Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Marka při premiéře v Maroku překvapilo místo v sestavě. Hlavně byl rád, že hraje

Tomáš Marek při přípravě reprezentace. | foto: Michal DoležalČTK

13 2009
Maroko. V hledišti 38 000 diváků. Jednatřicet minut na hřišti. Výsledek 0:0. Taková byla reprezentační premiéra fotbalisty ostravského Baníku Tomáše Marka. Ve středečním přípravném utkání v Maroku naskočil do hry v 59. minutě, když na levém kraji obrany nahradil Kadlece.

Z Maroka se vrátil ve čtvrtek v deset hodin dopoledne a hned trénoval. "Byl jsem se vyběhat a byl jsem i na regeneraci po cestě," řekl ostravský obránce.

Jak vás přivítali spoluhráči?
Gratulovali mi k prvnímu reprezentačnímu startu.

Byl jste s ním spokojený?
Bylo to výborné. V hledišti sedělo osmatřicet tisíc lidí a k tomu jsem si mohl zahrát po boku skvělých hráčů, našich nejlepších.

Odpovídá výsledek 0:0 kvalitám obou celků?
Maročané byli trochu techničtější a možná měli o jednu šanci více než my. Ale tamější hráči, řekne se Maroko, hrají v evropských ligových soutěžích, ve francouzské, německé, španělské. Jsou to kvalitní fotbalisté, i když jejich reprezentace je ve světovémžebříčku na jednačtyřicátém místě.

Zaujal vás některý z protihráčů?
Kluci, Mario Lička a David Střihavka, znají záložníka Safriho, tak na toho jsem se hodně koukal. Také ho chtěli pozdravovat.

Jejich úkol jste splnil?
Bohužel jsem se k němu nedostal, protože střídal dříve. Ale snažil jsem se sledovat také hráče, který hrál na pravé straně zálohy (Chardžá), protože jsem věděl, že zřejmě půjdu do hry jako levý obránce.

Vlevo jste také nastoupil, což není pro vás zrovna obvyklý post.
To není, ale i v přípravě v Baníku jsem tam odehrál skoro všechno až na jeden poločas. Byl jsem tak na to trochu připravený. I trenér Rada mi říkal, že tam naskočím. Věděl jsem, co mě čeká.

Nepřekvapilo vás, že si vás trenér Petr Rada vybral speciálně na místo levého obránce, přestože jste zvyklý hrát vpravo?
Překvapilo. Když jsme se s Baníkem vrátili z Turecka, tak jsem četl články, kde pan Rada říkal, že bych měl hrát vlevo místa Šírla. To mě trochu překvapilo, ale hlavně jsem rád, že jsem tam mohl být. A kde budu hrát, to jsem ani moc neřešil.

Takže to není takový rozdíl?
Trochu je, protože jsem pravák a mám to přes nohu, ale hlavně, že jsem si mohl zahrát za národní tým.

Čím to, že vlevo jste nastupoval i v přípravných zápasech Baníku?
To nevím.

Neměli mezi sebou trenéři Karel Večeřa a Petr Rada nějakou tajnou dohodu?
Přemýšlel jsem nad tím, ale tak to nebude. Každý trenér má svou hlavu a ví, co dělá. V Baníku jsem hrál vlevo spíše pro to, že Dan Tchuř (levý obránce) je přece jen starší a nechtělo se mu tolik hrát na umělce (umělá tráva), a tak mě tam trenér dával. Nyní nás ale zkoušel i společně vlevo, mě v obraně a Dana v záloze, tak uvidíme.

Vám jako univerzálovi zřejmě moc nevadí, že hrajete jinde, než obvykle.
Ale levý obránce je pro mě asi nejhorší post z těch, které si mohu vybrat.

Řekl vám trenér Rada po zápase, zda jste splnil jeho představy?
Ne. Obešel každého hráče a poděkoval mu za přístup a odvedenou hru, ale nic konkrétního nikomu neříkal. Takže nevím.

Tudíž netušíte, zda dostanete i další šanci.
S tím, že bych mohl hrát kvalifikaci, nepočítám. Kvalita našich nejlepších hráčů je jinde, ale třeba dostanu zase příležitost v nějakém přípravném utkání.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze