Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte lístky na fotbal? Neradujte se

26 2006
Praha - Ode dneška přesně za dva týdny začne utkáním mezi Německem a Kostarikou mistrovství světa ve fotbale 2006. Kdo chce podpořit z tribun české fotbalisty, má však už dnes smůlu. Mezinárodní fotbalová asociace (FIFA) totiž hlásí: Je vyprodáno. Bezproblémový lístek na utkání se tak nyní dá sehnat výhradně ve spotřebitelských soutěžích pořádaných sponzory šampionátu.

Jistotu, že utkání uvidí, nemají ani mnozí z těch, kteří lístky už mají. Pokud koupili vstupenku od překupníka a netuší, že je blokovaná na konkrétní jméno, na zápas se zřejmě vůbec nedostanou.

"Víme, že hrozí problémy. Bezpečnostní opatření, kdy jsou lístky na jméno a při vstupu na stadion bude třeba osobní identifikace každého diváka, mohou vést k násilí," obává se prezident FIFA Sepp Blatter.

Opatření mělo původně zamezit tomu, aby si na lístcích na mistrovství "mastili kapsy" překupníci. Jenže se obrátilo proti fanouškům.

Chaos do toho - vedle německých pořadatelů - vnesl i Českomoravský fotbalový svaz. Zhruba 35 tisíc vstupenek, které se prodávaly jeho prostřednictvím, nemá, na rozdíl od lístků koupených přímo v Německu, vytištěné jméno držitele.

To se skrývá pod kódem vstupenek, který se bude přikládat při vstupu na stadion na turniket. Teprve pak jméno vyskočí.

Toho využívají čeští překupníci, kteří ještě ve čtvrtek na internetu předražené lístky nabízeli. Neznalý kupec nemá šanci zádrhel odhalit.

Jak měnit lístky

7 důvodů, kvůli kterým organizátoři přepíší jméno

1. převod v rámci rodiny nebo na právně uznaného partnera
2. nemoc držitele lístku
3. držitel lístku nedostane vstupní vízum do Německa
4. držitel lístku má zákaz vycestovat ze země
5. zásah „vyšší moci“ (politické nepokoje, epidemie, přírodní katastrofa)
6. smrt (držitele lístku či v rámci jeho rodiny)
7. jiné případy závažných nesnází

V určitých případech si organizátoři mohou vyžádat při přepisu jména na lístku odpovídající dokumentaci. Každý případ bude posuzován individuálně. Organizátoři slibují, že nebudou dělat obstrukce v případě změny jména držitele lístku v rámci rodiny. Přepis stojí deset eur, hradí se při vyzvednutí přepsaného lístku pomocí platební karty MasterCard.
Zdroj: Fifa World Cup

Tak třeba Barbora Šimůnková nabízí na internetu "nejvyšší nabídce" dvě vstupenky na zápasy českého týmu v základní skupině. "Přijdou mi příští týden, ještě nevím, na jaké utkání to bude. Podle toho si sama určím cenu, zájem je totiž veliký," říká do telefonu.

Na přímou otázku, zda jde o vstupenky blokované na její jméno, redaktorce MF DNES, která předstírala, že má o lístky zájem, odpověděla: "To určitě ne. Já to vyhrála v soutěži Hyundai. To bude blokované na tu firmu."

Jenže to je lež. Neexistuje žádná oficiální vstupenka na mistrovství světa, která by nebyla přímo na jméno držitele. "U všech lístků, které jsme prodávali, jsme vždy ke kódu nahlašovali konkrétní jméno," upozorňuje Vít Palusek z fotbalového svazu.

A totéž dělají i firmy, které lístky nabízejí v soutěžích. Například právě Hyundai, jejímž prostřednictvím nabízené vstupenky Barbora Šimůnková vyhrála, v pravidlech přímo varuje, že jsou nepřenosné.

Výměnu jména na lístku totiž pořadatelé šampionátu umožní jedině v sedmi předem daných případech: vedle smrti a živelní katastrofy je to například vážná nemoc toho, kdo si vstupenku původně koupil.

Jenže k tomu potřebuje „náhradník“ potvrzení od člověka, který mu lístek prodal. A co víc: převod musí schválit organizátoři mistrovství.

"Já vám podepíšu cokoli, to není problém," říká do telefonu muž z Ústecka, který lístky po sedmi tisících korunách přes internet také nabízí. Ani on kupce předem na zádrhel sám neupozorňuje.

