Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Masopust, Berger, Vízek, Dobiaš, Viktor a spol. se loučili: Sbohem, Františku!

6 2009
Byli tu staří, mladí i střední generace. Byla to sešlost hlavně fotbalová a přece se tentokrát neaplauduje, ani nekřičí góóól. Bylo to smutné loučení se slávistickou legendou Františkem Veselým.

Se slávistou tělem i duší, jehož ryzí fotbalové srdce dotlouklo zrádně ve spánku před týdnem, se do pražského krematoria ve Strašnicích přišly rozloučit davy jeho obdivovatelů.

Bývalý slávistický kanonýr František Veselý v Edenu.

Krásná smrt, jenže měla přijít za dvacet let - dalo se zaslechnout v hloučcích. Jindy křemenným chlapům se teď lesknou oči.

A jen málokdo z nich si tyhle fotbalové slzy otírá. I to byl hold velkému Františkovi.

V obřadní síni nechyběli dnešní slávisté, ať už z prvoligového mužstva, ze staré gardy, nebo z řad nastupující generace. Čestné stráži kolem rakve vévodila další slávistická ikona Vladimír Šmicer, spolu s ním i další hráči - třeba brankář Martin Vaniak nebo Stanislav Vlček.

Pořeh Františka Veselého

V sále se tísní nejen fotbalové osobnosti. Dorazil herec Josef Dvořák nebo hudebník Karel Vágner.

Veselého kamarád a dlouholetý sólista karlínského Hudebního divadla Karel Bláha zazpíval Františkovi jeho oblíbenou píseň Catari, za slávistické vedení promluvil docent Václav Smetana, rakev pokrývá klubová vlajka.

Slávistický věnec zdobily červené a bílé růže. Je jich devadesát, právě tolik, kolik minut trvá fotbalový zápas. Další věnce jsou od ostatních ligových týmů - třeba i od rivala ze Sparty.

V sále se samozřejmě tísnili i ti, kteří patřili k Františkovým soupeřům.

Někdejší obránci vzpomínali, jak jim motal hlavy bleskovými kličkami a bývalí brankáři si znovu připomínali zděšení, které zažívali při jeho nenapodobitelných centrech, z nichž dávat góly bylo většinou bezstarostnou lahůdkou.

Slavia - Valencie: fanoušci uctili památku Františka Veselého

Fanoušci uctili památku Františka Veselého i na pohárovém zápase Slavia - Valencie.

Za fotbalový svaz stál v čele hostů předseda Ivan Hašek. Ten si s nezapomenutelným o dvacet let starším Veselým zahrál v jednom mužstvu hlavně za české internacionály a za Amforu. A proti sobě párkrát nastoupili v tradičním silvestrovském derby.

"Předčasně odešel hráč, na kterého náš fotbal nemůže nikdy zapomenout. Byl to stoprocentní profesionál a nebojím se říct, že historicky nejlepší pravé křídlo, jaké český fotbal kdy měl," poznamenal Hašek při loučení se slávistickým velikánem.

Pohřbu se účastnily také fotbalové osobnosti - mimo jiné Josef Masopust, Jan Berger, Ivo Viktor, Ladislav Vízek, Karol Dobiaš, Vladimír Táborský či Jozef Chovanec.

Věnec přinesla i největší slávistická fanynka Blanka Ziková, mezi těmi, kteří se přišli poklonit, byli i šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek, zpěvačka Helena Vondráčková, herec Josef Dvořák, či hudebníci Karel Vágner s Petrem Jandou.Najdete na iDNES.czmobilní verze