Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mateja Kežman přišel, fauloval a byl odejit

19 2000
P r a h a - Do historie evropských šampionátů se dá vstoupit nejrůznějším způsobem. Od těch sympatických ryze fotbalových, až po ty, při kterých méně otrlému jedinci naskakuje husí kůže. Nedělní utkání skupiny C mezi Jugoslávií a Norskem nabídlo zajímavý fotbal. S blížícím se koncem zápasu, kdy Jihoslované bránili - a to všemožně - jednobrankový náskok, přibývalo nervozity a ošklivých zákroků. Rozhodčí Dallas byl přinucen, pozdě ale přece, přitvrdit. Odnesl to muž, který na hřišti nebyl ani minutu - Mateja Kežman.

Těžko mohl trenér Jugoslávců Vujadin Boškov těsně před koncem poslat na trávník fotbalistu, kterému by dal pokyn - zlividuj protihráče. Jeho svěřenci, notně fyzicky vyčerpaní, vedli 1:0 a čelili závěrečnému náporu Norů. Pravdou je, že zrovna v rukavičkách si nepočínali a nezřídka se muselo i ošetřovat. Co ovšem provedl Mateja Kežman, když nastoupil na hrací plochu, to byla nevídaná klukovina. Snad ani ne úmysl, jako přemíra iniciativy či mladická nerozvážnost. O kuriózní zážitek na celý fotbalový život má postaráno - přesně po 44 sekundách pobytu na hřišti byl vyloučen. Smůlu měl bezesporu v tom, že sudí Dallas příliš dlouho utkání "pouštěl", a když chtěl zklidnit atmosféru rezolutním způsobem, přišel mu do rány právě Kežman.

 

Následující přehled ukazuje, co všechno Kežman stihl za krátký časový úsek svého pobytu na hřišti:     
 
86:19
Jednadvacetiletý útočník Partizanu Bělehrad Mateja Kežman stojí vklidu u postranní čáry a s rukama v bok čeká na střídání.

86:30
Ze hřiště odstupuje Mijatovič, podává si ruku s nastupujícím Kežmanem, který sbíral mezinárodní zkušenosti už v reprezentacích Jugoslávie do 18 a 21 let. Kežman svého unaveného spoluhráče levačkou lehce poplácá po hlavě a vbíhá na hřiště. Po několika krocích míjí skotského rozhodčího Hugha Dallase.

86:50
Po rozehrávce Norů u vlastního pokutového území se do prvního souboje vřítila dvacítka v modrém dresu, tedy právě Kežman a proti nedůraznému Bergdölmovi míč vybojuje.

86:53
Kežman si pohrál s balonem u postranní čáry a po zemi přihrává na kopačku Saveljiče. Vzápětí, spíše ze setrvačnosti či z přemíry snahy, Kežman za zády obránce Bergdölma padá. Během okamžiku je ovšem zpátky na nohou.

86:59
Na levou stranu pokutového území dostává Kežman míč ze šestnáctky od Savejliče, centruje před branku, ale po zemi a nepřesně - přímo na nohu protihráče. Norové vyvážejí míč.

87:09
Asi 30 metrů od branky na polovině Norska dává Mykland míč od kopačky včas, ale vzápětí jde Kežman ostře do souboje a ošklivým šlapákem poslal Myklanda na trávník. Kežmanovo pravé chodidlo zajelo při nekompromisním skluzu do protivníkova kotníku.

87:14
Zatímco Mykland se svíjí v bolestech, vytahuje sudí Dallas červenou kartu. Ke Kežmanovi přichází norský útočník Solksjaer a nepatrně do vyloučeného hráče strčí, jako by mu naznačoval - odejdi.

87:16
Muž, který sehrál v evropských pohárech 12 zápasů a dal v nich 6 branek nevěří vlastním očím, sepjal ruce a provinile se podívá směrem k vlastní střídačce.

87:24
Mateja Kežman stále zpytuje svědomí, dlaně u sebe, roztažené prsty. Ruce má neustále před obličejem.

87:32
Do té doby neviditelný řetízek na krku a křížek na něm vytahuje Kežman na světlo světa, políbí ho a odchází z hrací plochy. Ještě jednou se otáčí směrem k místu přestupku a kontroluje, je-li to všechno pravda.

87:57
Probíhá ošetřování zraněného kotníku Nora Myklanda.

88:04
Jugoslávská fotbalová hvězdička opustila trávník a míří do šaten.

Jugoslávec Mateja Kežman se po faulu na Nora Erika Myklanda zblízka dívá na červenou kartu v rukou rozhodčího Hugha Dallase.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze