Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miluje Prahu, oprášil češtinu. Ale přát musím Thunu, říká Lustrinelli

STARÉ ČASY. Mauro Lustrinelli strávil rok ve Spartě, teď ji ale fandit nebude. V týmu jejího soupeře, Thunu, je trenérem týmu do 18 let. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

20 2015
Když zvedne telefon, ozve se italské: Pronto! Ale hned jak uslyší na druhém konci angličtinu, bleskově přepne. A při vzpomínkách na Prahu dokonce prokládá řeč českými slovíčky. Mauro Lustrinelli, bývalý švýcarský útočník, sečtělý chlapík hovořící čtyřmi jazyky. A především pojítko mezi fotbalovou Spartou a Thunem, jejím soupeřem v boji o Evropskou ligu.

Kdo ho ve sparťanském dresu zažil, jistě si vzpomene. Lustrinelli nejdřív pražský klub před deseti potrápil coby soupeř v Lize mistrů, tehdy nastupoval právě za Thun. V zimě 2006 se do Sparty stěhoval a i když vydržel jen rok a nastřílel pouhých pět gólů, vzpomínky nevybledly.

Fanoušci si ještě dnes vybaví nejrychlejší gól, který vstřelil Jablonci už po jedenácti vteřinách. A Lustrinelli, který nyní znovu pracuje v Thunu coby trenér týmu do 18 let, zase loví v paměti zbytky češtiny. „Já mluvím trochu česky,“ prohodí se smíchem na začátku rozhovoru. A rozloučí se bezchybným „na shledanou.“

Výborně, mluvíte skoro bez přízvuku!
No, ale jen trošku, trošku (přechází do angličtiny). Je super, že mi aspoň nějaká slovíčka v hlavě zůstala, i když moc jich není. Díky Pavlu Perglovi, se kterým jsem pak hrál v Bellinzoně, jsem občas česky mluvil, ale spíš jsme se tomu většinou zasmáli. Stejně jako s Kováčem, proti kterému jsem hrál, když byl v Basileji.

Zavzpomínáte občas i na Česko a na Spartu?
Jeden roku (řekne česky) v Praze byl nádherný. Bylo to pro mě poprvé, co jsem hrál mimo Švýcarsko a první, co si vybavím, je spousta sněhu na prvním tréninku. Vzpomínám na to, jak jsme vyhráli pohár, to bylo moc fajn. 

A taky jste vstřelil nejrychlejší gól v historii české ligy.
Á, no jasně, to si taky pamatuju. Další pěkná vzpomínka. Těch mám z Prahy plno. To město jsem si zamiloval, mám ho moc rád. Z doby ve Spartě mám plno úžasných zážitků.

Teď ale budete asi fandit Thunu, když pro něj pracujete, že?
To je jasné, nemůžu jinak. Ale malá část mého srdce dál bije pro Spartu. A bude to tak napořád.

Thun nejde do utkání jako favorit. Může Spartu potrápit?
Moje prognóza zní: 55 procent pro Spartu, 45 pro nás. Pokud chce Sparta postoupit, musí vyhrát v Praze. V Evropské lize se sice nehraje 90, ale 180 minut, ale první zápas bude klíčový. Sparta potřebuje zvítězit a ideálně taky nedostat gól, protože my doma umíme být nebezpeční.

Kdo nejvíc? Koho by se Sparta měla bát?
Thun nemá velké hráče, hvězdy. Je to správný tým, funguje jako kolektiv. Nechtěl bych říkat nejlepšího hráče, tak řeknu aspoň jednoho zajímavého pro Spartu. Jmenuje se Nelson Ferreira a byl v kádru, už když jsme tehdy hráli proti Spartě v Lize mistrů. V té době nenastoupil kvůli kartám, ale teď bude připravený. Je hodně zkušený a pro tým důležitý.

Máte pořád přehled i o Spartě? Jste s někým z bývalých spoluhráčů v kontaktu?
To už ne. Ale Spartu sleduju, zvlášť teď, když se na ni chystáme. Koukal jsem na web, takže vím, že z kluků, co tam byli se mnou, už nikdo nezůstal. Hodně se toho změnilo. Pokud jsem hledal dobře, tak ve Spartě jsou jen dva lidé, které jsem tam zažil: prezident Křetínský a masér Tomáš Stránský. Ale výsledky pořád hlídám.

Vážně?
Jo. Dokonce jsem koukal na odvetu proti CSKA Moskva. Po dvaceti minutách 2:0, všechno vypadalo dobře... Nakonec to dopadlo úplně jinak, takový fotbal někdy je. Byl jsem zklamaný, že to Sparta nezvládla.

Odhadnete, na koho ze sparťanů si bude váš klub muset dát pozor?
Na kapitána. Jak se jmenuje, počkejte... Lafata, že? Ten je skvělý. Hodně zkušený, hraje za nároďák, ten bude nebezpečný, to jsem si jistý.

Kde budete zápasy sledovat?
Mám dojem, že první zápas ani nedávají ve švýcarské televizi, snad aspoň na internetu. Ale na druhé utkání určitě budu přímo na stadionu.

Návštěvu Prahy necháte na jindy?
Bohužel teď nemůžu přijet, mám tu hodně práce. Mrzí mě to, protože jsem od konce ve Spartě v Praze ještě nebyl. Rád bych se vrátil a všechno si znovu prohlédl, bohužel na to prostě není čas. Ale jednou to určitě vyjde a pak se stoprocentně podívám i na Letnou, na stadion. To bude hodně emotivní.Najdete na iDNES.czmobilní verze