"Nemůžeme dělat nic jiného než lidi před koupí lístků na černém trhu varovat. Že jsou všechny blokované na jméno, jsme už dostatečně zveřejnili," míní Palusek.

Lidé žádali 144 tisíc lístků, šanci měla jen čtvrtina

Prodali jsme tři miliony lístků. Ale potřebovali bychom jich 30 milionů,“ stěžují si organizátoři MS ve fotbale v Německu. I zájem ze strany českých fandů zdaleka přesahuje nabídku. To potvrzuje mluvčí Českomoravského fotbalového svazu Václav Tichý.

Kolik lístků na MS ve fotbale bylo nakonec prodáno vaším prostřednictvím českým fandům?
Asi 35 tisíc vstupenek od základní skupiny až do finále. Na zápasy ve skupině to je 5,5 až 6 tisíc lístků, od vyřazovací části o něco méně.

O kolik byl vyšší zájem?
Čeští fanoušci požadovali 144 tisíc vstupenek, takže náš svaz ze své kvóty uspokojil jen necelou čtvrtinu z nich.

Jaké procento čeští fandové dostali z celkového počtu lístků na zápasy?
Svaz dostal 8 procent z kapacity stadionů v Gelsenkirchenu, Kolíně nad Rýnem a Hamburku. Dvě třetiny vstupenek dostali fanoušci, zbývající třetina připadla ligovým klubům, okresním a krajským svazům, sponzorům ČMFS a české reprezentace, hráčům a realizačnímu týmu. Každý reprezentant měl nárok na čtyři vstupenky na zápas zdarma, dále si mohl objednat do 20 vstupenek na utkání.

Říká se, že na příštím MS by mělo být svazům dáno mnohem více lístků. Kolik by bylo třeba?
Kdyby Světová fotbalová asociace použila při mistrovství světa stejný model, jaký praktikuje při mistrovství Evropy UEFA, která rozděluje účastnickým národním svazům 20 procent vstupenek z kapacity stadionů, a nikoliv pouze osm, výrazně by to pomohlo v uspokojení poptávky českých fanoušků.

bič

Jak má vypadat správná vstupenka na mistrovství světa, jméno: Na lístcích, které oficiálně prodali němečtí pořadatelé MS, je vytištěno jméno. Lístky, které prodával ČMFS, jméno vytištěné nemají, ale je zkryto pod kódem lístku. Ten se při vstupu na stadion přiloží na turniket a vždy se objeví jméno, na které byl lístek vystavený. Pořadatelé slibují, že budou přísně porovnávat toto jméno s cestovním pasem či jiným dokladem diváka.

Autoři:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Nejčtenější

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

VIDEO Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen,...

Francie - Chorvatsko 4:2, góly, video, minela. A po dvaceti letech zlato

Fotbalisté Francie slaví titul mistrů světa.

VIDEO Francie je podruhé v historii fotbalovým mistrem světa. Nečekaného finalistu z Chorvatska porazila...Favorit, nebo zázrak? Francii čeká ve finále nadšené Chorvatsko

JSME VE FINÁLE! Chorvatský fotbalista Josip Pivarič slaví na mistrovství světa...

VIDEO Před dvaceti lety se potkali v semifinále. Teď si to Francouzi a Chorvati rozdají v zápase o zlato:...

Hlavy vzhůru, pro nás jste mistři! Jsme smutní i pyšní, řekl kouč Chorvatů

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová v objetí s trenérem...

Davy fanoušků v přecpaných ulicích Záhřebu nejdřív trochu smutnily, pak ale propukly velké oslavy....

Díky Juventusu za skvělou příležitost, miluju výzvy, řekl Ronaldo

Cristiano Ronaldo přichází na zdravotní prohlídku před přestupem do Juventusu...

VIDEO Velký den Cristiana Ronalda je u konce – portugalský fotbalista předstoupil před novináře na...

Další z rubriky

Udělal z Akwy hvězdu. Teď ho chce v lize

Írán - Angola:  Akwa a Rezáeí

Praha Jedni to nechápali, jiní se smáli. Byla to napůl blamáž a napůl legrace. Kdepak Zidane. Nebo...

Materazzi přiznal, co řekl Zidanovi


Řím Italský obránce Marco Materazzi přiznal, čím vyprovokoval ve finále fotbalového mistrovství světa...

Ronaldinho se omluvil za neúspěch na MS


Rio de Janeiro Brazilský fotbalista Ronaldo přišel po neúspěchu obhájců titulu na mistrovství světa s pokáním....Najdete na iDNES.cz