Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gólman Kozáčik táhne Slovensko a rád by potkal Čechy i na Euru

Slovenští fotbalisté se radují po kvalifikační výhře na Ukrajině. Vlevo brankář Matúš Kozáčik, třetí zleva Juraj Kucka, vedle něj Michal Ďuriš z Mladé Boleslavi, který šel do hry v nastaveném čase. | foto: Reuters

26 2015
Ještě před kvalifikačním cyklem o fotbalové Euro 2016 se stal plzeňský brankář Matúš Kozáčik jedničkou i ve slovenské reprezentaci. Vychytal jí nejen senzační výhru nad Španělskem, ale tým kouče Jána Kozáka vytáhl bez ztráty bodu na první příčku kvalifikační skupiny C.

Pokud nezasáhnou hříčky osudu, postaví se Kozáčik do slovenské branky i v pátek v Žilině proti outsiderovi z Lucemburska. „Těším se, bude to změna. Člověk se na chvilku ocitne v jiném prostředí,“ líčil ještě v Plzni 31letý gólman.

Po kvalifikačním utkání s Lucemburskem vás čeká i přátelák s Českem. Předpokládáte, že budete v bráně nebo spíš dostanou přednost vaši kolegové?
Nevím, to se uvidí. Každopádně to bude zajímavá konfrontace. My se navíc potkáme se spoustou spoluhráčů z Viktorky, i na to se těším.

Nakolik pro vás bude federální derby prestižní?
Hodně, už jenom proto, že působím v Plzni. Ty kluky znám. Bude to zajímavější zápas než proti komukoliv jinému.

Dojde před zápasem i na vzájemné hecování?
Ani ne, my si přejeme úspěch. Kvalifikaci mají výborně rozehranou Češi i my. Bylo by skvělé, kdyby obě země postoupily na Euro. Doufám, že v Žilině bude skvělá atmosféra a zápas se bude líbit.

Bude to specifické i pro trenéra Pavla Vrbu, který v Žilině působil a teď tam povede Čechy proti Slovákům. Jak myslíte, že ho diváci přijmou?
Dobře. On tam měl se Žilinou úspěch. To mu lidi určitě nezapomněli.

Těšíte se i na to, že si víc zachytáte než poslední utkání v Plzni?
Každý zápas je jiný. Uvidíme, jaký bude průběh. Tady v Plzni je to těžké zejména na psychiku. Člověk nemá hodně práce, ale když už nějaká šance soupeře přijde, tak ji musí chytit.

V jaké formě slovenská reprezentace vůbec je?
Podzimní část sezony se nám nadmíru vyvedla. Bylo by skvělé, kdybychom na to navázali a pokračovali v dobrých výsledcích.

V čem byla na podzim největší síla Slovenska?
Ti kluci, co jsou v reprezentaci, pravidelně nastupují ve svých klubech, hrají kvalitní soutěže. Máme dobrý kolektiv, navzájem si přejeme a to se pak odráží i na hřišti.

A co trenér Ján Kozák, který míval pověst bouřliváka. Jak byste ho charakterizoval?
On hodně stojí za hráči, snaží se pro ně udělat maximum. Má bohaté hráčské zkušenosti, fotbalu rozumí. Má cit a umí se vypořádat i s tlakem, který je na něho vyvíjen.

Co je jeho typická vlastnost?
Nemá rád, když někdo něco vypouští. Preferuje důrazný, kombinační, takový poctivý fotbal.Najdete na iDNES.czmobilní verze