübschman, Baroš a další, musel skládat mužstvo z nováčků a hráčů z české ligy, kterých se do výběru dostalo osm.

"Kdyby tady mohli být všichni, kvalita by byla větší. Úroveň Rosické nebo Plašila je prostě výš. Ale to jsme věděli. Pro mě důležité, že jsem hráče poznal," zdůraznil Bílek. "Je jednoznačné, že naše liga velkou kvalitu nemá. V naších očích jsme pozvali hráče, kteří jsou nejlepší."

A ti nestačili na outsidery....

"Výsledek se nepovedl, to je naprostá pravda. Ale já naše vystoupení nehodnotím tak, že ti, co hráli, by už nikdy další příležitost dostat neměli," zdůraznil kouč.

"Ale zase bych nad tímto mužstvo nevynášel žádné soudy a nechci používat žádné silné výrazy. Tenhle tým hrál spolu poprvé, zkoušel se nový systém, ale turnaj taky ukázal určitý obraz našeho fotbalu."

Obstál snad jen sparťanský stoper Hubník, který odehrál proti Emirátům šedesát minut a pak se zranil. Snahu a touhu pro reprezentačním dresu projevil Papadopulos, světlé okamžiky měli Hloušek, Limberský a Holek.

Je těžké najít někoho, kdo potěšil, kdo příjemně překvapil. Zklamala většina. "Jednotlivce teď rozebírat nechci. Necítím, že by to měl být důležité," bránil se kouč v noci při odletu z Al Ainu.

Přesto všichni museli vidět, že bez stabilních hráčů, kteří se omluvili, české národní mužstvo by Evropě konkurovat nemohlo.

"Kdyby tady byl Rosický, Plašil a další, tak s nimi by hra byla kvalitnější, jejich úroveň je prostě vyšší," prohlásil Bílek.

"Na té nejvyšší úrovni to bez nich asi nepůjde," dodal Lička.Najdete na iDNES.czmobilní verze