Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Věřím, že fotbalové Euro ve Francii bude bezpečné, říká manažer

NERVOZITA PO ZÁPASE. Ač se přípravné utkání Francie - Německo navzdory útokům dohrálo, závěr provázelo napětí. Diváci z ochozů sešli na trávník. | foto: AP

16 2015
Nejen kdo s kým a kdy budou fotbaloví šéfové řešit 12. prosince. Terorismem otřesená Paříž sice uvidí losování ní Eura 2016, ale páteční útoky zdůrazní i otázky bezpečnosti.

Mistrovství Evropy s rekordními 24 účastníky včetně českého týmu začíná 10. června, finále se hraje o třicet dnů později. Nejen zahajovací a závěrečný zápas hostí Stade de France na severním pařížském předměstí Saint-Denis, v jehož okolí se v pátek odpálili tři atentátníci.

Teror a sport

Ovlivní atentáty ME?

„Budeme o tom všem mluvit,“ říká Martin Synecký, bezpečnostní manažer fotbalové asociace. I on s českou delegací do Paříže poletí.

Čistě lidsky, nemáte z cesty obavy?
Ne. Tohle vůbec neřeším.

A neobáváte se ani o Euro?
Vůbec. Samozřejmě není příjemné, že se útočilo v dějišti turnaje, ale myslím, že Francouzi k přípravám přistoupí, jak je nutné. Očekávám, že se Euro odehraje stejně jako předchozí mistrovství bez problémů. Všechny vrcholné sportovní akce mají bezpečnostní opatření na nejvyšší úrovni.

Zkuste upřesnit, co to znamená.
V první řadě výrazně vzroste počet policistů a vojáků v ulicích, zvýší se třeba počet kontrol motorových vozidel a na řadu míst se omezí vjezd. Kolem stadionů, ale i tréninkových kempů nebo hotelů pro účastníky bude bezpečnostní zóna.

Fotogalerie

Jaká opatření mohou očekávat fanoušci?
Pokud jde o vstupenky, předpokládám, že se budou prodávat výhradně na jméno. O konkrétních krocích se bude mluvit právě teď v Paříži. Tam dostaneme potřebné informace, které předáme fanouškům.

Když už mluvíme o divácích – co fanzóny? Také v nich zápasy přece sledují desetitisíce lidí.
Musí se k nim přistoupit jako ke stadionu, podobně už tomu bylo při předchozím Euru v Polsku a na Ukrajině. Fanzóna musí být jako stadion se všemi opatřeními, jen místo hřiště bude velkoplošná obrazovka.

Útoky v Paříži

Více o atentátech

Vy se staráte i o český tým.
Máme agenturu, která nám dodává lidi, a připravujeme určitá opatření. Teď musíme počkat na losování, až uvidíme, kde budeme hrát. Ale co jsem viděl hotely, o kterých se uvažuje, bezpečnost bude zajištěna.

Přesto – je opravdu možné zabránit, aby se páteční útoky neopakovaly?
Krátce před zimní olympiádou v Soči také došlo v Rusku k útokům, ale hry byly bez problémů.

Takže jste přesvědčený, že se nic podobného nestane?
Rád bych byl přesvědčený na sto procent, ale věřím tomu.

A i když bude Euro bezpečné, neutrpí? Třeba tím, že útoky odradí diváky.
To ukáže až čas.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze