Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měl jsem hodně dobrý den, svěřil se Čech

29 2006
Bělehrad - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Vážná tvář, téměř se neusměje. "Ale jo, měl jsem hodně dobrý den," svěřil se Marek Čech. Brankář libereckých fotbalistů byl ve čtvrtek v poledně poprvé nominován do národního mužstva a večer v Bělehradě pak pomohl spolehlivým výkonem k postupu do základní skupiny Poháru UEFA.

Připravoval se na odvetu proti Crvene Zvezde, když mu na mobilu zapípala zpráva od kamaráda. "Jsi v repre!" přečetl si.

Liberecký Čech byl nominován společně se stabilními brankáři Petrem Čechem z Chelsea a sparťanem Jaromírem Blažkem na kvalifikační zápasy proti San Marinu a v Irsku.

"Vůbec jsem to nečekal, takže jsem byl hodně příjemně překvapený. A pak jsme v pohodě zvládli večer zápas, vyhráli dva jedna, přidali body do koeficientu, takže musí být člověk spokojený," svěřil, když na stadionu Marakana seděl v kabině.

Věřil jste, že se do reprezentace ještě vůbec dostanete?
Nezabýval jsem se tím. Abych řekl pravdu, tak jsem v podstatě ani nevěděl, že nějaká nominace je a připravoval jsem se jen na zápas.

Ale poslední dobou se mluvilo o tom, že by Čech měl v národním mužstvu být.
Spíš to byly jen vaše spekulace, že bych si to zasloužil. Ale nepřikládal jsem tomu váhu.

Neříkal jste si, že kdy jindy by pozvánka do reprezentace měla přijít, když máte už rok výbornou formu?
To ne, bral jsem to reálně. Jsou tam tři stálí gólmani a tu jejich skupinu nechtějí měnit. Vím to z Liberce, že je důležité, aby všichni tři dobře spolupracovali.

Já bych v poli tak dobře nehrál

Byla to kuriózní situace. Posledních třináct minut chytal v odvetě 1. kola Poháru UEFA proti Liberci stoper Biševac.

"Moc dobře jsem si toho všiml," poznamenal liberecký gólman Marek Čech.

Crvena Zvezda měla už vystřídané všechny tři hráče, když se její brankář Randjelovič zranil a nebyl schopen pokračovat ve hře. Tak si stoper Biševac, jeden z nejtalentovanějších srbských obránců, navlékl světle modrý dres, natáhl rukavice a stoupl si do branky.

"Měli jsme proti němu dost možností, ale neřešili jsme je dobře," nelíbilo se Čechovi. "Mohli jsme dát na tři jedna a uklidnit se. Ne že bychom se měli bát o postup, zápas jsme měli pod kontrolou, ale šlo o vítězství a body do koeficientu."

A jak se mu výkon Biševace líbil? "Předvedl pár dobrých zákroků. A na to, že je to stoper, tak svůj tým ještě podržel. Já bych v poli takhle dobře nehrál," dodal Čech.

Je vám třicet. Co vám národní mužstvo může dát?
Že jsem se tam dostal, je ocenění mé práce. Samozřejmě mi k tomu hodně pomohlo mužstvo. A co mi to může dát? Určitě zkušenosti, přece jen je to jiná liga.

Nominaci trenér Brückner zveřejnil pár hodin před odvetou s Crvenou Zvezdou. Nerozptylovalo vás to?
Měl jsem radost, ale soustředil jsme se jen na zápas.

Jaký byl?
Myslím si, že pěkný, hrálo se nahoru dolů. Oni vsadili na jednu kartu, všechno do útoku, ale vzadu měli díry. My jsme se jich snažili využít a samozřejmě nám pomohl gól ve druhé minutě.

Řekl jste si tu v chvíli, že už je hotovo? Vždyť by vám museli dát čtyři góly.
Teoreticky je dostat můžete, ale věřil jsem, že se to nestane. Už před zápasem jsem věděl, že jak dáme gól, tak nám postup neuteče.

Ani když ke konci poločasu vyrovnali?
Mohlo je to zvednout, pak měli chvilku tlak, ale když jsme ho přestáli, dostali jsme hru pod kontrolu. Sice pár šancí měli, ale nebylo to pro mě moc těžké.

Kam až Liberec v letošním ročníku Poháru UEFA může dojít?
Záleží, koho chytneme do skupiny. Když jsme v přípravě s Crvenou Zvezdou prohráli tři nula, tak nám nikdo moc nevěřil. A vidíte, dvakrát jsme je porazili. Malé cíle nám budou na nic, musíme si dát větší.

Postup ze skupiny je tedy minimum?
Motivaci máme velkou, ale uvidíme, kdo tam na nás přijde. Na druhou stranu nám Boleslav ukázala, že porazit se dá každý. Příjemně mě překvapila, to se musí říct.

Zasahuje liberecký brankář Marek Čech.Najdete na iDNES.czmobilní verze